Met de decentrali satie van de zorg komen er wel heel veel hulpverleners in de wijken. Met de kans dat werk straks nodeloos dubbelop wordt gedaan. 14 SPECTRUM opinie Sociaal Nederland bereidt zich voor op de komen de grote decentralisa ties. Gemeenten gaan de verantwoordelijkheid voor zorgtaken overnemen van het Rijk en de provincie. Onze zorg wordt een lokale aangelegenheid, met de andere overheden meer en meer op afstand. Dat is een enorme verandering die vraagt om een nieuwe gemeentelijke koers. We zien gemeenten voor beleidsont wikkeling en inkoop kiezen voor re gionale samenwerking. Tegelijkertijd duikt men de wijk en het dorp in. Dit wordt gezien als het meest aantrekke lijke niveau om de nieuwe participa tiesamenleving gestalte te geven. Daar moeten de burgers aan de slag, het heft in eigen hand nemen. Met plezier zelf vorm geven aan hun eigen leven en tegelijkertijd de door de be leidsmakers gewenste bezuiniging rea liseren. Maar professionele ondersteu ning blijft ook voorhanden. De mgeste gemeenten zien, aange- moedigd door de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG), de bunde ling van professionele ondersteuning in sociale wijkteams als het 'ei van Co lumbus'. Soms echt in één team en in andere gevallen in meerdere teams rondom verschillende doelgroepen of problematieken. Korte lijntjes onder houden, goed contact met de buurt leggen, een efficiënte doorverwijzing organiseren en daar waar mogelijk de eigen kracht van de burgers aanboren. Collectieve oplossingen inzetten voor dat een beroep wordt gedaan op indi viduele verstrekkingen. Dat zijn de op gaven waarvoor de teams zich gesteld zien. En er is veel enthousiasme voor deze veranderingen. De eerste onder zoeken, onder meer in Nijmegen, la ten zien dat de werkvloer tevreden is. De tegengeluiden lijken vooral te ko men vanuit de leiding van grote instel lingen, die hun imperia zien verbrok kelen door deze wijkteams. Maar wordt het niet erg druk in de wijk? Sinds jaar en dag zit daar bij voorbeeld al de huisarts. Eerst in de vertrouwde solopraktijk aan huis. En de laatste decennia meer en meer met collega-artsen samen onder één dak in een groepspraktijk. Een praktijk die in veel gevallen ook weer onder dak biedt aan andere disciplines zoals fysiotherapeuten en maatschappelijk werk. Zo ontstond er in veel gevallen ook rond de huisarts al een team. Met de huisarts als 'front-man' die, als we de weekendwaarneming meenemen, 7x24 uur bereikbaar is. Weliswaar niet meer als wijkbewoner, zoals vroeger met de praktijk aan huis, maar wel als betrokken professional, als vertrou wenspersoon met wortels in de wijk. Het is dan ook niet vreemd dat de huisarts een van de belangrijkste ver- wijzers is voor de nieuwe sociale wijk teams. Eerder zou de vraag mogen worden gesteld waarom die nieuwe Met de groepspraktijk is rond de huisarts een team ontstaan dat 7x24 uur bereikbaar is Heel veel zorgverleners i door Maarten Loeffen Maarten Loef fen is vice-voor- zitter van LCCW, de lan delijke vereni ging van wel- zijnsambtena- ren. Hij is geves tigd als zelfstan dig adviseur. Tot voor kort was hij verbon den aan de Gel derse adviesor ganisatie in het sociale domein Spectrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74