Clown Bassie wint echt niet met een snel pak STELLING Menselijke kracht moet voorop staan SPORTFOTO VAN DE WEEK Succesvolle zussen SPORT 3' De Nederlanders zouden beschikken over het snelste schaatspak. Feit is wel dat Oranje in Sotsji grossiert in medailles. Bi) elke sport is materiaal belangrijk. En door gaans kan je zeggen dat het materiaal steeds be langrijker wordt naar mate het niveau stijgt. Zo ook bij het schaatsen. Maar om nu alle Neder landse schaatsmedailles toe te schrij ven aan het snelle schaatspak, gaat mij te ver. Dan ga je voorbij aan een aantal zaken die veel belangrijker zijn. Het opzetten van commerciële schaatsploegen is één van de belang rijkstefactoren voor het Nederlandse succes. Die ploegen hebben een enor me impuls gegeven aan het vader landse topschaatsen. Het heeft de on derlinge concurrentie versterkt en op die manier voor een prikkel gezorgd, waar het buitenland het antwoord op schuldig is gebleven. Maar ook het veel bekritiseerde selectiebeleid van de KNSB lijkt nu zijn gelijk te halen. Het OKT en de ingewikkelde prestatiematrix hebben na één week Olympische Spelen al bewezen een goede keuze te zijn geweest. De verliezers zoeken de verklaring voor hun tegenvallende prestaties echter in de pakken. Zo werd Shani Davis achtste op de tooo meter, Ste fan Groothuis won goud met een tijd van 1.08.39. Mede-favoriet Shani Da- vis reed 1.09.12. Daarmee was hij maar negen honderdsten van een se conde sneller dan zijn landgenoot Brian Hansen. En die reed in hetzelf de 'remparachutepak'. Tussen Groot huis en Davis eindigden nog één Ca nadees, twee Nederlanders, twee Duitsers en één Kazach. Hadden die allemaal het snellere pak? Nee, Sha ni Davis had, om wat voor reden dan ook, zijn dag niet. En om goud te halen moet je top zijn. Clown Bassie in een snel pak wint echt geen schaatswedstrijd, ter wijl Sven Kramer nog kans zou zien om in een joggingpak de tien kilome ter te winnen. Zo'n pak zit 'tussen de oren'. Gezond verstand is veel nutti ger. Dat zegt dat je niet moet gaan experimenteren met nieuwe pakken tijdens de Olympische Spelen. Dat doe je in de periode ervoor. Willem Adriaansens DE STELLING UW MENING EENS mm 29% ONEENS ■■■■■71% Schaatsen is een sport waar bij de kracht en techniek van de sporter de doorslag geven, zou je denken. Maar met de wetenschap pelijke kennis en mogelijkheden van tegenwoordig worden de pakken die de snelheidsduivels dragen ook steeds belangrijker. Zo zou het pak dat Gianni Romme tijdens de twee gou den ritten op de Spelen van 1998 in Nagano droeg liefst een halve secon de tijdwinst opleveren per ronde. In mijn ogen een vorm van competitie vervalsing. De schaatsbond of het schaatsteam met het meeste geld kan de meeste aandacht besteden aan het weten schappelijk onderzoek naar een zo aërodynamisch mogelijke outfit en dit zorgt voor ongelijkheden binnen de sport. Zo maakt een atleet uit een land met een minder bedeelde schaatsbond nooit kans op het win nen van een schaatsmedaille. Illegaal is het natuurlijk niet om het geld, als je het toch hebt liggen, uit te geven aan onderzoek naar het ultie me schaatspak. Voetbalclubs mogen, mits het volgens de financiële spelre gels gebeurt, ook zoveel geld uitge ven als ze willen om hun selectie te versterken. Maar de sportieve presta-' des worden nog altijd enkel bereikt door middel van menselijke krach ten. Bij het schaatsen lijkt dit door de evolutie van het schaatspak steeds minder het geval. Daarom wil ik ervoor pleiten om ie dereen in hetzelfde pak te laten schaatsen. Dit betekent niet dat de zoektocht naar het meest aërodyna mische schaatspak meteen gestaakt* hoeft te worden. Natuurlijk wil ieder een zo snel mogelijk schaatsen en zal men alle toegestane hulpmiddelen om dit te bereiken met beide handen aannemen, maar de prestatie van de sporter moet altijd voorop blijven staan. Dus, schaatsbonden, sla de handen ineen en zoek gezamenlijk naar de ultieme schaatsoutfit, om die vervolgens voor iedere schaatsen beschikbaar te stellen. Dan kunnen er in de toekomst supertijden gere den worden zonder dat er sprake is van competitievervalsing. Daniel Verveld^ ZATERDAG 15 FEBRUARI 2014 SOTSJI - Een 'Selfie' - een foto maken van je zelf om die vervolgens op sociale media te posten - is tegenwoordig helemaal in. De zus sen Chloe (links) en Justine Dufour-Lapointe weten dat en willen er ook graag één voor het familiealbum. Ze hebben een mooi mo ment gekozen, tijdens de huldigingsceremo nie van het onderdeel moguls. De twee free style skiesters waren afgelopen week een wa re hype, nadat het goud (Justine) en zilver (Chloe) bij de familie Dufour-Lapointe te recht was gekomen. Maxime, de derde en oudste zus, viel buiten de prijzen. Ze werd twaalfde en ontbreekt daarom ook op deze foto. foto Vladimir Smirnov/VI IMages 'to.DE Schaatsers moeten allemaal in dezelfde pakken rijden Reageer op pzc.nl/sport Nederlandse sporters moeten in Sotsji een statement maken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59