'Erg benieuwd hoe Zeeuws-Vlaanderen er over 200 jaar uit ziet' CS zwakken boodschap achter gewraakte uitspraken over WCT af Winterspelen Vrijdag ronden de PZC en het UCR hun onderzoek Macht in Zeeland af. Een vooruitblik. Wie trekken volgens u aan de touwtjes? 30 ZEELAND INVLOED MACHT zaterdag Wat een geweldi ge Olympische Winterspelen zijn dit voor Ne derland, het is genieten om te kijken naar de Nederlandse me daillewinnaars. Ik word dan ook niet goed van dat gezeur dat schaatsen geen internatio nale sport is, waarmee de pres taties van de Nederlanders ge bagatelliseerd worden. Dat het goed voor de sport is dat er een keer een Chinese wint zoals op de 1000 meter, wat een onzin. Nederland doet het gewoon goed deze keer, beter dan de rest van de wereld, daar mogen die schaatsers gewoon trots op zijn. Ik weet nog dat de Winterspe len in Sarajevo in 1984 waren, een jaar of tien was ik. Vlak daarvoor, in december, was dui delijk geworden dat het Neder lands voetbalelftal niet naar het EK in Frankrijk zou gaan om dat Spanje met 12-1 van Malta had gewonnen en daardoor op basis van een beter doelsaldo ten koste van Oranje doorging. Een overwinning waar nog steeds de lucht van omkoping aan hangt. De Olympische win terspelen moest mijn kleine sporthart weer sneller laten kloppen. Niet dus. We haalden er niet één medaille, terwijl schaatsen onze tweede volks- port was. Een schande was het, heel Nederland viel over die sporters heen. Nu, dertig later, grossieren we in goud, zilver en brons, en nu zou het geen in ternationale sport meer zijn? Schaatsen is een hartstikke in ternationale sport. Noord-Ame- rika, Europa en Azië zijn ruim vertegenwoordigd in het deel nemersveld. Oké, je ziet geen schaatsers uit Zuid-Amerika, Afrika en Au stralië, maar die zie je bij het langlaufen of skiën ook niet. Er mag dan wel een bobsleeteam uit Jamaica zijn, maar dat bob sleeën is natuurlijk helemaal geen sport. Wereldwijd zijn er ongeveer zevenhonderd men sen die aan bobsleeën doen, on begrijpelijk dat dit een Olympi sche sport is. Ik kan er ook niet naar kijken. Het is toch hetzelf de als zo'n boomstam waarmee je in een pretpark naar bene den glijdt? Nee hoor laat mij maar genieten van het schaat sen. Verschillende sprekers stipten de Bourgondische inslag van Zeeuws- Vlaanderen aan. Voor de meer dan vierhonderd genodigden kwam de twee uur durende zit op harde houten kerkstoelen toch eerder Spartaans over. Optredens van de Hulster toneel groep de Transfiguratie, zangeres Maike Boerdam uit Sluis en vio list Mathieu van Bellen uit Hulst maakten veel goed. Een delegatie van het koor de Walnoten bracht met begeleiding van Mathieu van Bellen een originele uitvoering van het Zeeuws-Vlaamse volks lied ten gehore. Waarna de feeste lijke bijeenkomst een aanvang kon nemen. Daarbij werd het woord gevoerd door onder anderen Frans Reij niers, vice-voorzitter Jozias van Aartsen van het Comité 200 jaar Koninkrijk en Joke Schauvliege, Vlaams minister van Leefmilieu, Natuur en Cultuur. Zeeuws-Vlaanderen is de enige re gio die het 200-jarig bestaan van het Koninkrijk der Nederlanden vertaald heeft in een eigen feestje, wist Van Aartsen van het Comité 200 jaar Koninkrijk. „We staan aan de vooravond van een feest dat Zeeuws-Vlaanderen nog nooit heeft gezien", beloofde Reij niers. Er vinden het hele jaar activitei ten plaats. Een hoogtepunt is de manifestatie Fier op Zeeuws- Vlaanderen, van vrijdag 18 tot en met zondag 20 juli op het veer- plein in Breskens. Met zondag 20 juli de zwemwedstrijd Breskens- Vlissingen. Gisteren werd in de basiliek ook de expositie 'Zeeuws-Vlaanderen Vroeger' geopend. De tentoonstel ling toont een dertigtal filmpjes waarin Zeeuws-Vlamingen vertel len over vroeger. De filmpjes wor den aangevuld met panelen met teksten en foto's. De thema's zijn werken, religie, wonen en vertier. De toegang is gratis. Eind april verhuist de tentoonstelling voor twee maanden naar de Grote Kerk in Groede. Zeeuws-Vlaanderen is enige regio in Nederland die 200- jarig bestaan met eigen festi viteiten viert. Jozias van Aartsen MIDDELBURG - Negenenvijftig jaar, man, woonachtig op Walcheren, bestuurder. Dat is het gemiddelde profiel van de vijfentwintig perso nen die in Zeeland aan de touw tjes trekken. Wie die vijfentwin tig zijn, maken de PZC en Univer sity College Roosevelt volgende week bekend. Dat wordt de afslui ting van het onderzoek Macht in Zeeland dat beide de voorbije twaalf maanden hebben uitge voerd. Natuurlijk vormt Walcheren het centrum van de macht in Zee land. Dat was een vooronderstel ling aan het begin van het onder zoek en die is ook bewaarheid. Net niet de helft van degenen die het in Zeeland in belangrijke ma te voor het zeggen hebben, woont op Walcheren. Al even voorspel baar is dat Middelburg in de Top-25 een stevig bolwerk van macht vormt. Zeeuws-Vlaanderen en Noord- Zeeland houden elkaar in even wicht qua invloedrijken uit de Top-25, al moeten bij Zeeuws-Vlaanderen eigen lijk twee personen worden opgeteld die in deze regio een belangrijke rol vervul len, maar buiten Zeeland wonen. Opmerkelijk is dat op de Bevelanden slechts één persoon woont die tot de in vloedrijksten van Zeeland kan wor den gerekend. De Top-25 is tot stand geko men door middel van een uitge breide inventarisatie van netwer ken in het bedrijfsleven, bij de overheid en bij verenigingen en instellingen in Zeeland. Vervol gens zijn vertrouwelijke gesprek ken gevoerd met een tiental perso nen die een goed zicht hebben op de maatschappelijke sectoren waarin ze actief zijn of zijn ge weest. Een en ander heeft geleid tot een lijst van vijftig namen die in een online enquête zijn voorge legd aan vierhonderd Zeeuwen uit bestuur, politiek, ondernemin gen en de non-profit sector die MIDDELBURG - De PZC en het Uni versity College Roosevelt hebben op basis van het onderzoek Macht in Zeeland een goed zicht gekre gen op wie de invloedrijkste Zeeuwen zijn. We zijn ook be nieuwd wie de lezers van de PZC tot de machtigsten rekenen. Op de website van de PZC kunt u drie namen noemen van mensen die volgens u een belangrijke rol spelen in de beslissingen die in Zeeland worden genomen. De re sultaten van deze publieks enquête worden vrijdag gepubli ceerd. Die dag presenteren PZC en UCR de officiële Top-25. zelf met invloed te maken heb ben. Op basis van de uitslag van die enquête - met een verheugen de respons van 72 procent - is de Top-25 samengesteld. De leeftijden van de Top-25 lopen ver uiteen: de jongste is 33 jaar, de oudste 69. De functies waarin in vloed kan worden uitgeoefend; gaan vooral naar mannen. In de Top-25 komen drie vrouwen voor. Twaalf personen met veel invloed zijn actief in dagelijkse besturen van gemeenten, provincie en wa terschap of in de politiek. Vijf zijn met (vroeg)pensioen, maar vullen niettemin een flink deel van hun verworven vrije tijd met functies waarin ze nog een stevig stempel kunnen drukken op de organisa ties die hen in de arm hebben ge nomen. Vijf komen uit het be drijfsleven of organisaties die de belangen ervan behartigen. Zeven van de vijfentwintig perso nen in de Top-25 hebben aangege ven geen lid van een politieke par tij te zijn. Zes zijn lid van het CDA, vijf van de PvdA, drie van de WD, één van de SGP en één van D66. Twee invloedrijken be schouwen hun lidmaatschap van een politieke partij als privé-infor- matie waarmee niemand iets te maken heeft. Tweeëntwintig van de invloedrijk ste Zeeuwen zijn getrouwd, twee wonen samen en één is vrijgezel. Samen hebben ze 59 kinderen. Aan dit aantal heeft één persoon met veel invloed een belangrijke bijdrage geleverd met een kroost van elf kinderen. De kinderschaar van de top van invloedrijk Zee land is gemiddeld 2,36. Over de WCT-plannen onstond deze week commotie door uitspra ken van gedeputeerden Kees van Beveren ('Voor ons is het streven naar één grote containerterminal een gepasseerd station') en Ben de Reu ('die dossiers hebben we gesloten') in een interview met de PZC. Schönknecht was door ziekte niet aanwezig geweest bij dat gesprek. In een voorgelezen verklaring bevestigde Schön knecht dat de gewraakte uitspra ken zijn gedaan, maar 'dat deze teksten door het ontbreken van de context een verkeerde lading hebben gekregen'. De portefeuille houder benadrukte dat, als er spra ke zou zijn van een beleidswijzi ging op dit front, Provinciale Sta ten en de overige aandeelhouders (Terneuzen, Vlissingen, Borsele) in Zeeland Seaports mogen ver- wachten dat daar eerst over wordt overlegd. Uit het feit dat dit niet is gebeurd, mag volgens Schön knecht worden afgeleid dat er geen sprake is van een andere koers ten aanzien van de WCT. De fracties van SP, CU, SGP, PvZ en Groenlinks toonden zich onte vreden over de manier waarop het college de kwestie wilde af handelen. Omdat de WCT thuis hoort in de commissie economie, was gisteren inhoudelijk geen dis cussie mogelijk. Die eerstvolgen de gelegenheid is maandag. Paul Colijn (CU) begrijpt niet waarom het zo lang duurt voordat GS hun licht werpen op deze zaak. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Eugène Verstraeten HULST - Wat er de afgelopen 200 jaar in Zeeuws-Vlaanderen gebeur de, weten we wel. Maar hoe zien de volgende 200 jaar er uit? „Hoe kijkt de jeugd naar de toekomst", vroeg voorzitter Frans Reijniers van Zeeuws-Vlaanderen 2014 zich af bij op de feestelijke opening van het jubileumjaar in de Hulster basi liek. Leerlingen uit groep vijf en zes van zeventig basisscholen laten er dit feestjaar hun fantasie op los. „Ik ben heel benieuwd naar hun verhaal." 11a wr etTL-r miv\- ti Walcheren blijft invloedbolwerk door Ben Jansen www.pzc.nl/invloed door Marcel Modde MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur heeft niet stilletjes af scheid genomen van de Wester- schelde Container Terminal. Wel zijn de aspiraties om de WCT te ontwikkelen in de ijskast gezet. En dat is iets anders, zei gedeputeer de Carla Schönknecht (Havens, WD) gisteren in de Statencommis sie Ruimte. fiEunei r loov aio aionowm ir.D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30