WERKEN 19 Door die transparantie kan het voor de belegger ineens pijnlijk duidelijk worden hoe hoog de kos ten voor beleggingsadvies zijn. „Maar vergis je niet, die kostea waren er vorig jaar ook al. Alleen werden ze toen verstopt", zegt Sandra de Jong van de Consumen tenbond. De VEB verwacht dat beleggers vaker hun heil zullen zoeken in een goedkope manier van beleg gen bijvoorbeeld met behulp van trackers. Dat zijn beursgenoteer de fondsen die een bepaalde in dex volgen, bijvoorbeeld de AEX-index. Omdat dit een passie ve manier van beleggen is, zijn de transactie- en managementkos- ten lager dan bij losse aandelen. „Wij merken dat aanbieders hier ook met hun aanbod op insprin gen", zegt Lemmers. De nieuwe transparantie gaat de VEB nog niet ver genoeg. De be leggersvereniging wil dat beleg gingsadviseurs hun totale kosten gaan communiceren. Lemmers: „Ik wil als belegger exact weten welk rendement ik moet halen om alle kosten te kunnen compen seren. Pas dan kan ik aanbieders met elkaar vergelijken. Nu ver schilt bijvoorbeeld de manier waarop transactiekosten worden berekend nog per aanbieder. Daar door is het lastig de kosten naast elkaar te leggen." TIPS HINTS êh- Je hebt ruzie met je baas en het ziet er niet naar uit dat het nog goed komt. Je meldt je ziek. Maar heb je dan recht op een uitkering? En kan de baas je dwingen weer aan het werk te gaan? Kortom, wat zijn jouw rechten en plichten en wat kan en moet de baas doen? den. Vaak luidt het advies om een interven tieperiode van maximaal twee weken in te lassen, een periode waarin partijen de kans krijgen zelf te werken aan een oplossing van het conflict. Recht op loon en overige arbeidsvoorwaarden blijven die korte tijd behouden, terwijl de werknemer niet aan het werk hoeft. Door werknemers wordt nog wel eens ge vraagd: hoe onafhankelijk is de bedrijfs arts, die door de werkgever wordt inge huurd en betaald? „Zo zwartwit ligt dat niet", zegt Marjolein Bastiaanssen. „De be drijfsarts heeft een wettelijk onafhankelij ke positie. Wij behoren zowel de visie van de werkgever als de werknemer te horen. Op basis van het complete verhaal formule ren wij een onderbouwd advies voor beide partijen. Een stappenplan dat leidt tot een oplossing waarmee iedereen vooruit kan. Mediation is daar vaak onderdeel van." „Eigenlijk is er geen betere oplossing, maar het mediationgesprek moet wel gevoerd worden met een onafhankelijke derde. Een gesprek tussen de twee partijen met bij voorbeeld een P&O-medewerker of een ad vocaat wordt door de rechter niet als media tion gezien", zegt mr. Sylvia Gerdes van ad vocatenkantoor Van Benthem Keulen Advocaten en Notariaat in Utrecht. Zij is ge- 'LAAT INCIDENTEN NIET OPSTAPELEN' specialiseerd in arbeidsrecht „Gemiddeld hoeft mediation niet eindeloos te duren, vaak bieden enkele gesprekken al voldoen de basis om vooruit te kunnen of om defi nitief afscheid van elkaar te nemen." Werkgever en werknemer zijn verplicht mee te werken aan de oplossing van een conflict. Loonbetaling zomaar stopzetten, kan niet. Gerdes: „Er zijn strikte spelregels. Is de werknemer het oneens met het oor deel van de bedrijfsarts dat hij niet ziek is, dan kan hij een deskundigen-oordeel aan vragen. Recht op loon vervalt als niet wordt meegewerkt aan mediation of niet wordt voldaan aan de reïntegratieverplich- ting. Omgekeerd gelden eveneens strikte regels. Spant de werkgever zich op dezelfde punten te weinig in om het conflict op te lossen, dan kan niet worden overgaan tot ontbinding van de arbeidsovereenkomst. Als het ondanks de inzet van beide par tijen niet lukt de kwestie op te lossen, kan worden gestreefd naar beëindiging van de arbeidsovereenkomst." ZATERDAG 15 FEBRUARI 2014 IMijn man en ik gaan scheiden. We moeten ons huis verkopen, want we kunnen los van elkaar de hy potheek niet opbrengen. Ik verwacht dat er een behoorlijke restschuld overblijft, maar gelukkig hebben wij onze hypotheek onder NHG afgeslo ten. Aan welke voorwaarden moeten wij voldoen om aanspraak te kunnen maken op de NHG? Om aanspraak te maken op een kwijt schelding van uw restschuld, is er een aantal voorwaarden waar u in ieder ge val aan moet voldoen: u moet er alles aan gedaan hebben om uw hypotheek op tijd te betalen en betalingsachter standen te beperken, u moet toestem ming van uw bank en van de NHG heb ben om het huis met verlies te verko pen, u moet een makelaar inschakelen en u moet de woning netjes hebben onderhouden. 2 Ik heb tien jaar geleden een wo ning gekocht, maar niet onder NHG. Ik zou dit graag alsnog willen aanpassen. Is dat mogelijk? Oversluiten naar een hypotheek met NHG is slechts in een paar gevallen mogelijk. Er moet sprake zijn van een scheiding of de afkoop van erfpachtca non. Zo niet, dan is omzetten in een hypotheek met NHG alleen mogelijk als u de woning gaat verbeteren. Die woningverbetering moet blijken uit een taxatierapport. Oversluiten van uw hypotheek pakt niet altijd goed uit. Wilt u de hypotheek oversluiten in de rentevaste periode, dan kan het zijn dat u een boeterente moet beta len. Laat u dus goed voorlichten of oversluiten in uw geval verstandig is. 3 Wij dreigen met restschuld achter te blijven van liefst 40.000 euro. Hoe hoog mag deze schuld zijn als we hem mee willen nemen in een nieuwe hypotheek? Banken kregen van de overheid ruimte de restschuld mee te finan cieren. Voorheen mocht de hoogte van de schuld ten opzichte van de waarde van het huis nooit meer dan 105 procent bedragen, maar te genwoordig telt de restschuldfinan ciering niet meer mee in dat per centage. In principe zit er dus geen maximum aan de restschuld die meegefinancierd mag worden. Banken zijn echter niet verplicht de restschuld mee te financieren en in de praktijk blijken ze vaak zeer conservatief. Overleg dus altijd goed met de bank voordat u uw huis met restschuld verkoopt. Slechte arbeidsverhoudingen staan op nummer één bij het ontstaan van psychische problemen. Bedrijfsarts Marjolein Bastiaanssen noemt het een misvatting dat je door arbeidscon flicten niet ziek kunt worden. „Blijf in dialoog. Wetenschappelijk onderzoek toont aan dat dialoog oplossingen le vert vóór conflicten ontstaan. Speelt er iets, kaart het dan aan. Als kleine incidenten zich opstapelen, begint de lading te schuiven. De zwaarte van het conflict staat dan allang niet meer in verhouding tot de aanleiding en de oplossing is verder weg dan ooit." reageren? geld@depersdienst.nl Ziek na arbeidsconflict Blijf communiceren. Kies een open, communicatieve wijze van leidinggeven. Werk aan preventie, durf advies te vragen om de onderlinge ver houdingen fris te houden. Kom je er samen niet uit, laat het dan niet op z'n beloop. Kies con flictbemiddeling, eventueel met hulp van iemand uit het bedrijf. Mediation is een volgende stap: een onafhankelijk deskundige (lid van de NMI) wordt ingeschakeld. Zelf ziek? Kijk goed welke conclu sies en oordelen de bedrijfsarts in je dossier noteert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19