VERDIEPING 11 Schadevergoeding mmmrm 11 iii in iiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiii.Di maar die worden terzijde geschoven. Wel wordt hij in 2002 opnieuw getest. Die test bevestigt het vermoeden van de twee, na melijk dat Remzi zich niet als een verstan delijk gehandicapt kind gedraagt. Toch wordt hij bij DKJ geplaatst, tussen ernstig verstandelijk gehandicapte kinderen. Dat Remzi een moeilijk jongetje was, snapt Weeteling wel. „Dat is niet zo gek na al die trauma's die die instellingen hebben veroorzaakt. Hij heeft in zulke rare situa ties geleefd. Een jong kind kijkt, en als alle kinderen zich vreemd gedragen, doet hij dat na. Remzi wist helemaal niet hoe het anders moest." Weeteling neemt Remzi onder haar hoede en door haar aandacht en geduld leert hij lezen en schrijven. Hij komt regelmatig bij haar thuis, in weekenden en vakanties, en dan blijft hij ook slapen. „Ik had mijn han den vol aan hem. Ik had erg met hem te doen, en hij had ook iets heel leuks." De twee lachen veel, maar Remzi blijft ook somber. „Ik ga me verdrinken in het water, zei ie weieens." Weeteling steekt haar nek uit en probeert Remzi's situatie te veranderen. Dat kost haar uiteindelijk haar baan. Het is dan 2005. Remzi zit nog steeds tussen de ver standelijk gehandicapten. Op school is hij overgeplaatst van een groep met autisti sche kinderen naar een groep met kinde ren met gedragsproblemen. Daar verbete ren zijn leerprestaties aanzienlijk. Hij wordt weer getest, en scoort een IQ.van 108. De kinderrechter bepaalt dan dat de ge zinsvoogd een andere, meer geschikte plek voor Remzi moet vinden. Ondanks her haald aandringen van de rechter blijft Rem zi nog anderhalfjaar tussen de verstande- De William Schrikker Groep, een landelijk werkende instelling voor jeugdbescher ming, jeugdreclassering en pleegzorg, wijst iedere aansprakelijkheid van de hand. Volgens de stichting heeft 'zij juist het beste met Remzi voor ogen gehad'. De rechter bepaalt nu eerst of de William Schrikker Groep tekort is geschoten in de zorg voor Remzi Cavdar. Pas daarna komt aan de orde of en welke schadever goeding de WSG moet betalen. Volgens Remzi's advocaat Richard Korver loopt dat bedrag in de tonnen. „De pre cieze hoogte moeten we nog vaststellen, dat is nog niet zo eenvoudig. De carrière- schade is in ieder geval heel groot." lijk gehandicapten wonen. Begin 2007 komt hij in zijn elfde instelling, voor kinde ren met ernstige gedragsproblemen. „Die jongens hadden wel een normale intelligen tie, maar waren gedragsgestoord. Dat was ook niet leuk. Er werd met eten gegooid, en met stenen, en ze sloegen elkaar. Maar het was niet saai", lacht Remzi. Als enige van zijn klas mag hij naar het VMBO-T. In 2008 krijgt nog een IQjtest, en scoort 118. Dan neemt Bureau Jeugdzorg in 2010 het dossier van Remzi over van de William Schrikker Groep. In een rapport schrijft Jeugdzorg dat Remzi inmiddels twaalf jaar in een instelling woont, waarvan tien jaar in instellingen met verstandelijk gehandi capten. Jeugdzorg gaat onderzoeken of hij weer bij zijn ouders kan wonen. Dat ge beurt niet lang daarna. Remzi is dan 17. Inmiddels woont Remzi op kamers in Zaandam en zit hij in zijn laatste jaar MBO niveau 4, applicatie- en multimedia ont wikkeling. Het is voor het eerst in zijn le ven dat hij op school zit tussen 'normale' mensen. „Het gaat wel goed met me. Dat komt door mijn eigen inzet. Ik ben wel een beetje klaar met al die hulpverleners. Het is niet zo dat ze me nou lekker hebben ge holpen. Mijn leven begint nu. Ik mag alles zelf bepalen: ik lees boeken die ik leuk vind, speel spelletjes en ga naar mijn vrien den. Ik heb nu een soort van normaal le ven, maar ik ben later begonnen. Dat is het verschil." Bep Weeteling ziet hij nog wekelijks. „Ze is een soort tweede moeder. Ze geeft me soms bijles en we praten heel veel. Bep heeft me altijd geholpen, met alles. Ze was de enige die zag dat ik een normale jongen was, en niet zwakbegaafd. Die andere hulp verleners en psychologen blijkbaar niet." Weeteling vindt dat onbegrijpelijk. „Eigen lijk wisten ze al op zijn negende dat Remzi een normaal verstand had. Maar ze deden niks. De William Schrikker Groep blijft vol houden dat ze het goed hebben gedaan. Dat kan toch niet, met een jongen die naar het hbo gaat. Hoe hij nu is, is een wonder. Echt waar." Remzi deed zijn verhaal eerder in een uit zending van Brandpunt, eind 2012. Pas gis teren, ruim een jaar later, is de dagvaarding tegen de WSG ingediend. „Na de uitzending heb ik klachten inge diend bij de Inspecties voor de Gezond heidszorg en Jeugdzorg", vertelt advocaat Richard Korver. Het duurde tot vorige maand tot hij de re sultaten daarvan kreeg. „In uiterst wollig taalgebruik zegt de Inspectie voor de Ge zondheidszorg dat er het een en ander is misgegaan met Remzi, maar volgens de in spectie kan een dergelijke situatie nu niet meer voorkomen." De inspectie schrijft on der meer: 'Een cliënt met een IQ_van de heer Cavdar zou nu ook geen indicatie meer krijgen voor plaatsing in een VG-in- stelling' (verstandelijk gehandicapten, red). De inspectie neemt daarom geen maatrege len. DINSDAG 18 FEBRUARI 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11