66 Juist door niet te gaan stemmen, bepaal je ook de uitslag van de verkiezingen 66 SPECTRUM 3 zszi waar we sinds het ontstaan van Reimerswaal altijd een belangrijk punt van hebben gemaakt in on derhandelingen met andere par tijen." Volgens Sinke is het resultaat hier van concreet te merken aan het ontbreken van koopzondagen in de gemeente. „Dat zullen wij nooit toestaan. Ook geen halve of kwart koopzondagen. Wij zijn ge hecht aan de zondag als rustdag. Er is natuurlijk wat horeca open, daar zijn we niet blij mee maar dat konden we niet tegenhou den." Het is één van de punten die de SGP alsnog naar de hand zou zetten zodra een raadsmeer- derheid voor is. Daar zouden we direct voor gaan. Daar zijn we heel helder in. De zondag is de rustdag, het is Gods dag. Dat is bij de schepping al bepaald. Als je het heel menselijk verwoordt, dan zeg je: het is heel wijs geweest dat er in ieder geval een dag in de week is dat de mens mag rusten." Behalve zondagsrust noemt Sinke ook thema's als alcoholmisbruik en het mogelijk maken van hulp verlening uit eigen kring als pun ten waar de SGP haar christelijke identiteit kan vertalen naar be leid. Toch zegt Sinke, die sinds acht jaar wethouder is in de gemeente, rekening te houden met de hele bevolking. „Het zijn van de groot ste partij geeft ons ook een enor me verantwoordelijkheid. Men sen mogen verwachten dat we ons verkiezingsprogramma zoveel mogelijk ten uitvoering brengen. .Negentig procent zijn normale, za kelijke dingen waar heel de burge rij mee gediend is. Tien procent gaat om principiële punten. Die gaan we niet met het zwaard, met het mes op tafel opdringen. Ons wordt wel eens machtsmisbruik verweten. Dat is niet terecht. Je moet een gemeente samen bestu ren. Het is echt niet zo dat wij dic teren en ieder ander knikt. Zo zit ten wij niet in elkaar en zo is de werkelijkheid niet. Je probeert al tijd met anderen in het college tot een oplossing te komen." De SGP heeft in Reimers waal altijd nog met mini maal één niet-confessio- nele partij een college gevormd. Volgens politicoloog Krouwel past dit in de Nederlandse traditie om het college een afspiegeling van de raad te laten zijn. „Ook in ge meenten waar één partij een abso lute meerderheid heeft, schuiven vaak andere partijen aan." Politiek gezien is het zoeken van breedge- dragen consensus niet verstandig. „Burgers krijgen hierdoor het ge voel dat het niet zoveel uitmaakt op welke partij je stemt, waardoor de opkomst minder wordt." Krouwel geeft - behalve promotie van zijn Kieskompas en andere online stemhulpen - nog een op lossing om de interesse in de poli tiek te verhogen en daarmee een betere afspiegeling van de bevol king in de samenstelling van de volksvertegenwoordigingen te be reiken. „Je zou nog maar voor twee bestuurslagen directe verkie- zingen moeten organiseren: één op lokaal en één op landelijk ni veau." Het betalen van belasting aan de overheid in kwestie - iets wat de burger direct in de porte monnee raakt - moet daarbij maat gevend zijn, meent Krouwel.Al le andere politieke bestuurslagen kunnen worden opgeheven of in direct worden gekozen." Het is echt niet zo dat wij dicteren en ieder ander knikt Zo zitten wij niet in eikaar TOP 10 GEMEENTEN WAAR SGP GROOT IS ZATERDAG 15 FEBRUARI 2014 SGP aan de winst politicoloog André Krouwel Eén op de vier volwassenen in Reimerswaal is lid van de kerkgenootschappen waar trouw SGP wordt gestemd, foto Marcelle Davidse SGP-lijsttrekker Jaap Sinke Molenwaard In de zogenoemde 'Biblebelt' zitten de gemeenten waar de SGP het zwaarst vertegenwoordigd is. Een top 10 naar percentage raadsze- tels. r" Staphorst Nunspeet ^Barneveld olten Rijsseri Neder-Betuwe ->Jr orendijk Reimerswaal infographic Rolant Quist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63