Twijfels blijven over schadelijkheid protheses SPECTRUM 11 actueel n 2011 leidde het nieuws over gevaarlijke borstimplantaten van de Franse fabrikant PIP tot grote onrust onder vrouwen. PIP had de protheses gevuld met industriële in plaats van voor me dische doeleinden geschikte silico nen. Bovendien bleken de omhulsels makkelijk te kunnen scheuren. In januari 2012 adviseerden de Inspec tie voor de Gezondheidszorg (IGZ) en de Nederlandse Vereniging voor Plas tische Chirurgie (NVPC) PIP-draag- sters daarom hun implantaat te laten verwijderen. Eind vorig jaar conclu deerde de IGZ echter op basis van 'Europees onderzoek dat PIP-borstim- plantaten geen verhoogd risico voor de gezondheid van draagsters hebben. De onderzoekers vonden wel een ver hoogde kans op scheuren, maar dat zou geen risico voor de gezondheid van de vrouwen vormen. Wat het ef fect op langere termijn is, blijft echter onduidelijk. Het steunpunt voor vrou wen met borstimplantaten vindt dat de IGZ zich baseert op onvolledig on derzoek. Hoewel twijfel bestaat over de schadelijkheid van de protheses, gaat de Amsterdamse internist Pra- bath Nanayakkara daar wel van uit. Ook hij pleit voor verder onderzoek. Inmiddels heeft de specialist van het VUmc 150 vrouwen onderzocht met klachten die medisch onverklaarbaar waren. Onlangs publiceerde hij de re sultaten van een onderzoek onder tachtig vrouwen met klachten als ver moeidheid, gewrichtspijn en concen tratiestoornissen. Bij een deel van hen werden de implantaten verwijderd, waarna bij 70 procent van hen de klachten afnamen. Nanayakkara ontdekte ook dat 75 pro cent van de onderzochte vrouwen al vóór de implantatie last had van aller gische klachten. De allergie was bij sommigen toegenomen na de implan tatie. „Vrouwen met allergieën heb ben waarschijnlijk een hoge kans op systemische complicaties nadat ze sili- conenprotheses hebben gekregen. Het is belangrijk dit mee te wegen in be slissingen, maar het is te nog vroeg om harde conclusies te trekken." Siliconen meteen verbieden, gaat de internist te ver. „Niet alle vrouwen ontwikkelen klachten. En het is nog geen wetenschapper gelukt voor de volle honderd procent te bewijzen dat de protheses problemen veroorzaken. Aan de andere kant kun je ook niet stellen dat ze voor de volle honderd procent veilig zijn." - - as r* Leiderdorpse, die om verschillende re denen niet met haar naam in de krant wil. „Omdat ik veel lichamelijke pro blemen had, heb ik in november 2012 mijn implantaten laten verwijderen. Nu, een jaar na de explantatie, ben ik van al mijn klachten af." Ze vertelt: „Ik voelde me altijd net een jongetje. Na de geboorte van de kinderen was er nog maar heel weinig van mijn boezem over. Vandaar dat ik, nadat ik me uitgebreid had laten voor lichten, voor implantaten koos. Ik heb ze zes jaar gehad. De eerste maanden was er niets aan de hand, maar na een jaar kwamen de klachten en die na men van lieverlee toe. Spierpijnen, he vige plaatselijke steken, ernstige ver moeidheid, loopneus en keelpijn. En dat elke dag, het hele jaar door. „Ik klopte aan bij het plaatselijke zie kenhuis en werd min of meer wegge hoond. Mijn klachten waren zoge naamd van psycho-sociale aard. Via het meldpunt op internet ben ik uit eindelijk bij een arts in Groningen te rechtgekomen die mijn klachten wel herkende en wel degelijk erkende. „Ik heb de implantaten na de explanta tie gezien. Ze waren duidelijk in volu me afgenomen. Ze hadden niet ge lekt, maar wel gezweet." onafhankelijk onderzoek is er niet. Ik vind dat zij recht hebben op compen satie." Daarom onderzoekt Singh of zij na mens haar cliënten TÜV Rheinland kan aanpakken. Twee maanden gele den oordeelde de Franse rechter in Toulon dat zo'n 1.600 vrouwen van verschillende nationaliteiten mini maal 3.000 euro per persoon moeten krijgen van TÜV Rheinland, dat in het verleden de implantaten als 'vei lig' bestempelde. Door het TÜV-predi- kaat mochten ze overal in Europa ge bruikt worden. TÜV Rheinland tekende hoger beroep tegen het vonnis aan. Die zaak moet eerst worden afgewacht voordat Knetsch en andere Nederlandse vrou wen een procedure kunnen voeren om schadevergoeding te krijgen. Via de patiëntenorganisatie hebben zich ruim 230 gedupeerde vrouwen bij Singh gemeld. „Ik onderzoek nog of die Nederlandse vrouwen inderdaad in de rij kunnen aansluiten. Juridisch ligt het allemaal niet zo simpel." Ondertussen groeit het leed. Singh: „Want uit alle informatie die ik nu heb vergaard, kun je wel concluderen dat de klachten niet meteen ontstaan, maar geleidelijk verergeren. Er komen steeds meer vrouwen bij." Een oproep op de site van het Meld punt Klachten Siliconen leverde tien tallen reacties op. Ook van vrouwen die meer geluk hadden dan Knetsch en op tijd voor een zogenoemde ex plantatie hadden gekozen. Zoals een door het ziekenfonds vergoed. Ik liet mijn borsten overigens niet vergro ten, maar modelleren. Ik had last van een misvorming. Daarna heb ik nog twee keer nieuwe implantaten gekre gen. Ook omdat de siliconenvulling weglekte. Ik ben een van de slachtof fers van de Franse fabrikant PIP. Nie mand die me ooit heeft gewaar schuwd en zelf had ik nog nooit iets over het gevaar gelezen. In 2012 zijn de vullingen voorgoed verwijderd. Maar toen was het al te laat." De Amsterdamse advocate Shanta Singh, die zich over Knetsch en tien tallen andere, ernstig zieke siliconen- slachtoffers heeft ontfermd, stelt: „Ja renlang werden ze niet serieus geno men en gingen ze gebukt onder het stigma 'eigen schuld, dikke bult'. De vrouwen zijn nooit goed voorgelicht over de risico's van dergelijke implan taten en de Nederlandse overheid laat deze vrouwen in de steek. Geld voor ZATERDAG 15 FEBRUARI 2014 reageren? spectrum@depersdienst.nl Kijk voor Meldpunt Klachten Siliconen op: https://sites.google.com/site/klachtensiliconen/ Zus Knetsch: „Ik kan nooit meer met mijn kleinkinderen spelen." foto Ella Tilgenkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71