Economische ambitie van provincie kalft af Herdenking Eerste Wereldoorlog met lezingen en concert in Hulst Wermbloazen in Hulst 16 ZEEUWS-VLAANDEREN VLAANDERENHAL SAS VAN CENT De Vlaanderenhal in Sas van Gent wacht een nieuwe toekomst. Nu als de Leutfabriek. Geplaagd door rijks kortingen en een hal vering van haar Del ta-dividend zet de provincie het mes in haar uitgaven. De komende twee jaar bezuinigt ze 19 miljoen euro. Natuurlijk scheelt het een slok op een borrel als Delta 10 in plaats van de gebruikelijke 20 miljoen euro aan haar grootste aandeel houder uitkeert. De provincie fi nanciert er onder meer haar ambi tieuze economische stimulerings beleid mee. Dat krijgt nu de hard ste klappen in de keiharde bezui nigingsronde die is ingezet. Ruim drie miljoen van de oorspronkelij ke 16,5 miljoen euro voor econo mische vernieuwing vervalt. Dan gaat het om innovaties in de ha vens en industrie (biobased, main tenance, logistiek) en op het ge bied van energie, zorg, vrijetijds- economie, watermanagement, ag- rofood en landbouw, aquacultuur en visserij. En 16,5 miljoen euro was vergeleken met aanpalende provincies al niet zo gek veel. Zo staakt de provincie haar finan ciële bijdrage aan vernieuwing van de zorgeconomie en de recrea tie, waar kansen liggen op het ge bied van nieuwe werkgelegen heid. Ook is er geen geld meer voor nieuwe projecten in de Ka naalzone, toch een trekpaard van de Zeeuwse economie. Tevens wordt het moeilijker geld uit Brussel te krijgen voor vergroe ning (biobased) van industrie en de chemie in het bijzonder. De provincie trekt zich namelijk gro tendeels terug als cofinancier van biobased projecten die met EU-subsidie tot stand moeten ko men, terwijl vergroening van de Zeeuwse industrie noodzakelijk is om internationaal concurre rend te blijven en te zorgen dat er hoogwaardige banen in Zeeland blijven en ontstaan. Verder is de opzet van een substantieel finan cieringsfonds opgegeven. Er is zelfs geen geld meer om volgend jaar mee te doen in de Strategie Board Delta Region, waarin onder nemers, overheid en onderwijs nauw samenwerken. Dat platform stroomlijnt de economische ver nieuwing in Zeeland, West-Bra bant, een stuk Zuid-Holland en Vlaanderen als het gaat om bioba sed, maintenance en logistiek. Deze club wil de zuidwestelijke delta in Brussel profileren als het gebied waar hard wordt ingezet op de circulaire economie, waarin geen afval meer bestaat omdat al le reststromen worden herge bruikt. Het streven is van de zuidwestelij ke delta op dit vlak een regio met topkennis te maken en daarvoor EU-geld op te halen. Kennis kun je exporteren en dus te gelde ma ken. Kennis zorgt ook voor nieu we banen. Bestuurlijk Zeeland dreigt daarin af te haken. Daarbij is het zorgwekkend dat er een half miljoen euro wordt bezui nigd op de ontwikkeling van de onderwijs- en kennisinfrastruc tuur. Er is geen cent meer voor co financiering van onderwijsprojec ten op het gebied van biobased, lo gistiek en agrofood. Door haar financiële situatie moet de provincie uiteraard keu zes maken. Ze snijdt nu echter fors op een plek waar het minst wordt gepiept, maar waar (straks) wel het geld wordt verdiend. Een dubieuze keuze. Zien we binnen kort spandoeken op het Abdij plein? Waarschijnlijk niet. Ook is er geen geld meer voor nieuwe projecten in de Kanaalzone, een trekpaard van de Zeeuwse economie. SAS VAN GENT - Je moet wel heel veel fantasie hebben om je in de desolate Vlaanderenhal in Sas van Gent voor te stellen dat hier ooit artiesten als Boney M, Herman van Veen en Rob de Nijs hebben opgetreden. Sinds zaterdag is het laatste wat aan de topjaren van de hal herin nert ook verleden tijd. De 'huis jes' die de hal van sfeer moesten voorzien, vielen ten prooi aan de slopershamer. En wie kent die huisjes niet. Zowat half Zeeuws Het is een samenwerking tussen de Koorstichting Cantorij der Ba siliek, de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten en de Stich ting Museum Hulst. „We hadden alle drie iets met het onderwerp", zegt Anton de Kort. „We besloten er een totaalplaatje van te maken en in beeld te breng en wat er in 1914 in Hulst heeft ge speeld toen het overspoeld werd Vlaanderen moet ooit wel eens op een feest of een beurs in de Vlaanderenhal zijn geweest. De hal moet leeg, want binnen kort wordt de verloederde Vlaan derenhal nieuw leven ingeblazen als de Leutfabriek. „Wagenbou wers en loopgroepen kunnen zich hier straks voorbereiden op het carnaval", zegt Benny Hemelsoet, lid van de projectgroep en toe komstig beheerder van het com plex. Na de carnavalsoptocht in Sas van Gent worden de wagens in de hal gestald. Hemelsoet: „We moeten nog wat vergunningen door Belgische vluchtelingen." Hulst was een van de belangrijk ste toevluchtsoorden. De vluchte lingen werden ondergebracht bij particulieren, in de basiliek, in schuren en in tenten. De organisatoren vinden het be langrijk om de jeugd te betrekken bij het project. Daarom wordt de komende tijd een onderwijspro ject opgezet, dat zal bestaan uit een lesbrief met powerpointpre- sentatie en een bezoek aan een tentoonstelling over de Eerste We reldoorlog. Mare Buise: „Het is goed om dit onderwerp nog eens onder de aandacht te brengen. Het is vergeten wat er zich in de- rondkrijgen en wat scheidings wanden bouwen. Vanaf juli kun nen de carnavalsverenigingen dan beginnen met het bouwen van hun wagens." Maar ook de kunst met een kleine en grote k wordt niet vergeten. Hemelsoet: „In het oude stadskan toor kunnen bijvoorbeeld bandjes terecht om te repeteren. Kunnen ze hun spullen laten staan. Maar er zijn ongetwijfeld meer artistie ke dingen te bedenken. Nee, zaal tjes verhuren gaan we zeker niet doen. Mogen we ook niet. Dan zouden we gaan concurreren met multifunctioneel centrum De Sta tie en dat is niet de bedoeling. Zo hebben we straks ook geen drank vergunning." Hemelsoet doet nog een rondje Vlaanderenhal en laat zien hoe troosteloos het complex er op dit moment bij ligt. De bar, de bow lingbaan, noem maar op. „De Leutfabriek is toch een prachtige oplossing om dit pand te behou den. Je kunt het toch niet steeds verder laten verloederen. Dan had het uiteindelijk afgebroken moe ten worden. Wat had dat de ge meente niet gekost? Dan moet je aan miljoenen denken. Prachtig toch, dit initiatief dat uit de bevol king komt." Hemelsoet is optimistisch over de financiële haalbaarheid van de Leutfabriek. Natuurlijk zijn het mooie plannen, maar de porte monnee is nog altijd het belang rijkst. We hebben fondsen bena derd en zijn bezig met sponsorgel den. En we zullen natuurlijk zelf allerlei klusjes moeten doen. - Maar vergeet niet dat wagenbou wers technische mensen zijn die dat prima kunnen doen." ze streek heeft afgespeeld. De Tweede Wereldoorlog heeft hier veel meer impact gehad." Het merendeel van de activiteiten speelt zich eind september en be gin oktober af. Er is onder andere een presentatie van Alex Vannes- te over de zogenaamde doden- draad. Ook een concert van de Cantorij en een excursie naar le per staan op het programma. Als het aan de organisatoren ligt, wordt de Eerste Wereldoorlog ook de komende jaren nog belicht met een tentoonstelling, een le zing en een excursie. Ook wordt samengewerkt met een aantal Bel gische buurgemeenten. Huisjes maken plaats voor wagenbouwers HULST - Of de muzikanten nu een gouwe ouwe leutkraker zoals 'Bij ons staat op de keukendeur1 van de Twee Pinten of een moderne house stamper als 'Ts unami' moeten spelen. Dweilkapel Sjores Ambras uit Hulst is van alle markten thuis. Zondagmiddag was de Sjores niet alleen de organisator maar ook een van de negen dweilbands die in Bally's Diner in Hulst tijdens het Wèrm- bloazen alvast een voorproefje namen op het komende carnaval. „We hebben zo'n dertig nummers op ons carnavalsrepertoire staan", zegt toeteraar Stefan de Vetter van de Sjores. „Oude krakers in een nieuw jasje of moderne num mers, als er maar beweging in zit." Tussen de bands door traden Rock Ja gers en Frans Verwilligen met het winnende Hulster carnavalslied voor het voetlicht Zaterdagavond speelden ook in Sas van Cent dweilbands warm. foto Peter Nicolai ANALYSE door Frank Balkenende door Jean-Lou de Gucht door Jean-Lou de Gucht HULST - Grenzen aan een grenzelo ze oorlog. Zo heet het project in Hulst waarin dit jaar de Eerste We reldoorlog wordt herdacht. Benny Hemelsoet van de Leutfabriek in Sas van Gent. „Dit is toch een prachtig initiatief dat uit de bevolking komt." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64