Is de jacht voor het plezier van de jager of is het verantwoord wildbe- heer. De Nederlandse jagersvereniging organiseert een valkenjacht in de strijd tegen de vooroordelen. 6 SPECTRUM Als voetballer Willy van de Kerkhof in zijn beste dagen 'stofzuigt' de onver moeibare Engelse springer spaniël door de Boswachte- rij tussen het Noord-Brabantse Dorst en Oosterhout. De perfect getrainde hond is op zoek naar een konijnenhol. Bij elke pijp (ingang) vraagt zijn baas je, valkenier Dré: „Is hij thuis?" Een fractie van een seconde later we ten we genoeg. De hond steekt gretig zijn kop in de opening, het konijn is thuis! De spaniël wordt tot de orde ge roepen en gaat braaf liggen. Uit een le deren schoudertas tovert een van de jagers een witte fret tevoorschijn, die hij met een elegante beweging rich ting ingang gooit. Het roofdiertje gaat het hol binnen. Zijn opdracht is sim pel: het konijn naar buiten jagen. Een minuut houden we de adem in. „Niet praten, niet lopen en geef de vogel de ruimte om te vliegen", is ons vooraf opgedragen. Valkenier Dré staat op scherp, een fraaie havik op zijn ge- handschoende linkervuist. De wereld lijkt even stil te staan, maar als het konijn zich laat zien, ge beurt alles plots in de hoogste versnel ling. Het bange beestje schiet weg, Dré laat de havik los, die zich beurte lings klapwiekend en snelwandelend een weg baant door en over het struik gewas, rakelings langs boomstammen en onze benen. Een paar tellen later houdt de vogel halt voor het struikge was, trillend van de adrenaline en frustratie. Het slimme konijn is gevlo gen en heeft de toch niet zo ongelijke strijd tegen mens, hond, fret én havik gewonnen. Heel stiekem haal ik opge lucht adem. De buit van de jagers blijft uiteindelijk beperkt tot één ko nijn. Niet de havik, maar de hond nam hem eerder vandaag te grazen. Waarna Dré het konijn in shock uit zijn lijden verloste door het te 'strek ken' (het breken van de nek). Dat valkenier Dré niet met een slecht valk, maar met een havik rondloopt, ligt aan het terrein. „Een valk heeft ruimte nodig om van grote hoogte - de zogenoemde hoge vlucht - met een enorme snelheid op zijn prooi te duiken." Daarbij haalt het snelste dier ter wereld soms meer dan 300 kilome ter per uur. De havik daarentegen is een bosroofvogel. Dré: „Die kan met zijn lage vlucht razend knap manoeu vreren tussen bomen en struiken." Met in totaal zo'n tachtig man zijn we eerder die dag op uitnodiging van ja gersvereniging De Duivetoren en Staatsbosbeheer neergestreken bij De Boswachterij. De bedoeling is dat we na deze jacht anders tegen het bekriti seerde fenomeen aankijken. We wor den eerst getrakteerd op een roofvo gelshow met een prachtige sneeuw- uil, een oehoe, een witkopzeearend en nog veel meer moois. Na een eier dopje Jagermeister beginnen we in groepjes met het echte werk: de jacht. Ik leer dat je in ons land drie vormen Ik geniet van het samenspel tussen hond, fret, havik en mens, het is heerlijk van jacht hebt: met geweer, met een denkooi en met roofVogels. Maar er is niets mooier dan de valkenjacht, zo verzekeren de aan de bruingroene camouflagekleding herkenbare jagers hun gasten. Deze vorm van jagen wordt onder meer gebruikt om de ba lans te herstellen als ergens sprake is van een teveel aan konijnen of duiven en als het daarbij niet toegestaan is het geweer ter hand te nemen. Denk bij dat laatste aan begraafplaatsen, sportvelden of voetbalstadions. De Nederlandse wet staat alleen jacht toe op wilde eend, haas, konijn, fa zant en houtduif. En de jager moet er voor zorgen dat bijvoorbeeld de konij nenstand redelijk blijft. De jacht is zwanger van tradities. Zo openen de jachtblazers de dag. Lang Een jachtgezelschap. De man rechtsvoor heeft een fret in zijn tas. foto's Ron Magielse door jacques Hendriks Valkenier Dré Valkenj acht met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66