Alzheimer versla je niet alleen 66 Ik kon vroeger een eitje bakken. 16 GEZOND GRIJS GEBIED Marcel Olde Rikkert Zou groene thee helpen te gen de ziekte van Alzhei mer? Meneer de Boer stuurde me e-mails over het positieve effect dat verse groe ne thee, aangemaakt met citroen zuur, heeft gehad op zijn vrouw. Ik las ze met de scepsis van de arts-onderzoeker die weet dat er nog geen zeer werkzame behan deling van de ziekte van Alzhei mer bestaat. Verkeerd! De groene thee had hem en zijn vrouw im mers formidabel geholpen. En of iets wetenschappelijk werkt of een patiënt helpt, is nog een we reld van verschil. Nieuwsgierig nodigde ik hem uit en raakte onder de indruk van zijn verhaal, dat hij graag met ie dereen wil delen. Door schade en schande wijs geworden, wijdt hij zich al meer dan zes jaar aan de zorgen voor zijn vrouw, die de ziekte alzheimer heeft. Ze ging aanvankelijk snel achteruit en trok zich steeds meer terug. Daar om werd ze naar tal van therapeu ten gestuurd, waar ze alleen maar onrustiger en zelfs incontinent van werd. Meneer de Boer vond uiteindelijk zelf de oplossing. Het kwartje viel bij hem, toen hij zich realiseerde dat zijn vrouw veel rustiger was wanneer ze haar dochter of schoondochter be zocht. Hij ontdekte dat het ver schil simpelweg zat in het ver schillend gebruik van de woor den 'ja' en 'nee'. Hij begon zelf zijn zinnen vaak met 'nee'. Bij voorbeeld: „Nee, lieve Grietje, de sleutels liggen niet in de la, maar in de kast." Zijn dochters begon nen altijd met 'ja'. „Ja, moeder, je hebt ze bijna gevonden, je moet nog iets lager zoeken." Dat alleen al gaf een verschil van dag en nacht. Zijn vrouw voelde zich ge steund door haar dochters, maar verloor haar zelfvertrouwen bij hem. Langzaam leerde hij zich zelf de positieve benadering aan, wat haar functioneren drama tisch verbeterde. Nu is ze weer continent en hebben ze het on danks alles goed samen! Meneer de Boer heeft zijn missionaire ad viezen op schrift gesteld. Ze zijn het uitproberen meer dan waard. U vindt ze op www.radboud- alzheimercentrum.nl. En de groene thee? Die bevat wel degelijk een stof, het zogenaamde EGCG, die bewezen werkzaam is als antioxidant tegen het alzhei- mer-eiwit dat kan neerslaan in onze hersenen. Bovendien werkt EGCG gedeeltelijk net zo als de geregistreerde pillen en pleisters die ik alzheimerpatiënten kan voorschrijven. Ervaringsdeskun digen weten dus heel goed wat wel en niet helpt. Toch bliksemt het vaak tussen mantelzorgers en hulpverleners, omdat ze een ver schillende taal spreken. Terecht doopten artsen uit San Francisco hun verbeterproject om van zie kenhuizen een meer lerende orga nisatie te maken, tot het 'Home run-project'. Laten we eerst leren patiënten en mantelzorgers goed te verstaan. Alleen als we hen de bal laten opgooien, kunnen we als hulpverlener proberen deze uit het stadion te slaan. Home runs sla je ook niet alleen. Hoe kleed ik me aan? Hoe bak ik een ei? Waar zit ik ergens in de dag? Voor mensen met beginnende dementie, een verstandelijke beperking of hersenletsel zijn dat geen simpele vragen. De Pictoplanner is een programma dat hen daarbij helpt en minder afhankelijk maakt van anderen. Arie Piet van der Ent (23) bakt een eitje. Dat lijkt niet bij zonder, dat is het wel. Twee jaar geleden kon Arie Piet niet eens 'mama' zeggen of traplopen. Ernstig hersenlet sel na een auto-ongeluk ver anderde het leven van de Rotterdamse me- tal-fan. Arie Piet is al heel ver gekomen sinds hij bijkwam uit coma. Hij woont nu zelfstandig binnen een woongroep met an dere jonge mensen met niet-aangeboren hersenletsel. Met een iPad en de Pictoplanner op het aanrecht leert hij weer een eitje bakken. „Ik kon het vroeger", zegt hij. „Maar nu weet ik het niet meer zo goed." Arie Piet volgt de symbolen op het scherm die aan geven wat de volgende stap is. Hij heeft een ei, pan, boter, spatel en bord met be stek gepakt. Nu moet de kookplaat aan, een klontje boter in de pan. Arie Piet is even onzeker als hij het ei moet breken. Bang dat het naast de pan terechtkomt. Tot zijn plezier gaat het prima. Ingespannen blijft hij het pruttelende ei volgen. Het gaat steeds beter, maar Arie Piet wil graag meer dingen zelf kunnen. Begeleid ster Sharon Kooij van de Rotterdamse zorg instelling Laurens locatie Ravenswaerde: „Hij wil graag weer leren bakken en koken. Arie Piet weet nog wel hoe het moet, maar hij kan de stappen niet maken." Ze bege leidt hem, wijst hoe de nieuwe inductie kookplaat werkt en vraagt of hij weet bij welke stap hij is. Dat weet hij precies. Het ei bakt nu en de volgende stap is eten. Het liefst zó uit de pan. Over een paar weken, als Arie Piet het bak ken van eieren onder de knie heeft, gaat Sharon de stappen in de Pictoplanner aan passen en gaat Arie Piet pannenkoeken bak ken. De Pictoplanner heeft zijn nut al be wezen voor Arie Piet; hij heeft controle over zijn eigen huishouden gekregen. Stof zuigen, planten water geven en bed opma ken, gaan dankzij de begeleiding van de Pictoplanner nu moeiteloos. Kooij begeleidt drie bewoners die het pro gramma op proef gebruiken, om te kijken of het geschikt is voor mensen met niet aangeboren hersenletsel. Sander Soeteman heeft het programma ont wikkeld. In eerste instantie voor mensen met een verstandelijke beperking of autis me. Nu wordt onderzocht of het ook voor andere doelgroepen geschikt is. De basis van de Pictoplanner vormt een bi bliotheek van duizenden plaatjes, de pic- to's. Ze stellen voorwerpen, handelingen of activiteiten voor. Zo gaat Arie Piet op dinsdag en vrijdag sporten en kookt hij sa men met andere bewoners en de begelei ding op dinsdag en vrijdag. Als zijn ouders op bezoek willen komen, loggen ze in op zijn Pictoplanner om hun bezoek aan te kondigen. Gebruikers kunnen die picto's ook vervan gen door eigen foto's. Zo kan Arie Piet fo to's van zijn eigen koelkast, stofzuiger, be stek of moeder uploaden om de herken ning makkelijker te maken. Soeteman: „Ik werd gevraagd een product uit te werken dat mensen helpt overzicht in hun dag structuur te krijgen. Voor woongroepen is er een digitaal planbord dat in de huiska mer hangt en waarop alle bewoners kun nen zien hoe de middag, dag of week eruit ziet. Welke activiteiten er zijn, wat er wordt gegeten en wanneer er bezoek komt. Maar nu weet ik het niet meer zo goed. Dat werkt met een touchscreen en kan op afstand door begeleiders van de groep wor den aangepast. Daarnaast kunnen de bewo ners ook gebruikmaken van een iPad met de Pictoplanner-app. Daar staan hun per soonlijke afspraken in, maar ook bijvoor beeld de stappen die iemand moet volgen om zich aan te kleden of af te wassen. Die invulling is helemaal toegespitst op de leer doelen van de gebruiker." De Pictoplanner-app wordt al gebruikt bui ten woongroepen, door zelfstandig wonen de mensen met een verstandelijke beper king of autisme of leerlingen van het bij zonder onderwijs. „Je kunt autisme heb ben, hoogintelligent zijn en lesgeven op de universiteit, maar 's morgens niet weten hoe je op moet staan. Dan helpt de Pic toplanner je daarbij. Omdat je moet afvin ken wat je hebt gedaan, kan een ouder of begeleider op afstand zien of je inderdaad bent opgestaan en naar je werk bent ge gaan. Dat geeft mensen een enorme zelf standigheid want ze hebben geen fysieke begeleiding meer nodig." Dat levert betere zorg op met minder mid delen. „Er staan instellingen heel wat bezui nigingen te wachten. De eerste reflex van instellingen is om bij bezuinigingen naar de kaasschaaf te grijpen. Die strategie is op lange termijn niet levensvatbaar. Het zelf standig maken van mensen wél." Natuurlijk werkt de Pictoplanner alleen als mensen minder begeleiding willen heb ben. Het programma kan iedere taak in kleine stapjes onderverdelen, begeleid door foto's. De gebruiker vinkt af welke stappen hij heeft gehad en geeft aan het einde van een taak een waardering. Op een later tijdstip kan de begeleider met de ge bruiker bespreken hoe de activiteit ging, aan de hand van het waarderingscijfer. „Instellingen besparen hier nu concreet geld op, door mensen die zelfstandig wil len leven ambulant te begeleiden. Vraagge stuurde zorg is goedkoper en effectiever dan iemand die in zijn autootje de hele wijk afrijdt en om de beurt bij alle mensen langsgaat", zegt Soeteman. En het sociale contact tussen zorgverlener en gebruiker? Vinden mensen met een beperking het niet juist fijn een paar keer per dag iemand te zien en te spreken? Soeteman: „Het is d. Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. 5. Zelfstandig dankzij plaatjes door Eva Wassenburg illustratie Ronald Visser Arie Piet van der Ent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16