I I I I I MEDIA 25 5 mmmm ■Hi EP TERUGGESPOELD: BRAVEHEART rp Af en toe flits je eraan voorbij tijdens het zappen. Groen vilt, gekleurde ballen, gewij de stilte en keurig geklede mannetjes met een keu in de hand en een pareltje zweet op het voorhoofd. Snooker. Een typisch Britse buitenissig heid, denk je dan als argeloze kijker. Om ra zendsnel door te zappen. Maar niets is min der waar. Snooker is bezig met een stille opmars rich ting Europa. „Dat is zo klaar als een klont je", verzekeren voormalig wereldkampioen Joe Johnson (1952) en collega-topper Mike Hallet (1959), die ons de fijne kneepjes van hun sport trachten bij te brengen. In een schemerige snookerhal in Noord- Londen tonen de twee Eurosportcommen tatoren zich voorbeeldige leermeesters. Zelfs tegenover de gast die duidelijk héle maal achterin in de rij stond tijdens het uit delen van snookertalent. Johnson is het ge wend; dagelijks traint hij pupillen - veelal kinderen - op zijn academie. „Dit is een sport die de Britten in de genen zit, zoals bij jullie het schaatsen", lacht hij. Snooker is, kort door de bocht, een biljart spel voor 2 spelers waarbij 21 gekleurde bal len in een bepaalde volgorde met de witte cueball weggespeeld moeten worden. Daar bij probeert de speler het zijn tegenspeler zo moeilijk mogelijk te maken om ballen te potten. De sport, ontstaan in Brits-Indië, vereist behendigheid. En dat is te merken. Wat er op tv slaapverwekkend simpel uit ziet, blijkt op het groene laken een onmoge- Wie genoeg krijgt van het olympisch geweld, kan binnenkort chillen bij snooker, de Welsh Open op Eurosport. „Snooker heeft een hypnotiserende werking. Het is dé ideale tv-sport." lijke zaak, merken we aan den lijve. Volgens snooker-jour nalist en commenta tor David Hendon is de sport big business in tv-land, zeker sinds de introductie van kleurentelevisie. Snooker bleek, met al die gekleurde ballen, een prima breekijzer om het nieuwe appa raat op grote schaal de huiskamers in te krijgen. In 1986 zagen 18 miljoen Britten outsider Joe Johnson wereldkampioen wor den. Maar snel daarna nam de intéresse af. „Meer zenders, meer keus, kijkers haakten af', zegt Johnson. Na een lange dip in de kijkcijfers en het mi nimaliseren van de zendtijd voor snooker door de BBC, sprong Eurosport een jaar of tien geleden in het gat. Nu brengt de sport zender jaarlijks 1.100 uur snooker. Hendon: „Omdat de zender in zo'n zestig landen te zien is, zijn er de laatste jaren massa's nieu we kijkers bijgekomen. Op toernooien komt nu publiek af uit alle delen van de wereld. Dit is gewoon een chille sport." De beslissende push kwam van de aalglad de sportpromotor Barry Hearn, die zich zelf de beste promo tor ter wereld noemt. Hij heeft de laatste veertig jaar meege holpen een lange lijst sporten populair te maken: bowling, boksen, darten en nu snooker. Tv heeft een sleutelrol. Snook er is ideaal voor tv, vindt Hearn. „Die sport heeft een wel dadige, bijna hypno tiserende werking. Als mensen het eenmaal op hebben staan, lijken ze het niet meer af te kunnen zetten. Als een gezonde verslaving. Het is top sport, met echte personalities, een mix van een psychologische oorlog en een soort soap. Televisie heeft zo een nieuwe fanbase gecreëerd in landen waar ze voorheen niet eens wisten dat de sport bestónd." Meer toernooien, nieuwe sponsors, andere tv-formats en evenementen buiten het Ver enigd Koninkrijk: Hearn kreeg voor elkaar dat snooker weer helemaal terug is." Zijn motto: the sky is the limit. Volgens hem gaat snooker in Nederland dezelfde weg af leggen als darts, dat explodeerde na de eer ste successen van profspelers van eigen bo dem. Al lijkt die boodschap in ons land nog niet echt doorgedrongen. Snookerhal len zijn hier maar mondjesmaat te vinden. Maar Hearn weet het zeker: „Televisie trig- gert mensen om het daadwerkelijk te gaan spelen. Als er meer evenementen jullie kant op komen, zal dat echt veranderen." Zo broedt hij op grote Europese ranking- events, in navolging van The German Mas ters in Duitsland, waar grote namen om een goedgevulde prijzenpot spelen. Hearn: „Holland zou een goede keuze zijn, je hebt er behoorlijke amateurspelers. Of België, het land van de talentvolle speler Luca Bre ed", zo zegt hij in Alexandra Palace, de plek waar we ook de Nederlandse snooker- scheidsrechter Jan Verhaas uit Brielle tegen het lijf lopen. Hij reist, vast in dienst van de internationale snookerbond, de wereld af voor de sport. China, Thailand, Polen, Engeland; Verhaas werkt al twintig jaar op topniveau. Zijn droom is ook dat zijn sport eindelijk in Nederland aanslaat. „Maar dat vereist aansprekende Nederlandse profs." Dus oefenen we toch maar gestaag door op het groene laken. Want je weet maar nooit. ZATERDAG 15 FEBRUARI 2014 door Jan van Mullem Een film die maar liefst vijf Os cars in de wacht sleept, dat moet wel een toppertje zijn. Braveheart (1995) kun je in derdaad zo typeren, maar dat bete kent nog niet automatisch dat ieder een dit actiedrama, met Mel Gibson in de hoofdrol én op de stoel van de regisseur, meesterlijk zal vinden. Er komt héél erg veel bloed voor in Braveheart, bakken vol. Je ziet bij slag veldscènes links en rechts in je beeld zo veel afgehakte hoofden en ledema ten voorbijschieten, dat je van al die afzonderlijke delen gemakkelijk een nieuw leger zou kunnen samenstellen. En ook van al die dreigende stoere- mannenpraat, veelal met Schotse tongval uitgesproken door baardige, langharige woestelingen, moet je hou den. Om misverstanden uit de weg te ruimen: ikzelf ben wél een fan van de ze film, maar ik herinner me dat mijn moeder de band na een halfuurtje stopte. Te gruwelijk. Terwijl het - op de opening na - toch allemaal zo lieflijk begint, daar in het mooie, pittoreske Schotland van de dertiende eeuw, ten tijde van de Schotse onafhankelijkheidsstrijd. We zien Mel Gibson, nog in zijn glorietijd - ver voordat hij allerlei provocerende taal uitsprak over (ex-)vriendinnen, jo den en homo's. Gibson geeft op zeer kordaate wijze gestalte aan de Schot se clanleider William Wallace. William was nog klein toen zijn vader en oude re broer werden gedood door het le ger van de Engelse koning Edward De Longshanks, een prachtrol van Patrick McGoohan (1928-2009). Om die 'op standige Schotten' onder de duim te krijgen, bedenkt De Longshanks een list: hij herstelt het oude gebruik van Primae Noctis, het recht op de 'eerste nacht'. Britse edelmannen mogen de kersverse echtgenote van een Schot in de huwelijksnacht claimen. Want, zo zegt de Engelse koning: 'Als we ze op geen enkele manier weg kunnen sturen, dan zorgen we ervoor dat er geen Schots nageslacht komt'. Als de Schotten zich blijven verweren, en vooral William zich doet gelden met zijn zwaard en speer, neemt de film een bloedige wending. Steeds meer Engelse soldaten en Schotse strijders worden op het slagveld ge dood. Gibson brengt die massale veld slagen heel indringend en 'in your face' in beeld. Dat laatste bijna letter lijk, want meermaals spat het bloed zichtbaar op de lens van de camera. Daar moet je van houden, zoals ge zegd. Maar goed: Braveheart is geen film voor tere zieltjes. Afgezien van de enkele verhaallijntjes waarin William zijn liefde betuigt voor iets anders dan zijn vrijheidsdrang en zijn zwaard - namelijk vrouwen, on der wie ook prinses Isabelle (Sophie Marceau), de vrouw van de homofiele zoon van De Longshanks, is het knok ken geblazen. Gibson had het niet makkelijk bij het maken van de film. Zo werd vooraf al gevreesd dat hij het historische ver haal geweld zou aandoen. Die kritiek bleef aanhouden. Gibson wilde zich liefst concentreren op de regie, maar de filmmaatschappij eiste in ruil voor een investering van 72 miljoen dollar dat hij ook de hoofdrol op zich zou ne men. Toen de dure slagveldshots ein delijk klaar waren, kwam een nieuwe tegenvaller: sommige figuranten droe gen zonnebrillen en horloges, zodat die opnamen opnieuw moesten. Mark Selby is een van de professionele spelers voor. wie snookerfans aan de buis gekluisterd zitten. De sport is bezig met een opmars in Europa, net als eerder bij darts gebeurde, foto's Eurosport Snooker is het nieuwe darts door Monique Brandt Snookerscheidsrechter Jan Verhaas (links) en Barry Hearn, sportpromotor. Welsh Open, Newport. Vanaf maandag 24 fe bruari tot en met zondag 2 maart op Eurosport. Live-uitzendingen om 11.30 en 20.00 uur. Vanaf 19 april is op Eurosport het prestigieuze World Championship te zien vanuit het Crucible Theatre in Sheffield, Engeland. reageren? Si/ media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 85