je tweemansbob Bundeswehr verovert Sotsji SPORT 5 Goud voor kunstrijder Yuzuru Hanyu Yuzuru Hanyu heeft gisteren de eerste gouden medaille van de Winterspelen in Sotsji voor Japan binnengehaald. De kunstrijder hield zich in de vrije kür de Canadees Pa trick Chan en de Kazach Denis Ten van het lijf. Hanyu's kür was verre van perfect maar werd door de jury toch als beste beoordeeld met 178,64 punten. Chan deed in de vrije kür nauwelijks onder voor de winnaar met 178,10 punten. Het verschil zat hem in de korte kür van donder dag waarin Hanyu de recordscore van 101,45 liet noteren. Zweden verder zonder aanvoerder De Zweedse ijshockeyers moeten het de rest van het olympische toernooi stellen zonder aanvoerder Henrik Zetterberg. De speler van Detroit Red Wings heeft te veel last van een rugblessure. Zetterberg kwam nog wel in actie in het eerste duel met Tsjechië (4-2) en maakte in deze wedstrijd ook een doelpunt, maar zijn rug speelt te veel op. Zetterberg maakte deel uit van de gouden ploeg uit 2006 goud veroverde. Zweden zag eerder al Henrik Sedin en Johan Franzen afhaken. mm, de halve finale favoriet voor de ti tel op de 100 meter horden. Het 'aanraken van de voorlaatste horde maakte een einde aan de olympi sche droom. Zevende werd ze. Tranen met tuiten huilde Jones. In Londen slaagde ze er niet in re vanche te nemen. De vierde plaats was een erg zure. Bobsleeën zorgde ervoor dat ze haar olympische droom niet op gaf. 'Het was een frisse start voor me', schreef ze half januari op haar Facebookpagina nadat ze was aangewezen als remster voor een van de Amerikaanse teams. „Bobsleeën maakte me nederig, sterker, hongerig, leerde me ver trouwen te hebben in mijn geloof en bobsleeën gaf me hoop." In het olympisch dorp treft ze ook Lauryn Williams, die afgelo pen zomer besloot eens wat an ders te proberen. In 2004 won Williams op de atletiekbaan al olympisch zilver op de 100 meter iet Ier ir- ob ik- de en er- SF de slee laat starten, ondanks het missen van kwalificatie. Een luxe training, zo omschrijft De Vegt de olympische deelname van de tweemansbob. „Het zijn toch weer tien extra runs." Zes keer naar beneden in de training, twee keer in de wedstrijd en als Van Calker de eerste dag goed presteert nog eens twee op maan dag. Voor een piloot zijn dat tien kansen om de baan beter te leren kennen. Gunstig met het oog op de viermansbob, waarin de Neder landse ploeg volgend weekeinde kansrijker is. Een stuntje zou kunnen, ver wacht De Vegt. De trainingen stemmen de Nederlanders posi tief. Op de technische baan van Sotsji kan Van Calker normaal ge sproken goed uit de voeten. Startend zijn de Nederlanders ook sterk. „En we bereiken de hoogste eindsnelheden", weet De Vegt. Van Calker zit goed in zijn vel, de remmers eveneens. Ook Sy- bren Jansma, voor wie geen plaats is in de tweemansbob. „Sybren heeft dat geaccepteerd", zegt De Vegt. „We hebben hem echt no dig in de viermansbob. Hij wordt gespaard, want hij is maar net her steld van zijn liesblessure." en acht jaar later was ze lid van de Amerikaanse estafetteploeg die op de vier keer 100 meter het goud in de wacht sleepte. Williams kwam bij het Ameri kaanse bobsleeteam om te helpen waar nodig en vooral om positie ve energie te geven. Met haar kracht en snelheid bleek ze al snel een van de beste duwers in het circuit. Haar explosie bij de start is indrukwekkend. Toch kwam haar uitverkiezing onver wacht. „Had ik het niet gehaald, dan was ik niet teleurgesteld ge weest", zei Williams daarover. Voor Jana Pittman betekent deel name aan de Winterspelen een primeur. Niet eerder slaagde een Australische vrouw er in zowel met een zomersport als winter sport de gang naar de olympische berg te maken. Atlete Pittman maakte een stormachtige ontwik keling door. Als jongste atlete ooit werd ze in 2003 wereldkampioe ne op de 400 meter horden. Vier jaar later herhaalde ze die presta tie. Op de Spelen was de Australische minder succesvol. Zowel in Syd ney (2000) als Athene (2004) kwam de nu 31-jarige Pittman in actie. De vijfde plaats was haar beste resultaat. Daarna begon het kwakkelen. Door verschillende blessures besloot ze in 2012 defini tief te stoppen. Ze probeerde bok sen en roeien, voordat ze in de bobslee haar comeback maakte als topsportster. „Dit is mijn twee de kans", zei ze. „Ik dacht echt dat mijn sportloopbaan voorbij was." Datzelfde gevoel had de Brit Graig Pickering toen hij net als Pittman in 2012 instapte in de slee. In 2008 was de sprinter in Pe king deelnemer aan de Zomerspe len. Londen moest hij vier jaar la ter vanwege een rugblessure aan zich voorbij laten gaan. „Ik had niet gedacht ooit nog mee te doen aan de Olympische Spe len, zeker niet aan de Winterspe len." Stabsunteroffizier Eric Frenzel ver telde nadat hij de Noordse combi natie (schansspringen en langlau fen) had gewonnen met welk dienstbevel hij naar Sotsji was ge stuurd: „Medailles pakken." Op dracht uitgevoerd dus. De Duitsers geloven al jaren hei lig in hun systeem van sportsolda- ten. Sinds de Spelen in Albertville (1992), de eerste keer dat de spor ters na de Wende samen optrok ken, veroverden de militairen 224 medailles. Eenderde (76) daarvan was goud. In 2002 namen ze maar liefst 71 procent van de Duitse me daillewinst voor hun rekening. De 'legerleiding' zegt in Sotsji al tevreden te zijn met de helft van die totale oogst. Duitsland telt een leger van zo'n 750 sportsoldaten. Voor de jacht op goud, zilver en brons wordt door defensie 27 miljoen euro vrij gemaakt. Ook Nederland had ooit een pelotonnetje sportende solda ten. Türner Yuri van Gelder was een van de meest prominente frontsoldaten binnen de krijgs- Sportieve medewerkers zorgen voor zichtbaarheid en daar ging het ons om Ais je complete bataljons opheft, kun je moeilijk sporters in dienst houden Een programma om je vin gers bij af te likken dit weekein de in Sotsji. Zowel de mannen als de vrouwen skiën de super G. Het begint wel al vroeg, om 8.00 uur. U Bij het schaatsen staan de twee koningsnummers op het programma, de 1.500 meter. Van daag om 15.00 uur de mannen, morgen beginnen de vrouwen een halfuur eerder. Jorien ter Mors doet ook mee. Zij heeft er dan al de 1.500 me ter opzitten bij het shorttrack, vandaag vanaf 11.00 uur. Kan zij de unieke combinatie van twee disciplines in één weekeinde be kronen met een medaille? Bell Berghuis beleeft morgen haar olympische debuut, vanaf macht tot hij vanwege cocaïnege bruik zijn groene kloffie weer moest inleveren. Inmiddels zijn (sinds eind december) alle twin tig sporters wegbezuinigd en met groot verlof gestuurd. „Als je complete tankbataljons moet opheffen, kun je moeilijk een groep sporters in dienst hou den", vergoelijkt een woordvoer ster van defensie. „Ze zijn destijds aangenomen om het werken bij defensie te promoten. Sportieve medewerkers zorgen voor zicht baarheid en daar ging het ons om." Officier Mark Huizinga, die als judoër goud won op de Olym pische Spelen van Sydney, bezorg de het leger veel publiciteit. De sporters kregen in het leger alle ruimte om te trainen en zich voor te bereiden. Maar als ze niet in het buitenland waren, moesten ze zich als ieder ander 's morgens melden op het appèl. Duitsland denkt niet aan terug trekken. De vraag is eerder of het leger verder op wil rukken. Tot dusverre zijn het vooral de rode laars, langlaufers en biatleten die succesvol zijn. 8.00 bij de snowboardcross. Vorig jaar werd ze op het test evenement in Sotsji knap vier de. En dan gaat ook de tweemans bob van Edwin van Calker mor genavond vanaf 17.30 naar bene den voor de eerste twee heats. Pas maandag worden de medail les verdeeld. De internationale ogen zijn dit weekeinde toch vooral ge richt op de beladen ijshockey- wedstrijd Rusland-Amerika, vandaag om 13.30 uur. Russisch ijshockeygoud is een must voor het gastland. ZATERDAG 15 FEBRUARI 2014 JAPAN IJSHOCKEY 1 naar ij skanaal wmÊtb. Lolo Jones (links) en Lauryn Willi ams in hun natuurlijke habitat. Nu zijn ze in Sotsji. foto VI Images door Ad Pertijs De Duitse Bundeswehr is promi nent aanwezig in Sotsji. Zoals dat ook al het geval was in Vancouver (2010), Turijn (2006) en Salt Lake City (2002). Bijna de helft (75) van het 153-koppige Duitse atleten- korps is in dienst bij het leger. Woordvoerder defensie Wopke de Vegt. foto VI Images SPOORBOEKJE SOTSJI Soldaat Frenzel toont trots de plak die hij veroverde, foto VI Images /sotsji Al het actuele nieuws over de Olympische Spelen van Sotsji

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53