Rechter: slachterij moet vlees terughalen 'Een biertje drinken met je meerdere, dat moet kunnen' interview Jacob Kohnstamm, voorzitter van het College Bescher ming Persoonsgegevens, vindt privacy altijd beschermenswaardig. Ook al denken veel mensen dat ze 'niks te verbergen' hebben. 4 BINNENLAND JACOB KOHNSTAMM Dat heeft de voorzieningenrech- ter van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBb) giste ren bepaald in een geding dat Van Hattem had aangespannen tegen de staatssecretaris van Economi sche Zaken. Die had het slacht huis via de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) ge last om de circa 28.000 ton vlees terug te halen. Van Hattem Vlees kan geen duide lijkheid geven over de herkomst en bestemming van enkele tiental len paarden en pony's. De NVWA vermoedt dat dit paardenvlees is verwerkt in pakketten rundvlees snippers en andere producten. „Nu er aanwijzingen zijn dat meer vlees het bedrijf heefrverla- ten dan er is binnengekomen, be staat het risico dat er paftijen on gedocumenteerd en mogelijk zelfs ongekeurd vlees zijn ver werkt", oordeelt de rechter. De slachterij besloot zelf begin de ze maand tot een gedeeltelijke te rugroepactie. Volgens de slachterij, die al een jaar geen paarden meer slacht, bleef slechts over een beperkte hoeveelheid vlees twijfel bestaan, omdat er geen schriftelijk bewijs is waar voor de slacht afgekeurde paarden zijn gebleven. Van Hattem Vlees vond het 'overdreven' om ook alle vlees terug te halen waarvan wel administratie is. Volgens de NVWA kan de voed selveiligheid niet worden gegaran deerd. Het vlees is daarom niet ge schikt voor menselijke consump tie of als diervoeder. Rechter vindt ingrijpende maatregel, gezien twijfels over herkomst van vlees, niet onredelijk F Hij heeft een BlackBerry zonder apps. „Ik zoek met een privacyvriende- lijke zoekmachine, ik zit niet op Facebook, Twit ter of andere sociale me dia en ik heb mijn pri- vé-router beschermd, zodat gegevens daar van niet opgepikt kunnen worden." Jacob Kohnstamm leidt sinds 2004 het Col lege Bescherming Persoonsgegevens en merkt dat het bewustzijn van mensen over privacy is gegroeid. „Met het elektronisch patiëntendossier, rekeningrijden, de ov- chipkaart en Snowden heb je een waaier van vraagstukken waar een algemeen ge voel van onbehagen uit voortkomt." Denken we niet nog te veel 'ik heb toch niks te verbergen1 „Als mensen dat zeggen, bedoelen ze dat politie en justitie hun werk moeten kun nen doen. Maar meestal kijk ik zulke men sen meewarig aan en zeg, 'wat heb je dan een ontzettend saai leven'. Ik heb ook niks te verbergen, maar ik weet wat ik daarmee bedoel. Er zijn een heleboel dingen die ik doe, denk of nalaat, waarvan ik het niet prettig vind als iedereen dat weet. Dat is mijn leven. Niets te verbergen? Kijk eens naar de ophef over wifi-tracking. Men weet door mijn wifi-signaal waar ik loop in de winkel, waarom, hoe vaak, waar ik stop, zodat ik de volgende keer meteen naar de juiste afdeling word gestuurd. Dat ik dan een sms'je krijg, 'ga nu maar naar links'." Kohnstamm maakt verontwaardigd een wegwerpgebaar. „Dat Kamp (minister van Economische Za ken, red.) zegt, 'zet dan maar je telefoon uit'. Dat is toch bezopen? Echt een ant woord van mensen van boven de 50. Een 20-jarige krijgt zonder telefoon het gevoel dat hij opeens de communicatie met de we reld kwijt is! Bovendien, je weet niet dat je gevolgd wordt, ook al zijn bedrijven vol gens de wet verplicht dat te melden. Dan kan je besluiten de winkel niet binnen te gaan, of je wifi-signaal uit te zetten. Ook moet er een mogelijkheid zijn om niet mee te doen, dat het bedrijfje dan niet trackt. De technologie is zo totaal ondoorzichtig, dat bedrijven die hem gebruiken, zich aan de wet moeten houden. En niet die arme burger. Die moet je niet verplichten om de technologie te doorgronden. Het valt mij te gen van het kabinet dat het de verantwoor delijkheid van het individu hierin zo cen traal zet. Dat je gewoon over straat wil lo pen en niet gevolgd wil worden, kan nie mand je kwalijk nemen." Kan het CBP, dat geen boetes, alleen lasten on der dwangsom, kan opleggen, wel opkomen voor de privacy? „Wij moeten boetebevoegdheid krijgen. Het duurt al veel te lang, maar het komt er nu aan. Een waarschuwende vinger is dan veel meer waard dan nu. Zonder dat kun nen wij nuttig werk doen, maar niet aan ef fectiviteit winnen. Als je maximaal 120 kilo meter per uur mag rijden, maar je beboet Er zijn dingen die ik doe of denk, waarvan ik het niet prettig vind als iedereen dat weet niet, dan houdt niemand zich eraan." Veel innovaties die licht omspringen met priva cy, komen uit Amerika. Is daar tegenop te bok sen? „Europa moet betere wetgeving maken om een vuist te maken tegenover de Amerika nen. Google Streetview is een mooi voor beeld van hoe Europa verdeeld was door de vele toezichthouders: in het ene land mocht de camerawagen wel rondrijden, in het andere niet en in het derde land alleen onder bepaalde voorwaarden. Nu ligt er een voorstel voor een verordening, waar door één toezichthouder namens 550 mil joen Europeanen het woord kan voeren in dit soort gevallen. Now you're talking. Zo kunnen de Amerikaanse internetbedrijven niet meer verdeel en heers spelen. Datzelf de geldt voor de veiligheid van overheden. Nationale veiligheid is nationaal, zeggen lidstaten. Maar dan laten we ons de kaas van het brood eten. Ik pleit er al sinds de eerste onthullingen van Snowden voor dat we de veiligheid ook Europees aanpakken." Gelooft u nog in privacy? !,Het vertrouwen in elkaar, in instituties, in de samenleving valt of staat bij bescher ming van persoonsgegevens. Maar privacy is altijd tijd- en plaatsgebonden. Als ik vroeger ruzie had met mijn echtgenote in een dorp in houten hutjes waar alle geluid naar buiten drong, was privacy iets anders dan nu in anonieme gebouwen. Maar heb ben we nog voldoende privacy nu internet dat knap ingewikkeld maakt? Het zal moe ten! Vertrouwen is essentieel voor een sa menleving." Dat de cultuur binnen de militai re opleidingsinstituten flink ver ziekt is, is al jaren bekend. Keer op keer belooft defensie beter schap. Nu blijkt dat cadetten en adelborsten in Breda en Den Hel der te veel drinken en massaal prestatieverhogende en spierver- sterkende middelen gebruiken. Ook is opnieuw duidelijk gewor den dat studenten een verhoogd risico lopen de dupe te worden van pesterijen, machtsmisbruik, geweld, intimidatie en seksisme. Ook in 2010 kwamen misstanden aan het licht. Is er de afgelopen vier jaar niets veranderd? „Zeker wel. Er is veel gebeurd. Zo is de manier waarop we met da mes omgaan binnen de opleiding veranderd. In de introductieperio de wordt hun uitgelegd wat ze moeten doen als ze ongewenst ge drag ervaren. Ook hebben we meer lessen gegeven in militaire ethiek en is er geïnvesteerd in ver trouwenspersonen. Het is heel jammer dat nu blijkt dat dit nog niet voldoende is." Veel cadetten blijken misstanden niet te willen melden. Wat gaat u daaraan doen? „We moeten een omgeving creë ren waarin mensen zich veilig voelen, fouten kunnen maken en incidenten melden. Kameraad schap binnen het leger is hartstik ke belangrijk. Maar dat betekent niet dat je iemand niet zou verra den als hij of zij je iets heeft aan gedaan. Daarover moeten we de dialoog met onze studenten en We moeten een omgeving creëren waarin mensen zich veilig voelen opleiders aangaan. En als je dan een melding doet, moet dat in al le vertrouwelijkheid gebeuren. Ook moet er dan snel en zorgvul dig gereageerd worden." Is het in uw ogen toelaatbaar dat studenten samen met kaderleden alcohol drinken? „Daar ben ik op zich niet tegen. Een biertje drinken met je meer dere, dat moet kunnen. Maar de context is wel belangrijk. Het mag bijvoorbeeld geen wedstrijdje worden, waarbij het erom gaat wie het snelste drinkt. En als het drankgebruik helemaal uit de hand loopt, dan moet je als kader lid ook durven zeggen dat studen ten op zo'n moment echt een grens overschrijden." DEN HAAG - Slachterij Van Hattem in Dodewaard moet alle partijen vlees die tussen 1 januari 2012 en 23 januari 2014 door het slacht huis zijn verwerkt, uit de handel ha len. Dat is een zeer ingrijpende, maar gezien de twijfels over de her komst van het vlees, geen onrede lijke maatregel. 'Je telefoon uitzetten voor meer privacy? Het idee! door Freke Remmers Jacob Kohnstamm, CBP Jacob Kohnstamm, voorzitter van het CBP: „De technologie is zo ondoorzichtig, dat je niet die arme burger moet verplichten om die te doorgronden." foto David van Dam/HH INTERVIEW THEO VLEUGELS door Peter Winterman BREDA/DEN HAAG - Drie tot vijf jaar. Dat zegt generaal-majoor Theo Vleugels nodig te hebben om de misstanden bij de officiersoplei dingen van defensie aan te pakken. Maar is dat wel genoeg? generaal-majoor Theo Vleugels rn I Theo Vleugels, baas van de Neder- T landse Defensie Academie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4