Remzi Cavdar is een normale intelligente jongen, toch zat hij tien jaar in instellingen. Nu wil hij daar schadevergoeding voor. 10 VERDIEPING _L D niveau van een vijf-jarige. Toch wordt hij in een centrum voor geestelijk gehandicap ten geplaatst, en het blijft niet bij die ene instelling. „Ik wil naar huis, was het enige wat ik dacht toen ik klein was. Ik wil bij mijn moeder zijn. Later werd ik me meer bewust van dingen. Ik weet vooral nog hoe ontzettend saai het was. Een dag duurde een eeuwigheid. Er waren altijd kinderen om me heen die poep aan de muur smeer den of met hun geslachtsdeel speelden. Het gevoel dat overheerst is moedeloos heid, omdat ik er niets aan kon veranderen. Ik heb er vaak over nagedacht om weg te lo pen, maar ik wist dat het geen zin had. De politie zou me toch weer terugbrengen." Remzi neemt het de WSG en zijn begelei ders vooral kwalijk dat ze zich blind heb ben gestaard op een test en niet echt naar hem hebben gekeken. „Als ze ergens in ge loven, gaan ze op die weg door. Ze kijken niet verder dan hun neus lang is." Tijdens zijn eerste jaren in de instellingen, ging Remzi ook niet naar school. „Rond mijn elf de had ik wel door dat ik de slimste was en dat ik daar niet hoorde. Dat was het mo ment dat ik zag dat de instelling waar ik woonde en de school waar ik op zat, twee verschillende werelden waren." Als Remzi 9 is, komt Bep Weeteling in zijn leven. Hij woont dan tijdelijk thuis, in af wachting van een plek in weer een andere instelling voor verstandelijk gehandicap ten. Weeteling bezoekt het gezin - vader is inmiddels uit de gevangenis - als persoon lijk begeleider thuisondersteuning van De Kleine Johannes (DKJ). „Wat een leuk jon getje en wat kijkt hij helder uit zijn ogen", was het eerste wat ze dacht toen ze Remzi zag. „Ik kon me haast niet voorstellen dat hij verstandelijk gehandicapt was." Haar was verteld dat Remzi een heel moei lijk en onhandelbaar jongetje was, dat in de gordijnen klom. „Hij was heel energiek, maar zijn moeder wilde niet dat hij naar buiten ging. Eigenlijk zat hij binnen opge sloten." Weeteling laat Remzi tijdens haar eerste bezoek vormen natekenen die zij had gevouwen van papier. „Hij had zo'n goed ruimtelijk inzicht. En hij praatte ook goed in hele duidelijke zinnen en to the point. Toen wist ik zeker dat hij niet ver standelijk gehandicapt was." Samen met een collega uit ze haar twijfels en bezwaren om Remzi in DKJ te plaatsen, Ik mag nu alles zelf bepalen. Ik heb nu een soort normaal leven, maar ben later begonnen lend hoor. Dit antwoord had ik precies zo verwacht." Het is hem niet alleen om de ex cuses en het geld te doen. Remzi wil dat mensen weten dat het 'ook in Nederland niet perfect is'. „We leven in een van de beste landen in de wereld, maar hier gebeu ren ook dingen die niet kloppen." Remzi wordt op 11 juni 1993 geboren in Am sterdam, als kind van Turkse ouders. Zijn vader zit dan vast in Portugal. Remzi is de eerste jaren alleen met zijn moeder, die al leen TXirks spreekt. Volgens het consultatie bureau ontwikkelt hij zich goed. Het gaat mis als hij twee jaar is en zijn vader defini tief wordt veroordeeld. Zijn moeder stopt dan met praten, ze verwaarloost zichzelf en Remzi. In 1997 wordt moeder opgeno men in een psychiatrische kliniek en Rem zi wordt uit huis geplaatst. In de dertien maanden die volgen, woont Remzi in vijf verschillende instellingen. Vlak na de uit huisplaatsing moet de 4-jarige Remzi een puzzeltest doen. Hij scoort een IQ_van 50, het niveau van een 2,5 jarige. Als hij de test een dag later nog een keer mag doen, Rem zi is dan aanzienlijker fitter, scoort hij het Ik ben een verstandelijk gehandicap te jongen die dit jaar met de hbo-opleiding Informatica begint. Remzi Cavdar (20) lacht, maar niet echt. Van zijn vierde tot zijn veer tiende heeft hij in instellingen geze ten voor zwaar verstandelijk gehan dicapte kinderen. Terwijl Remzi een nor maal intelligent jongetje was. Zwaar getrau matiseerd door zijn thuissituatie, dat wel. Op aandringen van Bep Weeteling, zijn red dende engel, is Remzi een rechtszaak be gonnen tegen de William Schrikker Groep (WSG). Gisteren is de dagvaarding daar voor de deur uitgegaan. Remzi stond van 1998 tot 2010 onder toezicht bij WSG- Hij wil dat de stichting toegeeft dat ze daarbij een enorme fout heeft gemaakt. En hij wil schadevergoeding ter compensatie voor de jaren dat hij ten onrechte tussen zwaar ver standelijk gehandicapten verbleef. „Ze zeg gen dat ze goed voor me hebben gezorgd. Maar ik vind die opmerking niet teleurstel- «sjjP* Remzi Cavdar woonde tien jaar in instellingen door Merel van Leeuwen foto Olivier Middendorp/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10