I Nederlanders strijden tegen Engels water Examenfraudeurs Ibn Chaldoun moeten ook 86.000 euro betalen Jan Stins Kabinet worstelt met hoge accijnzen 300 aang£|prug IN HET NIEUWS 3 Journalist Ferry Hoogendijk (80) overleden K )H se Delta, is de Nederlandse aan pak een voorbeeld voor het bui tenland. Nu staan de Engelsen aan de poort, maar vorig jaar wa ren het de Duitsers die aanklop ten voor Expertise aus Holland. „Ze vragen zich allemaal af: 'Hoe komt het dat er in Nederland zo weinig problemen zijn?' Mijn ant woord is: omdat wij- waterschap pen hebben. Die zijn alleen maar gefocust op water. Wij hebben baggeren en afwateren tot kunst verheven. En met polderen kom je ook een heel eind", zegt de lo co-dijkgraaf. Veehouder Hooimaijers heeft een tip voor de Engelsen: „Als je de strijd met het water aangaat, be trek de bevolking daar dan bij, zo als in de Overdiepse Polder is ge beurd. Doe je dat niet, dan komen de bewoners in opstand. Dan gaat het nog jaren duren voordat de overlast voorbij is." OVERDIEPSE POLDER BREDA - De prinsen William en Harry sjouwen zandzakken naar de oever van de snelstijgende Tha mes, terwijl een delegatie van Rijkswaterstaat en de Unie van Waterschappen vanuit Bristol af reist naar onder meer de Somer set Levels, waar ongeveer 12.000 hectare land onder water staat. Dit laagliggende deel van Enge land is in de 17e en 18e eeuw drooggelegd door Nederlanders. Dat het gebied het overvloedige regenwater niet aankan, komt vol gens loco-dijkgraaf Louis van der Kallen van waterschap Brabantse Delta onder meer omdat de Engel sen het onderhoud hebben laten versloffen. „Soms heb je een over stroming nodig om te laten zien dat zo'n investering nodig is. Nu is iedereen wel wakker gewor den." In Nederland wordt jaarlijks 1 miljard besteed aan dijkonder- houd en aanverwante werkzaam heden, zei de Delta-commissaris voor de Britse televisie. „En daar EP Het ministerie van Onderwijs heeft de drie gisteren per brief la ten weten dat ze samen 86.000 eu ro moeten betalen voor de extra kosten die zijn gemaakt. Dat liet een woordvoerder van het minis terie weten. „Hoe ze het bedrag verdelen, is aan de hoofdrolspe lers", zei de woordvoerder. Als ze niet betalen, stapt staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs naar de rechter. Het ministerie heeft zich niet bij de strafzaak gevoegd, zodat op die manier de rechter al een oordeel over de eis tot schadevergoeding kon geven. Donderdag werden tien van de elf verdachten veroor deeld tot werkstraffen, sommige voorwaardelijk, andere van 170 uur De elfde verdachte werd wel veroordeeld, maar kreeg geen straf opgelegd. De extra kosten zijn gemaakt voor onder meer het maken, pro duceren en distribueren van het vervangend vwo-eindexamen Frans. Dekker stelt dat de rechter don derdag in ieder geval één ding dui delijk heeft gemaakt: „Van de eindexamens blijf je af. De dieven hebben niet alleen een diefstal op hun geweten. Ook hebben ze er voor gezorgd dat we extra kosten hebben moeten maken. Dat is be lastinggeld van u en mij. Dat geld willen we terug." Hoe ze het bedrag verdelen, is aan de hoofdrolspelers A wordt niet op bezuinigd." De Nederlandse waterstaatstech niek is beschikbaar voor iedereen, zeggen de experts: You can copy it, there is no copyright on it. Het is een boodschap die ook minister Melanie Schultz van Haegen van Infrastructuur en Milieu uit draagt: „Het is van belang om ken nis en ervaring te delen door Ne derlandse expertise in te zetten te gen de wateroverlast in Enge land." Het Nederlandse bedrijf Van Heck is sinds enkele dagen ook in het graafschap Somerset ac tief. Met twintig zeer krachtige pompen wordt geprobeerd het overtollige water weg te malen. Honderdduizenden mensen zijn in meer of mindere mate gecon fronteerd met de overlast die re gen en storm met zich meebren gen. Dat was voor prins William reden om uit te vallen naar de me dia die hem volgen: 'Jullie kun nen beter meehelpen in plaats van met camera's rond te lopen'. NAARDEN - In zijn woonplaats Naarden is gisteren Ferry Hoog endijk (80) overleden. Dat heeft zijn familie laten weten. Hij was al enige tijd ziek. Hoogendijk was ruim twintig jaar verbonden aan Elseviers Week blad en Elseviers Magazine, zoals het blad later ging heten. Hij be gon als parlementair verslaggever en werd later hoofdredacteur. In de jaren '60 en '70 was Hoogen dijk ook politiek commentator bij de AVRO. Later werd hij zelf poli tiek actief, onder meer als Tweede Kamerlid voor de Lijst Pim For- tuyn (LPF). Hij was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De kans is echter klein dat de ac cijnsverhoging snel wordt terug gedraaid. Hoewel de roep om snel le actie luider wordt, denkt het ka binet nog steeds tot mei of juni nodig te hebben om de precieze effecten van de accijnsverhogin gen te onderzoeken. Om bijna 300 miljoen euro extra op te halen, heeft de regering de brandstofaccijnzen per 1 januari verhoogd. Verschillende branche verenigingen luiden sindsdien de noodklok: Nederlanders tanken en shoppen massaal over de grens met als gevolg dat ondernemers in de grensregio in de knel ko men. BOVAG meldt een omzet verlies van tientallen procenten bij pomphouders. Bovendien zou de schatkist 180 miljoen euro mis lopen omdat grote vervoerders hun diesel in Duitsland en België tanken, zegt Transport en Logis tiek Nederland. Verantwoordelijk staatssecretaris Eric Wiebes (Financiën, WD) noemde die cijfers gisteren 'niet mooi'. Maar voordat hij de verho ging terugdraait, wil hij eerst ob jectieve informatie en goede ana lyses van de gevolgen. Dat kan dus nog maanden duren. Bronnen rond het kabinet stellen wel dat de druk om iets aan de ac cijnsproblemen te doen toe neemt. Oppositiepartijen dreigen van dit dossier een speerpunt te maken in de campagne voor de lo kale verkiezingen en ook provin ciale politici trekken voortdurend aan de bel hierover. Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? "B-fit: 011S -5J-24 2? m ZATERDAG 15 FEBRUARI 2014 ■32 .-ix^P-y der vol kan lopen om het waterpeil in de rivier te verlagen, foto Johan Wouters/Het Fotoburo dat dus...' De Overdiepse Polder telt 550 hec tare (900 voetbalvelden) plus ui terwaarden van 180 hectare tus sen Geertruidenberg en Waalwijk. Het is één van de 32 gebieden waar het project 'Ruimte voor de rivier' bij hoogwater meer water wil laten stromen buiten de nor male bedding van de rivieren. Om de polder geschikt te houden voor landbouw, hebben bewoners en ondernemers zelf het terpen plan bedacht. Van de zeventien in het gebied aanwezige agrariërs konden er ne gen door het plan hun bedrijf bo venop een terp herbouwen. Het water heeft voldoende ruimte om de terpen heen. Het project is nog in uitvoering en is in 2015 afgerond. DEN HAAG - De drie hoofdrolspe lers in de eindexamenfraude bij de islamitische scholengemeenschap Ibn Ghaldoun in Rotterdam vorig voorjaar moeten, los van hun werk straffen, ook nog flink in de buidel tasten voor hun daden. ministerie van Onderwijs uurwerkmaker/ instrumentmaker Voor ai uw uurwerk rest/ "Lid .uratoren Nj»£>! ENSEN DIE VAK' KUNNEN WAARDERI DAMPLEIN 7, MIDDELBURG T. 0118-636635 www.janstins.nl door Niels Klaassen DEN HAAG - Het kabinet zit in zijn maag met de accijnsproblematiek in de grensstreek. Door alarmeren de omzetverliezen van de pomp houders en onder druk van de op positie voelen WD en PvdA zich gedwongen naar accijnsverlagingen te kijken. Om bijna 300 miljoen euro extra op te halen, heeft de regering de brandstofaccijnzen per 1 januari verhoogd. www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3