Als ze een half uurtje hadden gewacht Pistool hapert ook bij tweede klik Keuzes De volksoploop tegen Benno L. maakt duidelijk dat bewoners niet verrast willen worden. 66 Over het 66 Dit maakt heel veel gevoelens los. Mensen begrijpen terecht niet dat iemand zoiets doet 26 ZEELAND HUISVESTING VEROORDEELDE PEDOSEKSUELEN dinsdag Nog een maand en dan mag u weer naar de stembus. De poli tici draaien zich al warm. De landelijke kopstuk ken wringen zich in tal van bochten om uit te leggen waar om hun club de beste is. Maar soms zit er nogal wat verschil tussen dat landelijke en lokale kopstuk, soms zelfs in het lan delijke en het lokale standpunt over een onderwerp. Dus dat biedt niet zoveel houvast. Maar gelukkig is er een stem wijzer. Daaruit blijkt dat alle partijen in mijn gemeente te gen varkensboeren zijn, tegen verhoging van de onroerende- zaakbelasting en voor de koop zondag. Tot zover de verrassin gen. Eigenlijk wil ik weten hoe ze al die decentralisaties in dit verkiezingsjaar voorbereiden, maatschappelijke ondersteu ning, jeugdzorg en participatie wet. Het moet aan het eind van het jaar geregeld zijn. Kijkend naar de standpunten zie ik daar veel woorden waar een mens het moeilijk mee oneens kan zijn: Preventie, zorg voor elkaar etc. Maar om nu te zeggen dat ik daarmee een goed beeld heb hoe men dat precies wil aanpak ken: eh... nee dus. Bovendien ben ik ook wel tikje teleurgesteld in de wijze waar op een aantal partijen vorm geeft aan hun principes of beter gezegd niet vormgeeft daaraan. Kortom ik heb geen idee op wie of wat ik moet stemmen. Wat misschien nog erger is, is dat ik geen idee heb wat het zou betekenen als ik op partij A of B zou stemmen. Maar goed, ik heb nog een maand. Dit waren zo wat dingen waar ik over nadacht terwijl ik in de rolstoel aan het dweilen was. Dweilen in een rolstoel kan, stofzuigen overigens niet. Dus alvast een tip voor het geval dat het niet helemaal lekker gaat uitpakken met de decentralisa tie en de thuiszorg: niet investe ren in de nieuwste iPhone of het nieuwste modelletje BMW maar aanpassingen van het huis. Daar zijn de aannemers ook blij mee. Nu alvast tapijt er uit, drempels eruit en een keu kenkastje onder het aanrecht slopen zodat u recht voor het aanrecht kunt zitten op uw trip- pelstoel. Geloof me, diepte-in vesteringen zijn dat. Vrij laat in de middag besloot het viertal, onder wie een inwoner van Paal, aan de wandeling te be ginnen. Ze wilden het Plankier pad lopen, een wandeling van één kilometer lang. Blijkbaar werden ze verrast door het snel opkomen de water, dat door springtij nog wat hoger dan normaal kwam. De inwoner van Paal belde vanaf het schor nog met zijn buurman met de vraag wanneer het nu precies hoog water zou zijn. Volgens de buurman zou het maximaal nog enkele centimeters kunnen stij gen. Op- dat moment stond het water de vier wandelaars tot de enkels. Daarom besloten ze met de mo biele telefoon 112 te bellen, waar na de reddingsoperatie in gang werd gezet. Het lukte de redding boot dankzij hoog water een eind in de oude havengeul te varen tot vlak bij de twee mannen en de twee vrouwen. Daar stond amper nog water onder de reddingboot, vertelt schipper Ronnie den Boer. Op dat moment was het viertal omringd door het water. Vanuit de boot zijn vervolgens enkele redders over boord gesprongen om de wandelaars in veiligheid te Misschien waren ze in pa niek door het stijgende wa ter. Maar dat daalt na hoog water ook weer net zo snel. brengen. Daarbij viel een van de vrouwen in het water. Die vrouw had het volgens schipper Den Boer zo koud dat ze op een onder- koelingsbrancard is gelegd. Den Boer: „Het moest allemaal snel gaan want op het moment dat het water daalt zouden we ook vastzit ten." De Jan van Engelenburg heeft het viertal naar de haven van Paal gebracht waar drie ambu lances klaarstonden om hen te on derzoeken. De schipper is blij dat het goed is afgelopen: „Daar doe je het voor als KNRM." Volgens Saeftinge-gids Carla van Dueren-den Hollander van Het Zeeuws Landschap hadden de vier wandelaars een half uurtje moeten wachten, dan hadden ze zo weer terug kunnen lopen. Het Plankierpad en trouwens ook de Ruige Laarzenroute zijn zo aange legd dat er geen gevaar is voor wandelaars. Ook niet bij springtij. De routes gaan niet te ver het ge bied in. Mede daarom zijn de rou tes vrij toegankelijk. „Misschien zijn ze in paniek geraakt door hét snel stijgende water. Maar dat daalt na hoog water ook weer net zo snel. Een van onze gidsen kon het viertal vanaf de dijk gewoon zien toen de reddingoperatie be zig was." MIDDELBURG - „Het is één van de meest lastige kwesties die je als burgemeester voor je kiezen kunt krijgen", zegt Jan Lonink (PvdA) van Terneuzen. Maar net als zijn Vlissingse collega Letty Demmers (D66) vindt hij wel dat een (ver oordeelde) pedoseksueel niet bij voorbaat de toegang tot de ge meente moet worden ontzegd. „Als de situatie zich voordoet, moet je die met een open mind bekijken", aldus Demmers. Zelfs als dat om een bekende fi guur als Benno L. zou gaan, geven Demmers en Lonink aan. Maar de kans dat L. Vlissingen of Terneu zen zou uitkiezen voor een nieu we toekomst, achten beide burge meesters tegelijkertijd vrij klein. Demmers: „Er moet ook een re den zijn waarom hij naar Vlissin gen zou komen. Hij moet daar iets mee hebben en het moet de beste plek zijn waar alle nodige hulpverlening kan worden gege ven om recidive te voorkomen." Lonink: „Over het algemeen geldt, hoe kleiner de gemeen- algemeen geldt, hoe kleiner de gemeenschap, hoe moeilijker dat is schap, hoe moeilijker dat is. Ook voor hem zelf, om goed te kun nen functioneren, zou het niet verstandig zijn Terneuzen als woonplaats te kiezen. Wanneer zo'n persoon volledig anoniem is, zou dat wellicht kunnen. Maar met deze geschiedenis... In de gro te stad ben je veel minder zicht baar." Lonink spreekt uit ervaring. Vijf jaar geleden vestigde zich een pe dofiel in Sluiskil. Pal tegenover de basisschool. „In Zeeuws-Vlaande- ren is het nu eenmaal makkelijk om een huurhuis te krijgen." Toen de burgemeester daar weet van kreeg, informeerde hij direct de school en de mensen in de buurt. „Dat heeft niet geleid tot een volksgericht zoals in Leiden. We hebben er ook met de man zelf over gesproken. Of het nou verstandig was dat hij juist op die plek was gaan wonen? Hij is ver trokken." Demmers steunt het beleid van haar Leidse collega. „Mensen die veroordeeld zijn en hun straf heb ben gehad, moeten op een gege ven moment weer ergens kunnen wonen. En wat dat betreft is elke plek discutabel. Heel belangrijk is dat je zorgt dat "er een netwerk aan hulpverlening rond zo'n man wordt gebouwd." Net als Lonink geeft ook Demmers de voorkeur aan het preventief informeren van de buurt over de aanwezig heid van de pedoseksueel. „En vooral ook goed uitleggen wat je samen met de reclassering doet om het veilig te houden. Het pro bleem in Leiden was dat hij er al woonde toen de mensen er achter kwamen. En dan krijg je dit. Heel begrijpelijk!" Dat geldt ook voor de Goese bur gemeester René Verhulst (CDA). „Ik zou mensen er niet zelf achter laten komen, maar een bijeen komst beleggen." Verhulst heeft nog niet met dat bijltje hoeven te hakken. „In de gemeente Goes wo nen geen veroordeelde pedosek suelen en ook geen mensen die als pedofiel bekend staan, bijvoor beeld omdat ze lid zijn van Mar tij n. Daarover word ik geïnfor meerd. Ik ben wel eens door justi tie ingelicht, toen iemand die een zwaar misdrijf had gepleegd (moord, doodslag of zware mis handeling) terugkwam. Zulke za ken kunnen bij de omgeving reac ties oproepen. Omwonenden we ten vaak wat iemand gedaan heeft. Soms woont het slachtoffer in de buurt." Verhulst zou 'heel terughoudend' zijn om een Benno L. in Goes te huisvesten. „Hij zou geen leven hebben. In de grote stad kan hij in de massa opgaan. Hier is het te kleinschalig." De bescherming van de daders vindt hij minder be langrijk. „Het gaat niet om een bankroof. Dit maakt heel veel ge voelens los. Mensen begrijpen te recht niet dat iemand zoiets doet. Ze zijn ook bang dat het weer ge beurt. Dat gevoel snap ik. Het is voor een veroordeelde pedosek sueel heel moeilijk opnieuw te be ginnen in de samenleving. Maar dat heeft hij zelf veroorzaakt." De Vlissingse vrouw was ge vlucht voor S. en had samen met haar zoontje en dochtertje via het Blijf-van-mijn-lijfhuis een wo ning gevonden in de Jan van de Capellelaan. Het lukte S. op een heel eenvoudige manier achter dat adres te komen door de ziekte kostenverzekeraar te bellen. Ver volgens reed hij met zijn nieuwe vriendin naar Vlissingen omdat hij zijn ex de waarheid wilde ver tellen omdat ze niet meer wilde instemmen met een omgangsrege ling, zo vertelde hij gisteren tegen de Middelburgse rechters. In Vlissingen aangekomen drong hij via de achterzijde de woning van zijn ex binnen. Ze lag samen met haar kinderen op bed, hoorde haar hondje blaffen en ging pools hoogte nemen. In de gang zag ze haar ex die vervolgens, aldus de officier, een pistool trok en haar probeerde neer te schieten. Toen dat niet lukte zou hij haar gesla gen hebben met het wapen waar na hij naar buiten rende en in de gereedstaande auto sprong en ver dween. Onderweg, zo vertelde de man, probeerde hij het wapen uit elkaar te halen. Daarbij viel het en ging het af waarbij de kogel in de rug van zijn vriendin terecht kwam. Toen ze vervolgens een zie kenhuis opzochten werd hij aan gehouden. Officier van justitie Smale hield de rechtbank voor dat de man al veroordeeld is voor het mishande len van meerdere exen van hem. Om die reden eiste ze ook een cel straf van tien jaar tegen hem. Raadsman R. Corten vond een cel straf van tien jaar een veel te zwa re eis. Volgens hem is absoluut niet bewezen dat de man die be wuste avond geprobeerd heeft zijn ex om het leven te brengen. Uitspraak 3 maart. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door René Schrier EMMADORP - Het is allemaal met een sisser afgelopen zondagmid dag in het Land van Saeftinge. Vier wandelaars werden daar door de reddingboot Jan van Engelenburg van de KNRM in Hansweert bij hoog water van het schor gehaald. Nieuwe kans voor pedo's door Cornelleke Blok en Marcel Modde Burgemeester Jan Lonink Burgemeester René Verhulst MIDDELBURG - Op de avond van de 20e augustus 2013 keek een in woonster van Vlissingen in de loop van een pistool en hoorde twee maal een klik. Volgens officier van justitie S. Smale ontsnapte ze op dat moment aan de dood omdat het wapen van haar ex, de 43-jari- ge Robert S. uit Geleen, haperde. Ze wees daarbij naar een patroon die later die avond in die woning werd gevonden met inslagsporen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26