Ik REIZEN 21 ll mm EP WAAR EN WAT 03 Midden in Ost-Fries- land, zoals de Duitsers dit landsdeel noe men, ligt het stadje Jever. Bij bierliefhebbers bekend van het gelijknamige pils-met-een-bit tertje. Dit bier is de trots van brouwerij Friesisches Brauhaus. Het smaakt natuurlijk het best op een terrasje in de mooi geconser veerde Altstadt. Dat we die, en het kasteel van Jever, nog kunnen bewonderen, is te danken aan de inwoners zelf, die in 1945 de fanatieke nazistads- commandant ontwapenden en op sloten. Daarna staken ze de witte vlag uit in de torenspits van het- kasteel annex museum. Jever werd in elk geval gespaard. Dit Oost-Friese stadje heeft, net al de rest van de regio, eeuwen lang intensieve contacten met Ne derland onderhouden. Zo vonden tijdens de beginjaren van de Tach tigjarige Oorlog calvinisten een goed heenkomen in de havenstad Emden, waar ook nu nog de Moe derkerk staat, zeg maar de moe der aller calvinistische kerken, met haar Nederlandse naam. Emden is dan ook een goed uit gangspunt om Oost-Friesland te verkennen. Jammer genoeg is er door oorlogsgeweld van het oude Emden niet veel over, maar de stad heeft een aantal mooie mu sea. Zo staat de Kunsthalle be kend om zijn spraakmakende ten toonstellingen van twintigste- eeuwse kunst. Verder heb je het Osfriesisches Landesmuseum, dat vaak samenwerkt met musea in Noord-Nederland. En Dat Otto Huus, gewijd aan cabaretier en ac teur Otto Waalkes, dé exponent van het soort humor waar de Oost-Friezen in Duitsland om be kendstaan: droog, maar in zijn ge val ook speels en mild spottend. Met zijn vele Konditoreien is Em den ook een uitstekende plek om de Oost-Friese theecultuur te le ren kennen. Nergens in Duitsland wordt zo veel thee gedronken als hier. De Oost-Friezen steken wat dat betreft de Engelsen naar de kroon. Dat is al eeuwen zo: de thee werd in de hoogtijdagen van de VOC door Nederlandse koop vaarders naar Emden gebracht. Maar in 1777 verbood koning Friedrich II van Pruisen het drin ken van dat 'Chinese drakengif. Het leidde volgens hem alleen tot ledigheid en tijdverspilling. In een streek waar minimaal vier keer per dag thee werd gedron- Ingeklemd tussen de zee-inhammen Dollard en Jadebusen ligt Oost-Friesland. Dit stukje Duitsland, bij Groningen over de grens, staat bekend om zijn droge humor, theecultuur en bitter bier. Pr ken, viel dit slecht. Zeker toen de Oost-Friezen merkten dat het er eigenlijk alleen maar om ging de binnenlandse bierconsumptie te verhogen. Ze stemden met de voe ten en veel vissers en zeelui ver kasten prompt naar de Republiek. Om deze leegloop tegen te gaan, haalde de overheid ten slotte bak zeil. De Oost-Friezen drinken tot op de dag van vandaag hun eigen melange, Ostfriesenmischung, uit speciaal porselein met roosmo tief, met kandijsuiker erin en een scheutje room. Hierbij is één ding taboe: roeren. Het zal dan ook niet verbazen dat Oost-Friesland een paar theemusea telt, bijvoor beeld in Leer en Norden. Deze laatste plaats, op een steen worp afstand van het Duitse deel van de Waddenzee, is een van de parels van Oost-Friesland. Om te beginnen, pronkt het met wat misschien wel het grootste markt plein van Duitsland is: bijna 7 hec taren groot. Hier staat de imposan te Ludgerikerk, vernoemd naar Liudger, de apostel der Friezen. De kerk beschikt over een zeven- tiende-eeuws orgel van de be roemde orgelbouwer Arp-Schnit- ger. 's Zomers, op woensdagavon den, bespelen organisten van naam en faam dit instrument. Oost-Friesland heeft niet alleen dorps- en stedenschoon. De streek is prima per auto te verken nen. Er lopen fraaie routes door het gebied, zoals de Grüne Küstenstrasse en de Störte- bekerstrasse. Laatstgenoemde toe- ristenweg is vernoemd naar de le gendarische middeleeuwse zee rover Claas Störtebeker, die het de Hanze moeilijk maakte en daar om na zijn gevangenneming in 1401 werd onthoofd. Deze route loopt langs de Oost-Friese kust, waarbij je ook de mogelijkheid hebt uitstapjes te maken naar een van de Duitse Waddeneilanden. De Grüne Küstenstrasse loopt, gek genoeg, meer landinwaarts, en toont het typische Oost-Friese landschap met zijn akkers en wei den. Deze weg leidt langs Aurich, hart van Oost-Friesland, waar de Upstalsboom zich bevindt. Hier werd van de twaalfde tot de veer tiende eeuw recht gesproken en een eed afgelegd om de eenheid en vrijheid van heel Friesland te bewaren. Een aangewezen plek om een tocht door Oost-Friesland af te sluiten. Met een kop thee, na tuurlijk. 15 Z ZATERDAG 15 FEBRUARI 2014 n Emden. foto Wikicommons Oost-Friesland ligt in de deelstaat Neder-Saksen, tussen de Eems en de zeeboezem Jadebusen in geklemd. Vanuit Utrecht is de afstand ongeveer 300 kilometer of 3 uur rijden. Meer weten over Oost-Friesland? Kijk op www.ostfriesland.de. Meer informatie over af zonderlijke bezienswaar digheden in Oost-Fries land, zijn aparte theecul tuur en orgelconcerten vind je pnder andere op de sites: www.aurich.de, www.schlossmuseum.de, www.teemuseum.de en -www.norden-ludgeri.de. Jever m Norden Mmiit Eemshaven Emden Delfzijl GRONINCEN door Pieter Lamberts Land van thee, bier en droge humor reageren? reizen@depersdienst.nl Het kasteel van Jever. foto Wikicommons

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81