Hoessein Bouzambou met stip naar plek vijf 0,003 De Nooijer met Oranje onder 17 naar Portugal Wilson keert tevreden terug uit Waalwijk 38 SPORT 66 Die armen kunnen je nog net de snelheid geven die je op het laatst nodig hebt Dee-Jay Bijvank debuteert met dubbele zege Jo Everaert uit Hulst weet het zeker: Koen Verweij had goud gepakt als hij beide armen had gebruikt in de sprint. Jansen kwam afgelopen weekein de niet tot scoren. Datzelfde gold voor Dennis de Nooijer, die met Philippine tegen een zeperd op liep in de topper bij HW'24 (6-2-verlies). Dat bood Sander van 't Hof (Smerdiek) en Dwight van Hulle (IJzendijke) de kans om dichterbij'te komen. Beide spelers krikten hun totaal met drie goals op. Steve Schalkwijk (Walcheren) en Hans Tolhoek (Kapelle) bleven ook doorgaan met scoren en zit ten met hun zeventien goals op het vinkentouw. Christoph Praet heeft de scorende draad opgepakt nadat een blessure hem kort voor de winterstop van het veld hield. Arjan Koopmans (Rillandia) was de topscorer van de week met vier goals tegen Chrislandia. De aanvaller staat nu op 23 doelpun ten. Bradley de Nooijer speelt sinds dit seizoen bij Sparta, waar zijn oudere neef Jeremy (de zoon van zijn oom Dennis de Nooijer) ook onder contract staat. De linksbeni ge verdediger van de Bi kreeg vori ge week te horen dat hij voor het eerst in de voorlopige selectie van Oranje onder 17 was opgenomen en behoort nu tot de definitieve groep. Vorig jaar zaten de Zeeuwen Au- gus'tine Loof (PSV), Bart Nieuw koop (Feyenoord) en Sven Mbiku- lu (FC Twente) in de voorlopige selectie van Oranje onder 17. Loof en Nieuwkoop werden vervol gens opgenomen in de definitie ve selectie voor het EK-kwalifica- tietoernooi. Ze haalden het EK niet, omdat Onder 17 in een pou le met Italië, Noorwegen en Noord-Ierland werd uitgescha keld. Het vierlandentoernooi in Portu gal geldt voor de selectie van KNVB-coach Maarten Stekelen burg nu als voorbereiding op een nieuw EK-kwalificatietoernooi, dat vanaf 20 maart in Nuenen en Uden wordt gespeeld. Oranje on der 17 treft dan Frankrijk, Oosten rijk en Zweden. Alleen de num mer één van de poule plaatst zich voor de eindronde. Dat EK vindt vanaf 9 mei plaats op Malta. Mark van Bommel, die 79 keer voor het Nederlands elftal speel de, is sinds kort assistent van Ste kelenburg bij Oranje onder 17. HULST - Drie duizendsten van een seconde scheidden schaatser Koen Verweij zaterdag op de Olympische Spelen van de gou den medaille op de 1500 meter. Waar had hij dat hyperkleine veer- schilletje kunnen winnen op de winnaar, de Pool Zbigniew Brod- ka? Tal van experts konden dat zater dag na afloop van de race al snel vertellen. Verweij had pech bij de start, vonden sommigen. De blon de Hollander kreeg het startschot een fractie van een seconde (0,0045 om precies te zijn) later te horen dan de winnaar, omdat Brodka in de buitenbaan begon en Verweij in de binnenbaan. De Pool stond daardoor iets dichter bij de starter. Jo Everaert uit Hulst kwam met een heel andere oplossing: Verwe ij had in de laatste meters beide armen los moeten gooien. Nu Wilson zou in eerste instantie één helft spelen, ook omdat hij za terdag nog negentig minuten op het veld had gestaan in de derby tegen Kloetinge. In blessuretijd gaf Hoek, mede door een slipper tje van Wilson, de winst nog uit handen (2-2). „Ik baalde echt ver schrikkelijk. Die wedstrijd was er wat mij betreft eentje om snel te vergeten." Zondagochtend meid- hield hij zijn linkerarm op zijn rug. Dat was dom. Everaert, voormalig gymnastiekle raar en atletiek- en volleybaltrai ner, was al in zijn jeugd gefaci- neerd door de biomechanica, in de manier waarop - in dit geval - de mens zich voortbeweegt. De bijna 78-jarige Zeeuws-Vlaming heeft er tal van artikelen over ge schreven, vooral in Volleytechno, een vakblad voor volleybaltrai ners. Een basisprincipe bij snelheids- en krachtsporten is volgens Ever aert dat de armen van de sporter het stuur en de motor van elke ac tie zijn. „Ken je karate?", is zijn openingsvraag. „Als iemand een harde stoot naar voren maakt, trekt hij tegelijkertijd zijn andere arm naar achter. Daardoor krijgt hij meer voorwaartse, horizontale kracht. Je lichaam krijgt een extra impuls. Zo werkte het bij schaat sers ook", stelt hij. Everaert maakt bij schaatsen een scheiding tussen lange en korte af stand. Bij de langere afstanden worden de armen vanwege de luchtweerstand op de rug gelegd. Maar wie dat ook doet op de kort ste afstanden, neemt vrijwillig af stand van de grote, aandrijvende reactiekracht. In de sprint vecht je duels uit op armkracht, weet Ever aert. De praktijk bewijst dat na tuurlijk ook. Elke zichzelf respec terende sprinter geeft tegenwoor dig beide armen alle ruimte. Het kost meer energie, maar die heb je ook niet zo lang nodig. Door met de armen te zwaaien de hij zich in Waalwijk voor een training, gisteravond volgde de oe fenwedstrijd tegen de beloften van NEC/ FC Oss (3-0-winst). Wilson was half december ook al op proef bij RKC. Toen speelde hij mee in een oefenduel met de beloften van Helmond Sport. s,Een paar jongens van RKC zei den nu ook dat ze toen geen beste wedstrijd hadden gespeeld en dat het voor mij dus ook niet makke lijk was geweest. Deze keer ging het veel beter. Ik voelde me lek ker, eigenlijk ging alles vanzelf. Ik speelde ook minder behoudend." De oefenwedstrijd van Hoek van avond tegen de beloften van AA Gent (uit) mag hij laten schieten. „Ik ga uitlopen en train donder dag weer. Zaterdag moeten we er staan tegen XerxesDZB. Na de wedstrijd in Kloetinge hebben we nog wat goed te maken." win je horizontale energie. Des te verder de arm het lichaam verlaat, des te groter die voorwaartse kracht. Hetzelfde geldt voor de be nen. Hoe verder (en hoe sneller) het been afstand neemt van het lichaam, hoe meer snelheid je wint. Diep 'zitten' is daarom het geheim. Hoe verder de schaatser door de knieën zakt, hoe verder hij zijn benen van zijn zwaarte punt kan brengen. Dat basisprincipe zijn veel Neder landse toptrainers vergeten, meent Jo Everaert. Ze zijn buiten gewoon goed onderlegd, maar ze hebben een blinde vlek als het om biomechanica gaat. Hij verwijst naar de Amerikaanse schaatser Shauni Davis. Een van zijn handelsmerken was om tij dens een wedstrijd ongekend te kunnen versnellen. „Daarbij ge bruikte hij zijn armen perfect", constateerde Everaert. „Maar sinds hij bij een Nederlander getraind heeft, doet hij het niet meer. Je ziet het in de resultaten terug." Bij schaatsers komt het vooral op de benen aan. Die lopen na ver loop van tijd helemaal vol, zoals experts zeggen. Uiteindelijk kun nen ze het ene been niet meer voor het andere krijgen en is de voorwaartse kracht nihil. „Als je benen verzuurd zijn, kun nen je armen redding brengen", stelt Everaert. „Die armen kun nen je nog net de snelheid geven die je de laatste meters nodig hebt. Verweij heeft daar te weinig gebruik van gemaakt. Dat heeft hem goud kost." Gian Scheele uit Zaamslag werd bij de Inters MX2 twee keer derde. Bij de Inters MX1/MX3 werd Boy Stock man uit Terneuzen vijfde. Bart Riss- eeuw uit Spui legde in het dagklasse ment in de klasse MX 2 beslag op de vijfde plaats. Kevin Spruijt uit Meliskerke debu teerde in Lommei bij de MX2 nation alen met een tiende plaats. Stefan Hage uit Goes kwam bij de inters MX1/MX3 in de eerste manche niet aan de finish. In de tweede manche werd hij zestiende. In dezelfde cate gorie bleef lordi van de Wiele uit Sint Jansteen buiten de punten. m m klasse I - Verweij gebruikte één arm te weinig door Rudy Boogert MIDDELBURG - Hoessein Bouzam bou is met stip gestegen in het PZC-topscorersklassement. Door zijn twee doelpunten voor Vlissin- gen tegen BW klom de aanvaller naar de vijfde plaats. Hij heeft nu dertien keer gescoord, wat hem 26 punten oplevert. Daarmee heeft hij vijfenhalf punt achterstand op kop loper Elco Jansen van Krabbendij- ke. door Barry van der Hooft ZEIST - Bradley de Nooijer is voor de eerste keer opgenomen in de definitieve selectie van het Neder lands elftal voor spelers tot zeven tien jaar. De zoon van oud-prof Gé- rard de Nooijer neemt vanaf ko mend weekend met Oranje onder 17 deel aan een vierlandentoer- nooi in Portugal, waar naast het gastland ook Engeland en Duits land de tegenstander zijn. Bradley de Nooijer door Koen de Vries Drie duizendsten van een seconde scheidden schaatser Koen Verweij za terdag op de Olympische Spelen van de gouden medaille op de 1500 me ter. door Barry van der Hooft WAALWIJK - Fabian Wilson speelde gisteravond een uur mee met de beloften van RKC Waalwijk en keer de met een tevreden gevoel terug naar huis. „Het ging lekker, ik kreeg na afloop wat complimenten van andere spelers", zei de verdedi ger van hoofdklasser Hoek. „Bin nenkort krijg ik te horen wat de plannen zijn." Jo Everaert ADEGEM/LOMMEL - Motorcrosser Dee-Jay Bijvank uit Terneuzen heeft in het Oost-Vlaamse Adegem beide manches gewonnen. De acht tienjarige Yamaha-rijder debuteer de in de klasse Nationalen MX1/MX3. j goals factor totaal 1 Elco Jansen Krabbendijke 3B zat 21 1,5 31,5 2 Sander van 't Hof Smerdiek 4B zat 28 1 28 3 Dwight van Hulle IJzendijke 5A zon 27 1 27 Dennis de Nooijer Philippine 3A zon 18 1,5 27 5 Hoessein Bouzambou Wissingen 1C zon 13 2 26 6 Steve Schalkwijk Walcheren 3A zat 17 1,5 25,5 Hans Tolhoek Kapelle 3B zat 17 1,5 25,5 Arjen de Koeijer Yerseke 3B zat 17 1,5 25,5 9 Christoph Praet Hulsterloo 5A zon 24 1 24 Robin de Rijke Veere 3A zat 16 1,5 24 11 Arjan Koopmans Rillandia 4B zat 23 1 23 12 Maarten van Hecke Philippine 3A zon 15 1,5 22,5 Robin van Dijke WHS 3B zat 15 1,5 22,5 13 Matthijs van Stee Tholense Boys 2E zat 14 1,5 21 Arvin de Witte WHS 3B zat 14 1,5 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38