fe - -• Valkeniers in vogelvlucht SPECTRUM 7 ■B I ederland kent ongeveer tweehonderd valkeniers. Naar schatting zo'n tachtig tot honderd van hen zijn daadwerkelijk als zodanig actief. In Nederland mag je maar met twee soorten roofvogels jagen: de slecht valk voor de hoge vlucht en de havik voor de lage vlucht. Bij een duikvlucht van grote hoogte richting een prooi bereikt een slecht valk een snelheid van soms wel meer dan 300 kilometer per uur. De theoretische valkeniersopleiding duurt een jaar. Daarnaast moet een aspirant-valkenier twee seizoenen met een mentor meelopen. Ter voor bereiding op het examen wordt de aspirant-valkenier opgeleid voor de elf competenties die nodig zijn als basis voor het ambacht, waaronder leerbewerking, gezondheidsleer en telemetrie. In 2013 werd de valkerij geplaatst op de Nationale Inventaris Immaterieel en Cultureel Erfgoed Nederland. In Nederland hebben 28.000 mensen een jachtakte. Daarvan zijn 20.000 lid van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging (KNVJ). Nederland kent meer dan driehon derd Wildbeheereenheden (WBE). Dat zijn lokale samenwerkingsverban den van jagers en jachtopzichters, met elk een werkgebied van 5.000 hectare of meer. voor het gebruik van mobieltjes en daarvoor walkie-talkies zorgden de jachthoorns voor de communicatie en dat is zo gebleven. Voor elk in het Duits omschreven ritueel wordt een aparte melodie geblazen: Begrüssung, zur Jagd, zum Essen. Onderweg ver- telt Janneke Eigeman, hoofd commu nicatie van de Koninklijke Nederland- se Jagersvereniging (KNJV), dat Neder land meer dan driehonderd Wildbe- heereenheden (WBE) heeft. Een WBE is een lokaal samenwer kingsverband van jagers en jachtop zichters en volgens Eigeman het groot ste vrijwilligersnetwerk in het Neder landse buitengebied. De jagers doen veel meer dan rondlopen met een ge weer. Ze zijn ook natuurbeschermers. Ze volgen ontwikkelingen in het land- TT schap, tellen het wild, melden als er gens in de natuur afval is gedumpt. Het jagen omschrijven ze als 'duur zaam oogsten uit de natuur'. De oorsprong van de valkerij ligt dui zenden jaren voor onze jaartelling, in Centraal-Azië. Vanaf de tiende eeuw ontwikkelde het ambacht zich in Ne derland. Vooral in Noord-Brabant, de provincie die op de trekroute van de slechtvalk ligt. Valkenswaard dankt er zijn naam aan. Valkeniers uit die plaats waren in de zeventiende, acht tiende en negentiende eeuw werk zaam bij bijna alle Europese vorsten huizen. Tegenwoordig zijn er nog zo'n tweehonderd in ons land, van wie de helft actief jaagt met de vogel. Jagers en valkeniers doen deze water koude winterdag hun best hun nobe le bedoelingen te etaleren en zeggen dat ze altijd een specifiek doel voor ogen hebben. In dit geval: 'consump tie'. Toch ervaar ik, als leek, dit uitstap je puur als plezierjacht, waar de Partij voor de Dieren zo fel tegen gekant is. Lees hun partijprogramma: 'Het dient geen ander doel dan het plezier dat de valkenier eraan beleeft. Tegenwoordig laten valkeniers zich wel inhuren voor 'schadebestrijding' ook hier gaat het om plezierjacht. De term schadebestrijding wordt alleen ge bruikt om de inzet van roofvogels maatschappelijk acceptabel te maken.' Valkenier Dré heeft geen boodschap aan deze kritiek van de Partij voor de Dieren. Hij is trots op zijn ambacht. „Ik geniet van het samenspel tussen hond, fret, havik en mens. En het.is Het jagen dient geen ander doel dan het plezier dat de valkenier eraan beleeft heerlijk zo'n hele dag in de natuur rond te lopen, 's Avonds kom ik moe thuis, maar is mijn hoofd helemaal leeg. Heerlijk." Zijn voor de prooi meegetorste tas is bijna leeg. Op dat ene ongelukkige ko nijntje na, dat straks geheel volgens de traditie door de jachthoornblazers wordt 'doodgeblazen'. Daarmee betui gen ze de laatste eer aan een zorgvul dig gerangschikt tableau van al het ge schoten wild, voordat het wordt schoongemaakt, gebraden en opgepeu zeld. Van een goed geregelde jacht moet namelijk een zeker decorum uit gaan, dat zich openbaart in eerbied voor het wild, zeggen de jagers. ZATERDAG 15 FEBRUARI 2014 havik en fret Partij voor de Dieren reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67