Goed voor ecologie èn economie 6 Seminars Leiderschap is Core Business Marineschepen Visie 'Je I alleen jezelf veranderen' Verbeter de wereld, begin bij je zelf. „Andere mensen kun je niet veranderen, maar jezelf is dichter bij, dat is eenvoudiger. Persoon lijk leiderschap is de basis binnen organisaties", zegt Egon Beaart. De Hulstenaar van origine geeft door heel het land presentaties en seminars voor zijn bedrijf Leider schap is Core Business. Tekst: Henk van de Voorde Foto: Paul Tolenaar HULST -Kwetsbaarheid is een teken van innerlijke kracht. Je bent dan niet bezig met wat anderen van je denken, maar met jezelf. Persoonlijk leider schap is weten wie je bent en je niet anders voor doen. Je bent dan ook in staat om op te komen voor anderen en het beste uit die mensen te h,,alen, omdat je investeert in hun ontwikke ling. Persoonlijk leiderschap is geen 'quick-win', maar een lange termijn doelstelling omdat het met vertrou wen heeft te maken. Dat moetje zien te winnen. Vertrouwen komt te voet en gaat te paard. Het heeft tijd nodig via daadkracht. Belangrijk is datje' doet watje zegt en daar schort het nogal eens aan. Er wordt veel gezegd en er worden prachtige rapporten ge schreven, maar uiteindelijk worden problemen vaak niet naar de praktijk vertaald." Beaart ziet zichzelf niet als leiderschapscoach, maar als bedrijven- opticien. Hij zet mensen een figuurlij ke bril op waardoor ze teren om an ders naar de eigen organisatie en het eigen gedrag te kijken. Egon Beaart kan bogen op een car rière van 32 jaar bij het Ministerie van Defensie, waar hij in 1979 begon als militair. In 1980 was hij als korpo raal in Libanon chauffeur op een pant serwagen. Het streven van de Vere nigde Naties was om te komen tot vreedzame oplossingen door het vor men van een buffer tussen Libanon en Israël. Het was een gevaarlijk ge bied, waarbij we meerdere malen zijn beschoten." Na zijn terugkeer uit het Mid den-Oosten was Egon Beaart lange tijd werkzaam in Vlissingen en Rot terdam in diverse technische functies, zoals met betrekking tot de bouw van marineschepen en onderzeeboten. Vervolgens heeft hij in de standplaat sen Den Haag en Den Helder diverse andere functies waargenomen voor het Ministerie van Defensie zoals kwa liteitsmanager, verandermanager en procesmanager. In zijn functie van plaatsvervangend hoofd van het Stafbureau Leiderschap van Defensie hield Egon Beaart zich met name bezig met de beleidsvor ming en ontwikkeling omtrent leider schap binnen de krijgsmacht. „Vooral het inbedden van sociale aspecten van leiderschap binnen de organisatie. Doelstelling is dat kernwaarden als in tegriteit, empathie, bezieling en dienstbaarheid worden gevolgd in de praktijk." Die menselijke componen ten deden hem besluiten om terug te keren in de schoolbanken. Hij ging studeren aan de Business School Ne derland in Buren. Beaart is in 2011 cum laude geslaagd voor de opleiding Master of Business Administration (MBA), met als specialiteit Persoon lijk Leiderschap. In de examencom missie zat onder andere dr. Ben Tig- gelaar, bevlogen schrijver en spreker op het gebied van leiderschap en ver andering. Egon Beaart schreef een dis sertation van 535 pagina's (met een publieke versie van 327 pagina's) over 'Het belang van Persoonlijk Leider schap voor het bereiken van gewenst gedrag bij Defensie in de huidige sa menleving'. Aan zijn onderzoek werk ten diverse militairen en burgers van het Ministerie van Defensie mee, Tweede Kamerleden, leiderschapgoe roes en wetenschappers. „Tijdens mijn onderzoek heb ik een gesprek gevoerd met toenmalig minister Hil- len van Defensie. Er zou een vervolg gesprek met hem komen, maar dat had na het vallen van het kabinet wei nig zin. Nu staat er in januari een ge sprek gepland met de huidige minis ter van Defensie, Jeanine Hennis-Plas- schaert", verklaart Beaart. Zijn kennis en ervaring bij de krijgs macht verwerkt hij in lezingen, trai ningen en werkzaamheden als interim verandermanager bij bedrijven en or ganisaties. „Zoek 'persoonlijke' lei ders en doorbreek de hiërarchische la gen in de organisatie. De medewer ker moet zich meer bewust zijn van de eigen bijdrage aan het eindpro duct. Formaliseer daarom dat initiatie ven van de medewerker worden on dersteund en gefaciliteerd. De Corpo rate Identity dient bij elke medewer ker tot in de haarvaten aanwezig te zijn. Dat resulteert in zichtbaar ge wenst gedrag. Mensen met een duide lijke visie die deze ook nog eens goed kunnen verwoorden, worden gezien als sterke mensen, als doorzetters. Een belangrijk onderdeel van een eigen identiteit is dus het hebben van visie. Een duidelijke visie die voor iedereen te begrijpen is en waar iedereen zich mee kan identificeren. Het zijn uitein delijk de medewerkers die voor actie en draagvlak moeten zorgen." Egon Beaart legt uit dat de toegankelijkheid tot leidinggevenden moet worden ver groot. „Het credo 'Mijn deur staat al tijd open' is niet drempelverlagend. Deze methode werkt niet meer. De leidinggevende moet de drempel ver lagen door zelf aan de andere kant te gaan staan en meer affiniteit met de werkvloer te tonen." Q www.leiderschapis corebusiness.nl Grenspark De Zoom - Kalmthoutse Heide is een uitgestrekte oase van rust, ruimte en natuur die zowel goed is voor ecologie als economie. „Er gaat een enorme spin-off uit van grenspark De Zoom - Kalm thoutse Heide. Het economisch rendement van het natuurgebied is enorm zegt voorzitter Cees van Liere van het grootste grensoverschrijdende park van de Benelux. Tekst: Henk van de Voorde KALMTHOUT - De woorden wor den van de man uit Bruinisse echter overschaduwd doordat de Nederland se regering de subsidiekraan van het Grenspark wil dichtdraaien. Op don derdag 20 februari is er in Den Haag een ondertekening van het Benelux Verdrag over grensoverschrijdende sa menwerking, en wordt ook het nieu we Benelux-jaarplan 2014 gepresen teerd. „Dit lijkt mij een mooi mo ment voor onze voorzitter om daar de bevoegde ministers uitleg te ver schaffen over het Grenspark. We noe men het soms 'een 2e Hedwigepol- der' omdat het Rijk zich niet aan de afspraken houdt. Stel dat de Grens park organisatie wegvalt, dan wordt al het werk van de voorbije twintig jaar vernietigd. Het beheer zal weer ver snipperen, de recreatie wordt niet meer op het natuurgebied afgestemd, er wordt geen wandelkaart meer ge maakt, de contacten tussen de gasthe ren vervallen. Kortom: de samenhang en afhankelijkheid verdwijnen. Toch lacht de toekomst ons ook tegemoet. Het Grenspark heeft ondertussen zo'n goede naam opgebouwd, dat diverse samenwerkingsprojecten op de rol staan, met subsidie van onder andere Europa, Vlaanderen en de provincie Noord-Brabant", aldus Barbara Van Eeckhoutte uit Middelburg, coördinator/directeur van het Grens park de Zoom - Kalmthoutse Heide. „We zijn in een nieuwe realiteit be-' land, waarin innoveren en hervormen meer dan ooit nodig zijn. Vorig jaar vierden we het twintigjarig bestaan van het Grenspark en maakten we on ze zorgen kenbaar voor de toekomst. Met blijdschap mogen we vaststellen dat de provincie Noord-Brabant, doordrongen van de ernst van situatie voor 2014, wel middelen beschikbaar heeft gesteld. Wellicht hëeft de brief van staatssecretaris Sharon Dijkstra, aan het collége van GS van Noord-Brabant gestuurd, waarin een oproep aan de provincie werd gedaan om voor haar verantwoordelijkheid niet weg te lopen, effect gesorteerd. Ze zegt letterlijk in die brief: 'pas op dat de financiering van het park niet alleen op de schouders van de Vlamin gen zal drukken. Dat zou de interna tionale verhoudingen geen goed doen", aldus van Liere, oud-burge meester van onder andere de grensge meenten Putte en Sluis/Aardenburg. Barbara Van Eeckhoutte wijst op de magie van de grens. „Nederlanders en Vlamingen hebben naast een ander woordgebruik ook een verschillende aanpak, cultuur, eetgewoonte, visie, werkwijze. We rijden er dagelijks over en merken niets. Doch in het za kelijk leven vormt de grens vaker een barrière dan men verwacht. Aandacht voor de grens blijft daarom noodzake^ lijk. Er wordt alles op alles gezet om de politiek te laten inzien dat het Grenspark behouden moet blijven." Egon Beaart: 'Kwetsbaarheid is een teken van innerlijke kracht'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 98