r L7> 1 GEZOND 17 www.sport-supplementen.nl Antioxidant versnelt groei longkanker Lijnen? Kijk niet naar dunne mensen Omgeving van invloed op pijngrens e bron Pictoplanner Eitje bakken Benodigdheden 3 Boter Ei 2 Pan 4 Spatel 5 Bord Arie Piet (23) d. niet de bedoeling dat het programma alle begeleiding vervangt, alleen waar die niet gewenst is. Veel cliënten willen meer zelf standigheid. Sociaal contact is niet de func tie van begeleiding. De begeleiders leveren zorg. Als iemand te weinig sociale contac ten heeft, moeten mantelzorg, dagbeste ding of vrijwilligersnetwerken worden in geschakeld." De Pictoplanner is ontworpen voor men sen met een verstandelijke beperking of een autistische stoornis. Uit de proef in twee woonlocaties van Laurens blijkt nu al dat de app ook mensen met niet-aangebo- ren hersenletsel kan helpen in hun ontwik keling naar zelfstandigheid. Soeteman denkt dat mensen met beginnen de dementie ook veel aan de app kunnen hebben. „De Pictoplanner zou deze men sen kunnen helpen langer thuis te wonen. Het laat mensen vaardigheden langer vast houden en er kan een brain trainer worden opgenomen in het dagprogramma. Om elf uur doe je een potje breintraining en na de lunch een kruiswoordpuzzel. Je kunt din gen inplannen om actief bezig te blijven, want als je jezelf niet stimuleert, ga je ach teruit." Waar jongeren nog wel gewend zijn met moderne communicatiemiddelen te wer ken, ligt dat voor ouderen vaak anders. „Toch blijkt dat mensen met beginnende dementie nog prima kunnen leren omgaan met een iPad. Ze moeten er wel op tijd mee beginnen." Soeteman was een beetje bang dat mensen met beginnende dementie de Pictoplanner met zijn plaatjes een beetje kinderachtig zouden vinden. Dat blijkt mee te vallen. „Ze vinden het wel handig. Het is wel con fronterend om met zo'n programma te gaan werken. Daarmee geef je toe dat je de mentie hebt, en dat is lastig. Maar als men sen merken dat ze ineens veel meer zelf kunnen dankzij het programma, zijn ze snel over die schroom heen." Voor Arie Piet is het een uitkomst. Door zijn hersenbeschadiging heeft hij afasie; woorden hebben soms ineens geen beteke nis meer voor hem. Symbolen pakt hij snel ler op dan woorden. Omdat naast de picto het woord staat, krijgt hij gaandeweg meer grip op woorden. Het eitje is intussen op en Arie Piet heeft de hele afwas gedaan, systematisch en ge concentreerd. Ook dat heeft hij geleerd van de plaatjes in de Pictoplanner. SCLERA DINSDAG 18 FEBRUARI 2014 Antioxidanten beschermen cellen te gen schade aan het DNA en worden daarom, door de voedingssupplemen tenindustrie, aangeprezen om kanker te voorkomen. Wie echter longkanker heeft, kan maar beter geen supple menten met antioxidanten slikken. Zweedse onderzoekers zagen (bij rat ten) dat longtumoren juist extra goed groeien onder invloed van vitamine E, een bekende antioxidant. Vitamine E vermindert inderdaad de schade aan het DNA van de kankercellen, melden de Zweden, maar vermindert daar door ook de 'moleculaire hulpkreet' die cellen normaal gesproken slaken als er DNA-schade is opgetreden. Het gevolg is dat de kankercel niet door het lichaam wordt opgemerkt en on gestoord kan blijven delen. Hetzelfde zagen de onderzoekers na het toedie nen van acetylcysteine, een middel dat mensen met COPD gebruiken om het slijm in hun longen dunner te ma ken. Bron: Science Translational Medicine Mensen die een dieet volgen, vallen moeilijker af als zij vaak naar foto's kij ken van heel dunne mensen. Soms ko men ze dan juist aan. Dit ontdekten onderzoekers uit Maastricht. Het vaak zien van foto's van (onrealistisch) dun ne mensen, doet de lijners de moed in de schoenen zinken, stellen zijn. Bron: Universiteit Maastricht Dat niet iedereen even gevoelig is voor pijnprikkels is niet alleen een kwestie van erfelijkheid. Ook leefom standigheden spelen een rol, melden Britse onderzoekers op grond van on derzoek bij eeneiige tweelingen. Zij verzamelden 25 koppels van eeneiige tweelingen van wie steeds het ene lid van het koppel gevoeliger was voor pijn dan de ander. De onderzoekers tonen aan dat dit verschil in gevoelig heid voor pijn niet voortkomt uit een genetische verschil - eeneiige tweelin gen zijn immers genetisch gezien vol komen identiek, maar uit een verschil in de mate waarin negen 'pijngevoelig- heidsgenen' actief zijn. Bron: Nature Communications Multiple i'r rv(»v» Het NZVT logo geeft de garantie dat i/oedingssupplementen van De Rode Pilaren gecontroleerd zijn op de afwezigheid van doping gerelateerde stoffen om het risico op een positieve dopingcontrole bij topsporters minimaliseren. Op deze manier kunnen sporters zonder problemen voedingssupplementen gebruiken en er zeker van zijn dat de kwalite VoetftngswpftfetTwmer Topspon antidoping.nl/nzvt Geen simkaart 14:24 21 %D 4 Terug woensdag 12 februari 2014 Voor het bakken van een eitje 1. met bestek februari 3É Optioneel.. 14:24 dinsdag V ■HUK De Pictoplanner-app is voor 6 euro te downloaden op iTunes. reageren? gezondheid@depersdienst.nl De Pictoplanner maakt gebruik van ruim 10.000 Sclera picto's. Dat zijn pictogrammen gemaakt door de Belgische organisatie Scle ra. Deze ontwerpt pictogrammen als hulpmiddel voor mensen die dat nodig hebben. De pictogrammen zijn voor indivi duen gratis te downloaden op de site, mits wordt verwezen naar de bron. Commerciële organisaties kunnen er ook gebruik van maken, maar moeten eerst toestemming heb ben. www.sdera.be

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17