Zus Knetsch werd doodziek van borstimplan- taten waarmee was geknoeid. Haar advocate strijdt voor ge noegdoening. „Maar zelfs al komt er een ver goeding, dan nog verlies ik. In mijn hart weet ik hoe dit eindigt." 10 SPECTRUM fhankelijk van ande ren, behoorlijk een zaam en vooral doodziek slijt Zus Knetsch (53) haar dagen in haar huis je in Hiindorp-Oost- zaan. „Siliconenimplantaten zijn een sluipmoordenaar. Zeker als die troep overal in je lichaam terecht is geko men, zoals bij mij. Ik heb altijd geroe pen dat er iets mis is in mijn lijf. Maar al die tijd werd ik voor gek verklaard. Het zat zogenaamd tussen mijn oren. Bij mijn laatste operatie zijn 31 lymfe klieren vol siliconen weggehaald. Een van de klieren was nog groter dan een pingpongbal. Ik word niet meer beter, heeft de arts me verteld. Dat is moei lijk te accepteren. Ik wil het niet gelo ven, maar de dagelijkse realiteit con fronteert me. Zo word ik gedoucht door de thuiszorg. Ik kan bij wijze van spreken niet eens mijn eigen bil len afvegen. Mijn huis kom ik niet meer uit. Het is vreselijk met zo veel pijn te moeten leven. Ik kan nooit met mijn kleinkinderen naar de speel tuin. Met oma is niks te beleven. Ze kunnen komen kleuren aan tafel." Knetsch is onder meer gediagnosti ceerd met ASIA (auto immune syn drome induced by adjuvants). ASIA is een syndroom met uiteenlopende klachten, die zich heel lokaal kunnen manifesteren, maar ook het hele lichaam ziek kunnen maken. Ze ver telt: „Ik loop nu bij een internist van Wat volgens de artsen tussen mijn oren zat, is onder mijn oksels gevonden de VU en bij een arts in Maastricht die de klachten wel serieus nemen. Volgens hen ben ik echt heel erg ziek. Maar het afschuwelijke is dat ik voor heen nooit serieus werd genomen. Ik zou een psychiatrisch geval zijn. Zo werd ik ook behandeld. Er zijn zo veel artsen die niet willen geloven dat je klachten hebt van siliconenborstpro- theses." De problemen waarmee Knetsch kampt, zijn omvangrijk. „Mijn spier- functies nemen met de dag af. Mijn rechterarm is zo ernstig beschadigd, dat ik die niet meer kan gebruiken. Ook de spieren in rug en benen zijn aangetast. De ene ontsteking volgt de andere op. Op de meest gekke plek ken. Als ik te lang zit, krijg ik last van grote vochtophopingen. Daarvoor krijg ik lymfedrainage. Mijn oogdruk is ook te hoog, daardoor kan ik niet lang lezen of achter de computer zit ten. „Ik lijk wel een verzamelaar van kwa len: chronische vermoeidheid, slecht slapen, neurologische uitvalsverschijn selen, concentratieproblemen, duize ligheid, geheugenverlies en koorts." Maar het ergst vindt Knetsch de pijn. „De hele dag voel ik mijn spieren en gewrichten. Door die spier- en ge wrichtspijn ben ik tot niets in staat. Als ik mijn eigen boterham heb ge smeerd, ben ik trots op mezelf." Ze heeft jarenlang klachten gehad zon der te weten wat de oorzaak was. Nooit werd het verband gelegd met siliconenimplantaten. „Het eerste paar siliconen, in 1986, werd zelfs Het PIP-borstimplantaat van een Schot se vrouw toont ernstige beschadigin gen. foto Hollandse Hoogte Doodziek van je siliconenborsten door Nancy Ubert Zus Knetsch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70