Mathieu van Bellen steekt zijn nek Zeeuws Museum uit met eigen kamermuziekfestival twee ton af The best of IDFA inclusief aanbod jongeren in Cinema Middelburg 40 CULTUUR dwinst weer Michiel de Ruyter zoekt figuranten Vincent Bijlo met Enkeltje Mars Vincent Bijlo komt met 'En keltje Mars' naar Krabbendij- ke. Hij won de publieks- en persoonlijkheidsprijs op het •t Leids Cabaretfestival in 1988. Sindsdien heeft hij meer dan 15 programma's ge maakt, 21 februari is hij in De Meiboom Krabbendijke (20.00 uur.) Info op www. podiumreimerswaal.nl Nominatie L' Amour des Moules De documentaire L'Amour des Moules van Reinette van de Stadt en Willemiek Kluijfhout is genomineerd voor de NL-Award 2013. Op 12 maart wordt de winnaar bekendgemaakt. De docu mentaire laat de levensloop van de Zeeuwse mossel zien en de bereiding door top- chef Sergio Herman. *We Hangen' zoekt naar beste poster Voor de zesde editie van de beste Zeeuwse poster van 2013 'We Hangen' kunnen nog tot 28 februari posters worden ingediend. In 2013 koos zowel de publieks- als de vakjury voor de poster 'Afrika, literair festival' van De Drvkkery Podium. Zie voor meer informatie de site van www.cbkzeeland.nl. Mireille Holsbeke in Zeeuws Museum Mireille Holsbeke, conserva tor collectie etnografica van het Museum aan de Stroom (MAS) houdt een 'Verhaal op Zaal' in het Zeeuws Mu seum Het gaat over een ano rak van de Eskimo en ande re etnografische kleding stukken uit Amerika. Het is vandaag te doen in Zeeuws Museum, vanaf 13.30 uur. Poetins Olympische Droom in beeld In Cinema Middelburg draait de documentaire Poe tins Olympische Droom, waar in de kijker wordt meegeno men in de verandering van het nostalgische Sotsji naar een hypermoderne Russi sche Stad waar deze weken de Olympische Spelen zijn. Regie Hans Pool, woensdag 19 februari 20.00 uur. Ideeën welkom bij Filmstarz pitchdag Iedereen vanaf 16 jaar, ama teur of pre-professional op het gebied van film met een leuk idee voor een korte speelfilm kan zich aanmel den voor de pitchdag van Filmstarz 2014. Die wordt za terdag 15 maart gehouden in de aula van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Via: filmstarz@cavak.nl HULST - Terwijl de overheid de cul tuurkraan dichtdraait, ontplooien musici allerlei initiatieven. De jon ge violist Mathieu van Bellen, ge boren in Hulst, bouwt aan zijn in ternationale carrière en neemt deel aan tal van festivals in Euro pese landen. Hij pakt nu uit met zijn eigen festival in Zeeuws-Vlaanderen. Het Scaldis kamermuziekfestival wordt van 12 tot en met 18 mei gehouden en, als de eerste editie een succes wordt, wil Mathieu jaarlijks terug keren en het festival uitbouwen. De kaartverkoop is nu begonnen. Van Bellen heeft tien jonge klas sieke musici uit heel Europa ge vraagd een aantal concerten te ver zorgen tijdens het Festival. „Ik heb het in Londen gevestigde Bus- ch Ensemble opgericht, woon nu ook in Londen en samen met cel list Jonathan Bloxham en pianist Omri Epstein treed ik regelmatig op. Wij vormen de kern van het Festival. De andere musici zijn col lega's of vrienden. We spelen in verschillende ensembles en orkes ten, maar ook vaak samen. We kennen elkaar dus goed en delen de passie voor kamermuziek." Mathieu, die speelt op een Ex-Adolf Busch viool, gebouwd door Guadagnini (Turijn, 1783), die hem ter beschikking is gesteld door sponsors, heeft voor zijn baanbrekende festival gekozen voor de naam: Scaldis Kamermu ziek Festival. „Zeeuws-Vlaande ren heeft een band met de Schel de en we willen ook graag uitbrei den naar Walcheren en de Beve- landen; dit jaar in samenwerking met de Stichting City Concerten in Vlissingen. Zijn doelstelling is duidelijk: ka mermuziek brengen voor jong en oud. „Ik wil proberen de jeugd en thousiast te krijgen voor klassieke muziek. Ik ben echt blij dat de Classic Expres (een tot concert zaal omgetoverde vrachtwagen) 14 optredens verzorgt in Terneu- zen tussen 12 en 16 mei. In die wa gen treden kandidaten van het Prinses Christina Concours op. Daarmee worden de leerlingen van de basisscholen bereikt en met de festivalmusici verzorgen we van 13 tot 16 mei vijf school- concerten voor Basis- en Voortge zet Onderwijs. Ik hoop dat het fes tival een klapper wordt. Sommige concerten worden aangekleed met beeldende kunst, het is dus een totaal belevenis." De musici zijn: Mathieu van Bel len, Magnus Boye Hansen, Eduar- do Paredes Crespo (viool), Dana Zemtsov, Nora Romanoff-Schwar- zberg (altviool), Stefan Hadjiev, Jonathan Bloxham, Steven Walter (cello), Nikolai Matthews (contra bas), Omri Epstein en Mathias Susaas Halverson (piano). Op de site www.scaldisfestival.nl is meer informatie te vinden en kunnen kaarten besteld worden. De kaarten kosten tien euro. In Vlissingen alleen te koop aan de zaal. Het museum ontvangt vanaf 2009 de jaarlijkse geldprijs van de Bankgiroloterij. De organisatie schenkt aan zo'n 40 musea jaar lijks een geldbedrag. Het Zeeuws Museum zit in een meerjarenpro gramma van de Bankgiroloterij en ontvangt in elk geval nog twee jaar 2 ton. „Dan moeten we wel op hoog niveau blijven presteren en een plan hebben, al is het geen geoormerkt geld." Het museum moet rapporteren aan de geldschieter wat het met het geld heeft gedaan en hoe het ontvangen wordt. „Vorig jaar heb ben we voor die twee ton de mo de- en streekdrachtenzaal kun nen inrichten en hebben we spe ciaal voor die ruimte werken aan gekocht. Dat is goed ontvangen." De collectie werd ermee uitge breid met een schilderij van Jan Heyse (1908, olieverf op paneel) Aanbidding van de herders. Ook Adolphe Dillens Een Zeeuws ge zelschap in een interieur (19de eeuw, olieverf op doek) werd toe gevoegd en Therèse Schwartze (1895, olieverf op doek) met Bruid je uit Oud-Beijerland kreeg een ereplaats. Vooral het kersttafereel van Hey se is 'een bijzonder werk en een waardevolle aanvulling op de Hey- se's die het museum al in zijn col lectie heeft'. „De tentoonstelling van de mode en drachten beslaat een lange pe riode; van 1850 tot 1950. Met de schilderijen willen we de fasen benadrukken. De tentoongestelde kleding komt terug in de schilde rijen. We creëren daarmee een soort tweede laag." Het geld zal nu besteed worden aan de inrichting van de geschie denisvleugel. „We hebben nu twee jaar op rij meer bezoekers ge kregen. Telkens zijn we gegroeid met acht procent." MIDDELBURC - „Het is een mooie selectie aan documentaires die we in een aardig arrangement aan bieden inclusief lunch en theepau ze", zegt directeur Simon Blaas van Cinema Middelburg over The Best of IDFA 2013 die daar van daag wordt vertoond. Nieuw in dit aanbod uit het Am sterdamse documentairefestival is IDFA Junior on tour. Dat omvat de vier leukste documentaires voor jongeren vanaf 9 jaar. Die se lectie is zondagmiddag vanaf 14.00 uur te zien in Cinema Mid delburg. „Ik ben heel blij met die uitbreiding met IDFA Junior. Voor beide dagen is trouwens een aantrekkelijke keuze gemaakt uit het festivalaanbod", zegt Blaas. Hij noemt specifiek de film Re turn to Homs, waarmee het pro gramma in Cinema Middelburg vanochtend om 11.00 uur begint. Deze documentaire biedt een zeldzaam intiem portret van een groep jonge revolutionaire vrien den in Homs in Syrië. Zij dromen van een land dat bevrijd is van zijn dictatoriale regime. Juist de afgelopen week was Homs in het Ik ben heel blij met die uitbreiding met IDFA Junior. Het is een mooi aanbod voor beide dagen nieuws wegens de poging de meest kwetsbare bewoners uit het vrijwel volledig verwoeste Homs te evacueren. De selectie voor vandaag biedt verder: - Twin Sisters over de Chinese tweelingzusjes Mia en Alexandra die als baby werden gevonden in een kartonen doos. - Our Curse van Tomasz Sliwinski; het een egodocument van de re gisseur en zijn vrouw die moeten leren leven met een zeldzame aan doening van hun zoon. - A Letter to Nelson Mandela van de Zuid-Afrikaanse filmmaker Khalo Matabane die destijds als idealistische tiener grote toe komstverwachtingen koesterde toen Mandela uit gevangenschap werd vrijgelaten. Het Juniorprogramma zondag biedt: The Red Carpet, Layla's Melo dy, A Home for Lydia en Plank. VLISSINGEN - Regisseur Roel Reiné is voor de nieuwe Nederlandse bioscoopfilm Michiel de Ruyter op zoek naar enthousiaste figuran ten. De opnames voor deze naar ver wachting spectaculaire speelfilm worden gemaakt van half mei tot en met juli 2014. Voor een groot deel gebeurt dat op diverse loca ties in Zeeland. Omdat de film over Michiel de Ruyter zich afspeelt in de zeven tiende eeuw wil de regisseur bij voorkeur mannen tussen de 15 en 60 jaar inzetten, evenals vrouwen met lang haar, liefst krullend en/of rood van kleur. Ook jongens en meisjes met lan ge haren zijn welkom als figuran ten. Wie belangstelling heeft om mee te doen, kan zich aanmelden via: www.michielderuyterdefilm.nl KRABBENDIJKE MIDDELBURG MIDDELBURG MIDDELBURG MIDDELBURG MIDDELBURG lfM9»t65Ö»#U99S.WWW door Jeanette Vergouwen door Edith Ramakers MIDDELBURC - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg heeft een do natie van 200.000 euro gekregen van de Bankgiroloterij. „Daarmee kunnen we het verschil maken", vat Marjan Ruiter, directeur van het museum samen. Mathieu van Bellen van het Scaldis Kamermuziekfestival foto Ton Stanowicky door Ali Pankow Simon Blaas,Cinema Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40