PZC vitaal BB JU- De overgang Is niet de meest feestelijke fase in een vrouwenleven. Met een beetje pech duurt die een jaar of 10, een periode die al rond het 40ste levensjaar, kan starten. Gespe cialiseerde verpleegkundigen bieden een hel pende hand. Ontkennende vriendinnen. Dat zijn de ergsten", zegt overgangsconsulente Dé- siree van Cleef. „Vrou wen kunnen ongewild hard zijn voor elkaar. Een opvlieger delen we lache rig, maar over depressies of erger hebben we het niet. Voel je je belabberd of onze ker, dan moet een vriendin vooral niet roe pen dat ze helemaal nergens last van heeft. Symptomen verschillen, de een heeft meer klachten dan de ander. Feit blijft dat elke vrouw door de overgang moet. Er is ook goed nieuws: het gaat voorbij." We willen jong, aantrekkelijk, strak en sexy blijven, het liefst tot zeer hoge leef tijd. Rimpelloos, met taille en gezegend met een volle, glanzende haardos. Dat gaat er allemaal aan als we in de overgang ko men, een periode van disbalans in de hor monen. Bonus zijn uiteenlopende klach ten. Opvliegers, stemmingswisselingen, spier- of gewrichtspijn, depressieve buien, slechter slapen, libidoverlies en hoera: extra kilo's op de weegschaal. Mogen we de ze polonaise even overslaan? Lijdzaam de overgang ondergaan, hoeft niet. Nederland telt 55 gespecialiseerde ver pleegkundigen die helpen de overgang zo zonnig mogelijk te doorstaan. Ook Arn hem heeft twee verpleegkundige over gangsconsulenten, José Marie ter Haar en Désiree van Cleef. Hun praktijk heet niet toevallig Uw Keerpunt. „Want de overgang is niet het einde, maar een keerpunt in je leven. Door beter te weten wat er onder in vloed van veranderende hormonen met lichaam en geest gebeurt, kun je er beter li S WiÊÉ U DE CONSULENTEN PACINA 19 mee omgaan", weet Ter Haar. „We zijn geen kruidenvrouwtjes, we zijn niet anti- hormoontherapie. Soms is een aanvullend hormoonpreparaat wijs. Maar ook met ken nis en aanpassing van leefstijl zijn veel klachten behoorlijk te verminderen." De start van de overgang, ongeveer vanaf het 40ste levensjaar, komt ongelegen. „Rond die tijd zijn we razend druk. De combinatie werk, puberende kinderen, ouders die extra aandacht of zorg vragen, de missie gezellig te blijven en er ook nog een beetje leuk uit te zien, zorgen dat je je zelf verliest. Vrouwen herkennen zichzelf niet in zo'n periode. Eerst lukte alles, nu lijkt het of je bijkans knettergek wordt. En HERKEN DE KLACHTEN multitasken, zo'n typisch vrouwending waar we trots op zijn, lukt al helemaal niet meer." Bij de huisarts voelen vrouwen zich vaak niet gehoord (ook wegens gebrek aan tijd). De stap naar de psycholoog vinden ze over dreven. En wat moeten ze met een opmer king als 'het hoort erbij, het gaat vanzelf weer over'? „Erkenning en de verklaring van klachten geeft rust, houvast. Door gaans zijn drie, vier gesprekken met een overgangsconsulent voldoende om het heft weer in eigen handen te krijgen, een keer punt te bereiken", zegt Désiree van Cleef. „Hier wordt gepraat, gehuild en plannen ge maakt. Gesprekken zijn vaak een eye-ope- ner. We coachen vrouwen de kracht in zichzelf terug te vinden. We zijn sterk, maar rond de overgang zijn we dat gewoon even kwijt. Weten wat eraan de hand is, helpt. Ga bewuster eten, kies verstandiger. Zwaarder worden, hoeft niet. Geregeld be wegen, rust pakken en vooral beperken van stress helpen wel degelijk. Kijk eens naar je weekplanning, wat moet er alle maal van jezelf, kan het wat minder? Vrou wen letten niet op wat ze voelen, hun om geving en de maatschappij vragen veel. Vroeger zat het leven er rond je 50ste bijna op. Nu mag je nog een tijd mee in volle vaart." Meestal zijn vrouwen na een paar consul ten sterk genoeg om de overgang comforta bel te doorstaan. Soms verwijzen Van Cleef en Ter Haar cliënten door, bijvoor beeld naar de huisarts, haptonoom of ande re medische discipline. Dinsdag 18 februari 2014 Gezond Comfortabel door de ove rga ng door Sandra van Maanen illustratie Mark Reijntjens Op de bres I J voor supermoms Meisjes worden geboren met heel veel eicellen. Van af hun vruchtbare leeftijd (ongeveer bij 13 jaar) leve ren ze er gemiddeld 700 per maand in. Ongeveer 35 jaar later is de eitjesvoor- raad op en komt een vrouw in de overgang. Een derde van het ziekte verzuim onder vrouwen bo ven de 45 is te wijten aan de overgang. Desondanks sturen arbo-artsen vrou wen zelden door naar een overgangsconsulent. Nederland heeft 55 over gangsconsulenten. Dit zijn gespecialiseerde (gekwalifi ceerde en BIG-geregis- treerde) verpleegkundigen. Zij hebben zelfstandige praktijken of werken in poli klinieken. Ze zijn aangeslo ten bij de Vereniging Ver pleegkundig Overgangscon sulenten (WOC). Consulten zijn vaak in het aanvullende pakket van ver zekeringen opgenomen. Opvliegers Nachtzweten Droge vagina Onregelmatige menstruatie Stemmingswisselingen Je bent niet te genieten, wilt niet zo zijn 'Controle' wordt over genomen door hormonen Verminderd zelfbeeld, je voelt je oud en lelijk Spier- en gewrichtspijn Hoofdpijn Cespannen borsten Duizeligheid Slaapproblemen Verhoogd risico op botontkalking Hart- en vaatziekten (verhoogd cholesterol) www.overgangsconsulenten.com www.uwkeerpunt.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15