Dijkweek in Campagne voor verkiezingen Vlissingse gemeenteraad is nu echt begonnen. museum Polderhuis Westkapelle Kiezer tast in duister over toekomst theater VERKIEZINGSDEBAT 28 WALCHEREN De dijkweek is volgens Ada van Hoof van het Polderhuis een aan vulling op de uitzending van Om roep Zeeland vanavond om 18.30 uur in het kader van het venster Zeeuwse Canon over de 'Was- schappelse zeedijk'. „SCEZ heeft ons gevraagd om hieraan mee te werken als aanvulling op de uit zending en andersom. Op deze manier kunnen we elkaar verster ken", vertelt Van Hoof. Twee thematentoonstellingen zijn de hele week te zien. Dat is de expositie 'Zeven eeuwen dijk in een week' en 'Sinterklaasstorm 2013'. Van Hoof: „Ik heb uitge zocht wanneer de eerste dijk in Westkapelle is aangebracht. Dat blijkt zeven eeuwen geleden te zijn. Vandaar de naam 'Zeven eeu wen in een week'." De expositie neemt bezoekers mee door de tijd. Zo valt te ont dekken dat de dijk van Westkapel le in 1520 werd bewerkt met ei kenhout, steen en rijshout en dat men in 1868 begon met het ge bruik van basalt voor de dijk- glooiing. De expositie 'Sinterklaasstorm' be staat uit foto's die zijn genomen tijdens de storm van 5 december vorig jaar. Poppelaars refereert daar ook nog aan door te zeggen dat die storm een goede test is ge weest voor de provincie. Behalve de exposities worden er ook nog tal van activiteiten gehou den. Vandaag staat in het teken van de uitzending. Woensdag is er een spelmiddag. Verder zijn er deze week lezingen over dijkwerk en de vuurtorens van Westkapel le en er worden digitale exposi ties vertoond. VLISSINGEN - Alle handen gaan om hoog: iedereen vindt dat Vlissin- gen nu maar eens moet investe ren in de binnenstad. „Als het daar gaat leven, volgt de rest ook", zegt een toehoorder. „Ik schaam me als ik door de binnenstad loop", vertelt een man die als stadsgids werkt. „Het moet heel snel veranderen, anders zijn we straks alles kwijt." Zorgen over de wegkwijnende binnenstad en de gigantische schuldenlast zijn de thema's van de komende gemeenteraadsver kiezingen, blijkt maandagavond tijdens het verkiezingsdebat van de PZC en Scoop in strandpavil joen Panta Rhei in Vlissingen. Er zijn 130 mensen binnen; vooral veel politici en de temperatuur loopt rap op. Debatleider Nico Out ('we debatteren in twitter- tempo') trekt al snel zijn jasje uit. „Doe eerst maar eens iets aan die schulden", zegt een toehoorder. „We zijn hier zo arm als de ne ten." En een ander: „Wat hebben ze de laatste vier jaar gedaan om de schulden op te lossen? We heb ben alleen maar achteruit ge boerd." De Vlissingse politiek had het de afgelopen raadsperiode druk met zichzelf. De raad holde van van af faire na affaire. Eerst stuurde de gemeenteraad PvdA-wethouder Piet Polderman weg; vorig jaar sneuvelden burgemeester René Roep en wethouder Jacques Da- men (WD) op de bonnet jesaffai- re. Het geschonden vertrouwen tussen burger en politiek is mis schien dus wel het belangrijkste verkiezingsthema. „We moeten met zijn allen werken aan het her stel van vertrouwen", zegt CDA-kandidaat Ank Muller (die de zieke lijsttrekker Marin de Zwarte vervangt). „De burgemees ter is weg, de wethouder is weg, er is gelekt naar de krant, dat mag niet meer gebeuren." Voor de nieuwkomers blijkt het een inkoppen „Politici moeten eerlijk zijn", zegt Lilian Janse (SGP). Ze doet - zoals ze al eerder deed - een oproep voor een ethisch réveil in de politiek. „We hebben mensen nodig die de mentaliteit van de stad en de ge schiedenis van de stad kennen. Mensen die uit de klei getrokken zijn." Ze krijgt bijval van Gerard Ruesdueli van OPA, tot woede van Pim Kraan, de lijsttrekker van de Lokale Partij Vlissingen. „Het is een schande dat Janse zó over de raad praat", foetert hij. „U komt mij niet vertellen dat ik ethisch niet in orde ben." De ge meenteraad heeft het goed ge daan, vinden coalitiepartijen LPV en PSR. „De raad heeft de afgelo- pen vier jaar keihard gewerkt", zegt Kraan. „Zeker de afgelopen twee jaar met onze eigen wethou der", vult Albert Vader van de PSR aan. „Ik denk dat Vlissingers hier niet op zitten te wachten", verzucht Geoffrey Sips van Pro gressief Ondernemend Vlissin gen (POV) over het onderlinge ge kissebis. „Het vertrouwen en het respect moeten terug." Het lijsttrekkersdebat in Vlissingen werd verhit op het moment dat het ging over het terugwinnen van respect en vertrouwen in de lokale politiek. MIDDELBURG - Even leek het erop dat de gemeenteraadsverkiezin gen in Middelburg gevrijwaard zouden blijven van discussies over de schouwburg. Maar het liep - weer - anders. In december vorig jaar lukte het de raad niet de knoop definitief door te hakken. Buiten het zicht van de kiezers werd vervolgens ge poogd er politiek alsnog uit te ko men. Dat is, aldus de fractievoor zitters, gelukt. Het wachten is nu op een antwoord van de man die de schouwburg exploiteert en dat ook de komende jaren zou moe ten doen: Frans Lievens. Dat ant woord is volgens Lievens niet voor april te verwachten. Al zo'n twintig jaar wordt gespro ken over een nieuwbouw dan wel verbouwing van de schouwburg. Voor de zesde achtereenvolgende gemeenteraadsverkiezingen is het theater één van de strijdpunten in de campagne. Met één belang rijk verschil: er ligt nu al een af spraak waar een grote meerder heid in de raad het over eens is. Alleen kennen de kiezers de in houd van die afspraak niet. De fractievoorzitters willen die ook niet bekendmaken. Er wordt zake lijk over onderhandeld met de ex ploitant. Dan is het niet netjes de informatie op straat te gooien; zelfs niet in campagnetijd. Het fatsoen richting Lievens is te prijzen, maar wat moeten de kie zers hiervan denken? Na zo veel jaren debatteren zonder resultaat, zullen er veel zijn die de politiek daarop willen afrekenen; of juist hun keuze in het stemhokje me de willen laten afhangen van hoe de partijen nu verder willen met dit hoofdpijndossier. Maar dit is nu onmogelijk. De fractievoorzit ters wijzen op hun verkiezings programma's. De kiezer weet op basis daarvan hoe zij verder wil len. Een kleine greep. "Een stem op D66 betekent een stem op ver koop van het gebouw; stem CDA en er gaat minder geld naar de schouwburg op het Molenwater en andere podia op ZEP en in de binnenstad worden beter benut; kies PvdA voor de schouwburg als levendig cultureel centrum en grote evenementen op ZEP. En, zeggen de fractievoorzitters, de nieuwe raad kan in nieuwe sa menstelling met eventueel een nieuwe meerderheid opnieuw be kijken hoe het verder moet. Die raad moet ook het antwoord van de exploitant beoordelen en ver der onderhandelen. Zo bezien heeft de kiezer nog invloed. Echter, acht van de tien partijen die aan de verkiezingen meedoen, zitten nu al in de raad. En de hui dige voormannen en voorvrou wen van die partijen zijn dat straks ook. De mensen die nu een compromis hebben gesloten, ne men straks weer het finale be sluit. De kiezer mag ervan uit gaan dat zij dan niet weer hun standpunten wijzigen, maar zich houden aan wat ze nu hebben af gesproken. Zouden ze wel weer draaien, dan verliezen ze hun ge loofwaardigheid volledig. Het contrast met de verkiezingen van 2006 is schrijnend. Toen hield de raad een referendum om de kiezers te vragen hoe het ver der moest met het theater. Nu ligt er een politieke overeenkomst die voor de kiezer geheim blijft. www.polderhuiswestkapelle.nl door Nadia Berkelder I Het lijsttrekkersdebat in strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen: Sem Stroosnijder van de SP wordt ondervraagd door debatleider Nico Out. foto Lex de Meester door Wendy de Jong WESTKAPELLE - Het is dijkweek in museum het Polderhuis in Westka pelle. Gisteren opende dijkgraaf Toine Poppelaars de week waarin twee thematentoonstellingen te zien zijn en verschillende extra acti viteiten gehouden worden, zoals een lezing over de vuurtorens van Westkapelle en de vertoning van digitale exposities. Investeer in het centrum' ANALYSE door Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28