Alcohol en volwassenen GEZOND 19 VOEDING Frank van Berkum Omdat alcohol schadelijk is voor jongvolwasse nen, is er een wet die verbiedt dat alcohol mag worden verkocht aan jonge ren. Maar is alcohol dan wel vei lig voor volwassenen? Daar is veel onderzoek naar gedaan en onze medische boeken staan er vol mee. Ook internet geeft advie zen over alcohol en gezondheid. 1 I Laten we kijken of dat overeen komt met wat er in mijn boeken staat. Op de site van de Stichting Alcohol Research (SAR) leest u dat matig alcoholgebruik de kans op dementie, diabetes, hart- en vaatziekten en nog veel andere aandoeningen vermindert. Vol gens die site verhoogt alcohol de kans op borstkanker voor het 8oste levensjaar van 8,8 naar 9,4 procent. Dat verschil vinden men sen zo klein, dat zij er het glas wijn niet voor laten staan. Maar kijkt u één site verder, dan leest u bij het National Kompas Volksgezondheid van het RIVM, dat alcohol nooit gezond is. Vol gens deze website van de over heid zijn de gunstige effecten van alcohol op de gezondheid slechts bewezen voor een klein aantal aandoeningen en gelden ze ook zeker niet voor iedereen. Hoe zit dat nu? Hoe gezond of on gezond is alcohol? Alle informa tie over alcohol valt of staat met de hoeveelheid. Iedereen kent de slogan: Geniet, maar drink met mate. Maar de term met mate (of matig) wordt verschillend geïn terpreteerd. Voor de één is dat één consumptie per week, voor een ander vier glazen wijn per 'Alle informatie over alcohol valt of staat met de hoeveelheid' dag. Om aan die discussie een eind te maken, stelt de Gezond heidsraad dat matig alcoholge bruik overeenkomt met een glas per dag voor een vrouw en maxi maal twee glazen per dag voor een man. Het maakt daarbij niet uit of het een standaard borrelglas, bierglas of wijnglas is. Want in al die con sumpties zit ongeveer xo gram al cohol per glas, ervan uitgaande dat mensen niet jenever uit een bierglas drinken. Het maakt wel degelijk uit voor uw gezondheid of u zeven glazen op een dag drinkt of iedere dag een glas, wat matig drinken is. Dat eerste is binge-drinking en dat is bewezen ongezond. Matig alcoholgebruik door volwassenen wordt beschouwd als relatief vei lig. Maar matig drinken, is niet ge zonder dan géén alcohol drinken. De website van de overheid heeft geen belang bij de verkoop van al cohol - hoewel de accijnzen niet mis zijn - terwijl de website van de SAR is opgezet door producen ten van alcohol. Zij zijn gebaat bij een positief imago van alcohol. Zo krijg je toch het gevoel van de slager die zijn eigen vlees keurt. Of beter gezegd, van de wijnboer die zijn eigen wijn aanbeveelt. Alleenstaande moeders heb ben het niet al tijd makkelijk. Eva Yoo Ri stel de ter onder steuning van hen een boek samen vol tips en ervaringen. ALLEENSTAANDE MOEDERS door Dora Rovers land vele malen beter, ook in ons land heb- ben alleenstaande moeders het moeilijk. Rust, een positieve benadering Dat constateert wethouder Andrée van Es en een goed netwerk van fami- van Amsterdam in een door haar geschre- lie en vrienden: belangrijke ven passage in het boek. 'Veel single moms voorwaarden voor een alleen- zijn financieel kwetsbaar en relatief veel staande moeder om gelukkig van hen zitten in de bijstand. Armoede te kunnen zijn met haar komt bij deze groep twee keer zo vaak voor kind(eren). Dat constateert als bij andere gezinnen'. Eva Yoo Ri (33) na jaren als alleenstaande In Amsterdam wonen procentueel de mees moeder. Of, zoals zij het zelf noemt, als te alleenstaande vrouwen; 36 procent van single supermom. de gezinnen is een eenoudergezin. In haar Namens de gelijknamige stichting, waar- werk als wethouder komt Van Es heel wat van zij voorzitter is, stelde ze het boek Sin- supermoms tegen. 'Ik zie dat soms van hen gle supermom samen. Ze wil hiermee alleen- wordt verwacht dat ze een soort superman- staande moeders ondersteunen in velerlei vaardigheden hebben. Ze moeten sterk opzichten. Yoo Ri verzamelde tips hoe het zijn, zowel vader als moeder tegelijk zijn, hoofd te bieden aan het ochtendspitsuur in opvoeding en werk. Wij ondersteunen met kind(eren), ze komt met een aanpak hen hierbij'. voor veilig daten via internet, ze geeft aan- Ze vertelt ook over haar persoonlijke erva- wijzingen voor het opzetten van een eigen ringen. 'Ik vond het zwaar vader en moe zaak en voegt een juridische bijlage toe der tegelijk te zijn'. Zij constateert echter over het juridische moeder- en vaderschap, wel dat ze daardoor een heel bijzondere Ook laat zij in het boek bekende alleen- band met haar zoon Julien kreeg. WD-poli- staande moeders aan het woord en inventa- tica en EU-commissaris Neelie Kroes riseert hun adviezen. draagt ook bij aan het boek. Zij heeft een Bewust ongehuwd, gescheiden, tienermoe- zoon uit haar eerste huwelijk. 'Een baan der of weduwe; als voordeel van alleen- helpt je gedachten te verzetten. Je maakt je staand moeder zijn, noemen veel vrouwen nuttig en dat geeft positieve energie. Voor het feit dat zij alles zelf kunnen bepalen en mij was het heel belangrijk in mijn eigen geen ruzies hebben over de manier van op- onderhoud te voorzien. Ik was er van jongs voeden. Maar die voordelen wegen volgens af aan van overtuigd: als ik een echtgenoot de auteur vaak niet op tegen de nadelen, zo- heb, moet ik uit liefde willen blijven en als eenzaamheid en het niet samen kun- niet omdat ik financieel afhankelijk van nen genieten van de mijlpalen in het leven hem ben. Ik wil niet ongewenst in een si- van je kind. Een ander bezwaar dat zij veel tuatie moeten blijven uit angst dat ik an- tegenkwam, is een verslechterde financiële ders zonder geld op een zolderkamer be- situatie. Een alleenstaande moeder heeft land', stelt Kroes. over het algemeen minder te besteden dan Dankzij met name een subsidie van de ge- wie een partner heeft. meente Amsterdam kon Yoo Ri haar boek Yoo Ri beschouwt opkomen voor de belan- tijdens een gratis Single supermom event gen van alleenstaande moeders inmiddels ten doop houden. Er komen meer van der als haar levenswerk. Zelf werd zij als 23-jari- gelijke bijeenkomsten door het hele land, ge student onverwacht alleenstaande moe- van en voor alleenstaande moeders, die zo der en ze slaagde er daardoor niet in haar hun ervaringen kunnen delen, studie af te maken. Haar betrokkenheid bij het onderwerp ontstond in wezen al veel vroeger; toen zij als i-jarige door een Neder- Eva Yoo Ri - Single supermom; Het handboek voor lands gezin werd geadopteerd, kwam dat de alleenstaande moeder. Kosmos 19,95 euro. omdat haar moeder op dat moment alleen- staand was. „In Korea, waar ik ben gebo- www.singlesupermom.com ren, is het een schande alleenstaande moe- der te zijn." reageren? Ook al zijn de omstandigheden in Neder- gezondheid@depersdienst.nl DINSDAG 18 FEBRUARI 2014 Dr. Frank van Berkum is internist. 20 procent van de gezinnen is eenou dergezin. In steden ligt dat percentage nog hoger. Nederland telde in 2013 in totaal 522.000 eenouder gezinnen, 428.000 daarvan zijn alleen staande moeders. In 85 procent van de gevallen wonen de kinderen bij de moeder. Er zijn allerlei rede nen waarom moe ders alleenstaand zijn. Er zijn vrou wen die er bewust voor hebben geko zen alleen een kind te krijgen en het zonder partner op te voeden. Ook kan de vader uit beeld zijn: verdwenen of overleden. Scheidingen zijn verantwoordelijk voor een flinke groei van het aan tal alleenstaande moeders in de laat ste tien jaar. y Het alleenstaand moeder zijn, heeft nadelen (vaak minder geld), maar ook voordelen (geen ruzie over de opvoeding), foto PR Op de bres voor single supermoms

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19