Bob de Jong 36 SPORT Reggaesong helpt bobteam Jamaica Minder ziekte tijdens Spelen Gouden medaille is van zilver Buitenlanders zeggen af voor de 10 kilometer. Ze kunnen toch niet winnen. De doodsteek voor de langste afstand. 10 KILOMETER Kramer in laatste rit tegen Koreaan Lee Sven Kramer komt vandaag op de to kilometer bij de Olympische Spelen in de zevende en laatste rit in actie. De Nederlander neemt het oplegen titelverdediger Lee Seung-hoon, Dat is gisteren bij de loting bepaald. Jorrit Bergsma, de grootste concurrent van Kramer, schaatst in het zesde paar tegen de Belg Bart Swings. Bob de Jong is samen met de Duitser Alexej Baumgartner in de vijfde ra ce ingedeeld. Kramer wil op de to kilometer revanche ne men voor zijn mislukte race vier jaar geleden. De Winterspelen leveren talrij ke rare, leuke, opmerkelijke en ontroerende zaken op. Die vin den hun plaats in deze rubriek die tijdens de Spelen dagelijks verschijnt. De olympische bobsleeërs uit Ja maica krijgen een muzikaal steun tje in de rug uit eigen land. It's bobsled time moet de Jamaicanen helpen om boven zichzelf uit te stijgen. Het nummer van Sidney Mills en Jon Notar is afgestemd op de rou te van de bobsleebaan in Sotsji. De tekst van het reggaenummer beschrijft welke kant de Jamaica nen op moeten en op de video is te zien hoe de bobsleeërs door het parcours moeten racen. Op het einde klinkt: Last time, keep your head down. I see thefinishline. ArboNed heeft in de eerste week van de Olympische Winterspelen 'opvallend' minder ziekteverzuim geregistreerd. „In ieder geval gaat het record aan Nederland se medailles op de Olympische Spelen niet gepaard met meer verzuim", stelt Roeien van Ar boNed vast. De tijd dat grote sportevene menten leidden tot meer ziek meldingen is overigens al lang voorbij, aldus ArboNed. Na het EK voetbal in 2004, toen de ar- bodienstverlener op de eerste wedstrijddag van het Neder lands elftal 19 procent meer ziekmeldingen had geregis treerd, is bij sportevenemen ten geen hoger ziekteverzuim meer geconstateerd. De olympische medailles lij ken per toernooi groter te wor den. De directe waarde van de plakken neemt echter af. Een medaille uit 1904 bijvoorbeeld bevatte 53 gram puur goud. Te gen de huidige prijzen zou dat een bedrag van 1.600 euro ver tegenwoordigen. De gouden plakken van Sotsji bevatten vreemd genoeg heel veel zilver (525 gram) en slechts 6 gram goud. Bij elkaar goed voor 450 euro aan edelme taal. Dat de medailles wat goedko per worden uitgevoerd is ook wel logisch. In 1912 waren er 102 medailles te verdienen, in Sotsji maar liefst 1.300. De Nederlandse dominantie tijdens het olympisch schaatstoernooi mist haar uitwer king niet. Buitenlanders zeggen massaal af voor de 10 kilometer die vandaag wordt verreden. Ze kunnen toch niet winnen. De 10 kilometer ligt al langer on der vuur. Vier jaar geleden in Van couver was er nog een Koreaan die de langste afstand won. Hij profiteerde van de foute wissel van Sven Kramer. Was die ge woon in zijn eigen bocht geble ven, dan was Seung-Hoon Lee met zilver naar huis gegaan en had voor de vierde keer op rij een Nederlander de olympische 10 ki lometer naar zijn hand gezet. Sinds Vancouver heersen de Ne derlanders. Op de grote allround- toernooien kan Sven Kramer al ja ren leunen op zijn 10 kilometer. Hij hoefde zich in de meeste ge vallen niet bovenmatig in te span nen. Met Jorrit Bergsma en Bob de Jong heeft Nederland nog Ivan Skobrev voorziet een martelgang die eindigt met alleen Nederlanders op het podium Specialisten leiden ze niet meer op in Noorwegen. De Noren meldden zich collec tief af voor de 10 kilometer twee schaatsers die veel te sterk zijn voor de buitenlanders. Oranje heerst deze Spelen ook op andere afstanden, maar de 10 kilo meter hebben de mannen van oranje al veel langer in een wurg greep. De buitenlanders worden er moe deloos van. Shani Davis gooide al lang geleden de handdoek in de ring, Havard Bokko idem. De Noor ging zich specialiseren op de middenafstanden. Hoewel de concurrentie veel groter is op de ï.ooo en 1.500 meter, schat de Noor zijn kansen juist op die af standen hoger in. Internationaal genieten de korte re afstanden meer aanzien. Het goud van Michel Mulder op de 500 meter wordt veel hoger inge schaald dan de zege op de 10 kilo meter. Bij de Noren is de afstand geen traditie meer. Terwijl ze met Ivar Ballangrud, Hjalmar Ander sen, Knut lohannesen en Johan Olav Koss toch vier olympisch kampioenen leverden. Noorwegen deed de langste af stand al eerder in de ban. In 2011 werd de 10 kilometer op het natio nale allroundkampioenschap inge ruild voor de massastart. Specialis ten leiden ze niet meer op in de voormalige schaatsnatie. De No ren meldden zich collectief af voor de 10 kilometer. „Er is toch geen kans op een me daille", stelde bondscoach Jarle Pe- dersen. Liever bereidt hij zich met zijn mannen voor op de ploegachtervolging. Misschien dat zaterdag wel een medaille klaar ligt voor zijn team. Ook Ivan Skobrev is er niet bij vandaag. De Rus, in Vancouver nog goed voor zilver, was in de voorbereiding op Sotsji meer be zig met zijn zakken te vullen dan met een serieuze voorbereiding. Ook hij voorziet een martelgang die eindigt met alleen Nederlan ders op het podium. Bart Swings, de Belgische topper, zegt al tevre den te zijn met een plaats in de top 5- Het is een teken aan de wand. Hoe graag Nederland de discipli ne ook wil bewaren, de afzeggin gen maken duidelijk dat de 10 ki- Sven Kramer twitterdë de datum een jaar geleden, toen hij in Sotsji klop kreeg van Jorrit Bergsma op het WK afstanden. Eigenlijk heeft hij zijn zinnen vier jaar geleden al op deze dag gezet, toen het mis ging in Vancouver. Bob de Jong hoopt de lachende derde te worden. „Hoe groot de kans is dat ik win? Groot", blufte 5 Jamaica heeft een eigen song: It's bobsled time. foto VI Images UITSLACEN SOTSJI VROUWEN IJshockey. Halve finale: Verenigde Staten - Zweden 6-1, Canada- Zwitserland 3-1. Biatlon. 12,5 kilometer massastart: 1. Domratsjeva (WRu) 35.25,6, 2. Soukalova (Tsj) 35.45,8,3. Eckhoff (Noo) 35.52,9, 4'. Sachenbacher (Dui) 35.53,9, 5. Gregorin (Slv) 36.05,0, 6. Hojnisz (Pol) 36.20,5. Kunstrijden. IJsdansen, eindstand na vrije kür: 1.Davis/White(VSt) 195,52 punten, 2. Virtue/Moir (Can) 190,99, 3. Ilinich/Katsalapov (Rus) 183,48,4. Pechalat/Bourzat (Fra) 177,22, 5. Bobrova/Soloviev (Rus) 172,92, 6. Cappellini/Lanotte 169,50. MANNEN. Bosleeën. Tweemansbob: 1. Zoebkov/Voevoda (Rus) 3.45,39, 2. Hefti/Baumann (Zwi) 3.46,05, 3. Holcomb/Langton (VSt) 3.46,27, 4. Kasjanov/Belugin (Rus) 3.46,30, 5. Melbardis/Dreiskens (Let) 3.46,48, 6. Kripps/Barnett (Can) 3.46,62, 19. Van Calker/Van der Zijde (Ned) 3.49,33. Freestyle skiën. Aerials: I.Koesjnir (WRu) 134,50, 2. Morris (Aus) 110,41, 3. Jia (Chn) 95,06, 4. Qi (Chn) 90,00. Uitvaartdienst voor ANALYSE LANGSTE SCHAATSAFSTAND door Johan Stobbe Skispringen. Landenwedstrijd: 1. Duitsland (Wank/Kraus/Wellinger/Freun d) 1041,1, 2. Oostenrijk (Hayboeck/Morgenstern/Diet hart/Schlierenzauer) 1038,4, 3. Japan (Shimizu/ Takeuchi/lto/Kasai) 1024,9, 4. Polen (Kot/Zyla/ Ziobro/Stoch) 1011,8,5. Slo venië (Tepes/Kranjec/ Damjan/Prevc) 995,6, 6. Noor wegen (Bardal Fannemel/Jacobsen/ Velta) 990,7. door Rik Spekenbrink In aanloop naar de 10 kilometer ontvluchtte Bob de Jong de euforie van de ijsbaan. „In de bergen zie je het echte Rusland. Hier niet." foto VI Images Het wordt op de Olympische Spelen in Sotsji dus weer een Nederlands feestje, vanmiddag op de 10 kilometer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36