RIDEthe ROSES CBS corrigeert steeds vaker werkelijk inwonertal commentaar Sprintje ZEELAND 31 Bestrijden last ganzen wordt makkelijker V> >- De economie heeft eind vorig jaar een sprintje getrokken. Het was minder dan een procent in de plus. Dat is heel weinig. Maar vergeleken met de recente malaise is het cijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek wel goed. Zelfs aandeelhouders hadden er gisteren ineens weer een beetje zin in. Zolang de groei zich niet ver taalt in meer banen, hogere lo nen en stabiliteit op de huizen markt, is het begrijpelijk dat werknemers sceptisch blijven. Dat kan geen kwaad. Voorzich tig omgaan met geld lijkt voor hen de beste manier om weg te blijven van een nieuwe crisis. Maar al te krampachtig zijn en het herstel geen kans geven, is onverstandig. Het is hoopgevend dat de ople ving van de economie de klas sieke route volgt: eerst nieuwe investeringen, dan meer werk. Bedrijven zetten nu die eerste stap. De kans is groot dat de tweede stap volgt. Dan is de economie straks weer gezond. MIDDELBURG - De provincies wil len het landelijke schadefonds voor ganzen maximaliseren op twee miljoen euro. Op die pot kunnen agrariërs een beroep doen wanneer hun gewassen in de zomer door fouragerende gan zen worden vernield. Dat is volgens gedeputeerde Carla Schönknecht één van de maatre gelen die in het gezamenlijk over leg (IPO) van de provincies is be sproken als vangnet voor het mis lukte ganzenakkoord. Die over eenkomst tussen provincies, land bouw- en natuurorganisaties spat te eind vorig jaar uit elkaar na een meningverschil over de winter- rust voor ganzen. De provincies zijn het er volgens Schönknecht ook over eens dat de ruimte om de overlast te bestrij den, groter moet worden. In dat verband wordt ook nog eens na drukkelijk naar het gebruik van koolstofdioxide (CO2) gekeken. De vergoeding voor nevenschade wordt afgeschaft, zei de gedepu teerde gisteren in de Statencom missie Ruimte, Ecologie en Wa ter. De jongste is 33 jaar, de oudste 69 In de Top-25 van de invloedrijkste Zeeuwen komen drie vrouwen voor Zeven van de 25 zijn geen lid van een politieke par tij Het is niet echt bijzonder dat het CBS een administratieve correctie toepast op de aangeleverde bevol kingscijfers. Dat komt, aldus As- trid Plas, omdat het CBS 15 janua ri aanhoudt als peildatum. -Ge meenten zijn vrij om hun eigen peildatum te kiezen. Het gebeurt dat inwoners die voor 1 januari overlijden of verhuizen, pas later in de gemeentelijke basisadmin- stratie worden verwerkt. Maar wat wél opvalt is dat de om vang van de administratieve cor recties in Zeeland sinds 2000 flink is gestegen. Stelde het CBS het inwonertal in de provincie rond de eeuwwisseling nog met 133 mensen naar beneden bij, sinds 2002 lag die correctie tussen de 256 en 649. De absolute uit schieter was 2012, toen het CBS 896 Zeeuwen minder telde dan aanvankelijk was opgegeven. Vlissingen spant wat dat betreft de kroon. In 2012 woonden daar feitelijk 338 minder mensen dan waar aanvankelijk mee was gere kend. Middelburg zag het inwo nertal in dat zelfde jaar met 239 mensen extra naar beneden bijge steld. Ook Sluis (-176) en Terneu- zen (-131) vallen binnen dat kader op. Daartentegen blijkt Noord-Be veland door de jaren heen in staat redelijk accurate bevolkingscijfers aan te leveren. De grootste correc tie deed zich daar in 2008 voor in het voordeel van de gemeente: 8 inwoners meer dan geteld. Een woordvoerder van de gemeen te Vlissingen zoekt het hoge aan tal correcties in strenger beleid Vanaf 2002 balanceert de bevolkingsgroei van Zee land rond de nullijn. Sinds 2011 is sprake van krimp. rond de adresgegevens. De proce dure is er op gericht burgers in te schrijven 'daar waar ze verblijven in plaats van uit te schrijven naar land onbekend'. „Hiermee voorko men wij dat de burger 'onzicht baar' wordt voor de overheid." Het CBS stelt in april het inwoner tal per 1 januari wettelijk vast. Wanneer de bevolkingscijfers over de afgelopen 25 jaar naast el kaar worden gezet, is duidelijk te zien dat Zeeland sinds 2011 in de krimp is geschoten. Ook in 1988 en 1989 boette de provincie fors in aan inwoners, maar die negatie ve uitschieter werd de jaren daar opvolgend nog ruimschoots ge compenseerd. Vanaf 2002 balan ceert de bevolkingsontwikkeling hier continu rond de nullijn. ZATERDAG 15 FEBRUARI 2014 7 SEPTEMBER 2014 GOES Zeeland door Marcel Modde MIDDELBURG - Het inwonertal van Zeeland is in 2013 met 127 men sen méér gedaald dan bleek uit de opgaven van de gemeenten op 31 december. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt uit op een totaal van 380.612. Dat zijn er dus geen 330 maar 457 minder dan aan het begin van dat jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31