A ?/ft naa^Paralympics ^ell Berghuis zit vol zelfvertrouwen: 'Ik heb de 66 We hebben zoveel met mijn moeder meegemaakt En ineens is dat weg. Zo apart 2 SPORT naar Paralympics Tegenslagen tekenden het leven van schaatser Mark Tuitert. Met het mes op de keel komt het beste in hem naar boven. 66 Ik heb precies in mijn hoofd wat ik hier wil gaan doen Koen Verweij in laatste rit Koen Verweij lijkt vandaag, van de vier Oranje-deelne mers aan de 1.500 meter, de grootste kanshebber op succes. De rijder van TVM eindigde dit wereldbekersei zoen bij alle wedstrijden waar hij aan meedeed op het po dium. Hij schaatst in de laatste rit tegen de Amerikaan Joey Mantia. Mark Tuitert verdedigt zijn olympische titel in de dertiende rit tegen de Let Haralds Silovs. Stefan Groothuis start in rit zeven tegen Aleksandr Zhigin. Jan Blokhuijsen rijdt in het tweede paar tegen Mirko Nenzi. 'Mh \¥j IMy shadow's shedding skin and I've been picking scabs again. Zodra de eerste zinnen van het lied 46 2 van de Amerikaanse heavymetalband Tool door een af gesloten zithoek in het hotel klin ken, zit Mark Tuitert al helemaal in de muziek. Hij klopt in de maat op tafel en neuriet mee met zijn ultieme opwarmnummer. Op de dag van zijn gouden 1.500-meterrace tijdens de Olym pische Spelen in Vancouver ge bruikte hij het nummer al. „Die baslijn loopt door het hele nummer, dat is bijna je hartslag", zegt Tuitert. Hij trekt zijn gezicht in een grimas. Scheurende gita ren voegen zich bij de bas en de drums. De zang komt erbij. Een explosie van muziek die op het ijs eenzelfde uitwerking heeft. Hij ziet de olympische 1.500 meter van Sotsji al voor zich. Weer een kans op goud. Een tweede. See my shadow changing, stretching up and over me. Mark Tuitert oogt ontspannen. Hij is dat ook. In december was dat anders. Toen was hij niet te ge nieten. „Heil yeah", zegt Tuitert op de vraag of hij vervelend is ge weest voor zijn gezin. Strontverve lend was hij. Het schaatsen liep niet. Voor geen meter. Mark Tui tert snapte er niets van. Met die vorm had hij beter kunnen afbel len. Dat scenario spookte serieus in zijn hoofd. „Daar zit ik dus echt mee. Die grilligheid hoort in mij. Die moet ik accepteren, maar daar heb ik het soms heel zwaar mee." De ervaring leerde Tuitert om niet in paniek te raken. I've been wallowing in my own confused and insecure delusions. Hij weet het. Het kan ook ineens anders zijn. Mark Tuitert lijkt be dreven in het oproepen van vorm. Vier jaar terug. Olympisch goud. Onverwacht. Niemand hield ook rekening met een herhaling daar van. Afgeschreven was hij. Lo gisch, vindt hij zelf. „Maar ik weet ook dat alle vezels in mijn lichaam wakker worden wanneer ik het mes op mijn keel heb staan. Het zijn mijn nukken waarmee ik moet dealen. Dat komt ook in dat nummer naar voren." „Je kunt er hele theorieën bij ha len, maar voor mij is het gewoon een metafoor voor het omhelzen van je donkere kant", zegt Tüitert over het nummer van Tool. „Je moet naast de positieve dingen ook je nukken, onzekerheden en de dingen waar je van baalt, kun nen omarmen. Als je daar door heen durft te gaan, kom je op plekken waar je in staat bent din gen te doen die je niet voor moge lijk had gehouden." Zijn schaduw heeft hij omarmd. Tüitert twijfelde. Er was druk van buiten. Er was druk van zichzelf. De olympisch kampioen mag nu in Sotsji toch zijn titel verdedi gen. Maar eerst moest de kop leeg en rap ook. „Op een gegeven mo ment heb ik op maandag een leeg blad gepakt." Hij strijkt een leeg A4-tje glad op tafel. „Voor mijn vrouw Helen heb ik een aantal dingen opgeschreven. Dit, dit en dit moet nog gebeuren voor het OKT. Bijvoorbeeld elke dag een kaarsje opsteken voor mijn moe der die twee jaar geleden is overle den. Als alles klaar is dan. Tuitert maakt een prop van het pa pier en gooit die aan de kant. Klaar. „En maandagochtend begin nen we met een nieuw leeg vel." I've been crawling on my belly, clearing out what could've been Na zijn olympische goud had Tui tert moeten genieten. Hij kwam er nauwelijks aan toe. Een perio de die vormgegeven werd door grote veranderingen in zijn leven begon na 2010. Eerst was er spor tief rumoer. De 'schaatsmeiden' vertrokken na de Olympische Spe len bij de ploeg van Jac Orie, Tüi tert kreeg meer en meer last van een disbalans in zijn rug en hij zette een zoektocht op poten voor een nieuwe sponsor. Ook privé veranderde zijn leven drastisch. Tüitert werd vader van dochter Anna, een gebeurtenis die zijn le ven veranderde. „Schitterend, maar je moet als topsporter wel een nieuw evenwicht vinden. Als sporter draait alles om jou. Je kunt hoog en laag springen, maar ik ga die kant op. Met kinderen is dat totaal anders." Tüitert haalt een hand door zijn haar. Hij kijkt naar het plafond, zijn stem wordt rustiger. „En toen overleed mijn moeder", zegt hij over de zelf verkozen dood van zijn moeder. Met zijn ouders was er altijd een haat-liefdever houding. Na de scheiding werd het wel wat stabieler, maar er bleef altijd een spanningsveld. „Er is zoveel ge beurd. We hebben zoveel met mijn moeder meegemaakt. En in- Prinses Margriet en haar man Pieter van Vollenhoven gaan in maart naar Sotsji voor de Paralym pics. Het koppel kijkt daar onder meer naar alpineskiën en sledge- hockey, ijshockey op een slee. Ook zijn ze bij de opening. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren gemeld. De Paralympics beginnen op 7 maart Vier dagen later gaan Margriet en Pieter weer naar huis. Margriet bezoekt het evenement als lid van het erebe- stuur van het Internationaal Para lympisch Comité. Pieter van Vol lenhoven is beschermheer van het Fonds Gehandicaptensport. IBell Berghuis doet maar weinig dingen zonder reden. Toen de Bredase gisterochtend beneden kwam na haar allereerste afdaling van de boardercrosspiste wilde ze even laten weten hoe goed het was gegaan. In het Engels riep Berghuis over de interne radio dat zij wél alle grote sprongen had gemaakt. Ter wijl de rest de kat uit de boom had gekeken. Het bericht kwam bij alle coaches en concurrente_s te recht. „Even een klein steekje uit delen. Dat werkt wel", zei ze even later koeltjes. Berghuis maakt morgen haar olympische debuut en loopt over van vertrouwen. Vo rige maand zat ze wel even op he te kolen toen een voedselvergifti ging werd opgevolgd door griep en ze noodgedwongen drie we ken thuis zat in plaats van in An dorra. Gewoon rustig uitzieken, bleef haar coach Frank Germann herha len. En nu staat ze er, naar eigen zeggen topfit en met een goed ge voel op haar board. „Het parcours is te gek. Ik heb de flow al aardig te pakken en ben heel happy hier." Net als bij de slopestyle af gelopen week gebeurden er in de training een paar pittige ongeluk ken. „Het klinkt misschien hard, maar dat gebeurt altijd wel. Boar dercross is een heftige discipline", zegt coach Germann. De 'course' is zeker niet gevaarlijk, benadrukt hij: „Wel heel snel en de spron- gen zijn een paar meter hoger dan normaal in de wereldbekerwed strijden. Maar als je respect hebt voor de course, komt het goed. Je moet wel blijven nadenken." In snowboardcross ga je, op een parcours met obstakels, eerst één of twee keer alleen naar beneden om een tijd neer te zetten. Op ba sis daarvan worden vier heats ge vormd, die bestaan uit zes rijders, die tegelijk vertrekken. De snelste drie gaan steeds door naar de vol gende ronde. Snel ga je vooral door niet te lang in de lucht te hangen bij de sprongen, maar zo veel mogelijk het contact te hou- gkl 1.500 METER Mark TUitert heeft nu ook zij n door Johan Stobbe Mark Tuitert :T;- door Rik Spekenbrink Bell Berghuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50