Ouders geven massaal zakgeld DE WERKPLEK 16 WERKEN Zeven van de tien kinderen op de basisschool krijgen zakgeld van hun ouders. Op de middelba re school is dat 88 procent. Twee op de vijf scho lieren (41 procent) krijgt kleedgeld. Dat stelt het Nibud, dat blij is dat ouders hun kinderen al op jonge leeftijd leren omgaan met geld. Uit ver schillende onderzoeken blijkt dat ouders geen af spraken maken over besteding van het zakgeld of wie bijvoorbeeld de schade betaalt als een mo bieltje kapot gaat of kwijt raakt. Eenderde van de kinderen op de basisschool mag zelf bepalen wat ze doen met hun zakgeld, doordat ouders daarover geen afspraken maken. Uit een overzicht van de bezoekcijfers op de web site van het Nibud, blijkt dat al jaren duizenden bezoekers advies zoeken over informatie over zakgeld (in 2013 ruim 275.000 keer), kleedgeld (145.000 maal) en over financiële opvoeding (ruim 60.000 yveergaves). Om ouders een hand je te helpen, komt het Nibud met een boek dat ouders verder moet helpen bij de financiële op voeding van hun kinderen. Wat doe je bijvoor beeld als je kind sneakers wil kopen van 150 eu ro? Hoe leer je je kind de risico's en verleidingen van het online gamen. Wat doe je als je kind al tijd geld te kort heeft? De Gids voor financieel op voeden; van zakgeld tot zelfverdienen loopt de meest voorkomende dilemma's chronologisch langs (van 5 tot 18 jaar). Wat ouders hun kinderen zouden moeten leren verschilt per leeftijd. Dat is beschreven in de leerdoelen van het Nibud,-gebaseerd op weten schappelijk onderzoek. De leerdoelen zijn ver werkt in de gids en gaat onder meer in op (onli ne) betalen, sparen, plannen, risico's en het ken nen van de waarde van geld. De fysiotherapeut is een specialist in bewegen. We willen allemaal een gezond lichaam, maar lang niet iedereen kan vrij en pijnloos bewegen. Een fysiotherapeut kan dan uitkomst bieden en helpen om de nog maximaal mogelijke bewegingsvrijheid met zo min mogelijk pijn te be reiken. Voor fysiotherapeut Diana Schipper (51) uit Middelburg is het een missie. Mensen met klachten helpen. Dat is de reden waarom ik voor dit beroep heb geko zen", zegt Diana. Samen met drie andere fysiothera peuten werkt ze in haar ei gen praktijk Fysiotherapie Hofplein in Middelburg. Dit wordt aangevuld met Medische Fitness Hofplein en wellness on der de naam City Spa Middelburg. Diana: „Ik wil een totaalplaatje aanbieden." Als voorbeeld noemt ze medische fitness. Tegen een betaalbaar tarief kan je begeleiding van een BIG (Wet Beroepen Individuele Gezondheids zorg) geregistreerde fysiotherapeut krijgen. Handig als je curatief gezien geen fysiothera peut meer nodig hebt (en dus geen vergoeding krijgt), maar als er nog wel klachten zijn of als je onder deskundige begeleiding preventief wilt trainen. Een fysiotherapeut behandelt problemen aan het bewegingsstelsel, zoals klachten over hou ding, beweging, gewrichten, ademhaling, zwel lingen, evenwicht, of spieren. De oorzaak van de klachten kan heel divers zijn. Aangeboren, een verkeerde houding of beweging, een blessu re of ongeval, simpelweg ouder worden, maar ook ziekten zoals MS, Parkinson, reuma of een hersenbloeding. De behandeling begint met een intake. Diana: „Je inventariseert de klach ten tijdens een gesprek en een lichamelijk on derzoek. Zo krijg je de symptomen op lijn en in zicht in de oorzaak. Dit is de bewegingsdiag nose. Daarna stellen we een behandelplan op. Met de cliënt worden de doelen afgestemd en continue geëvalueerd." Voor een behandeling door een fysiotherapeut is geen verwij sbrief (tenzij chronische indicatie) nodig. Daarom ver richt de fysiotherapeut ook een DTF-screening (Directe Toegankelijkheid Fysiotherapie) om de ernst van de problemen in te schatten en in dien nodig eerst naar een huisarts te verwijzen. Het streven van de fysiotherapeut is een verbe tering in het functioneren van lichaamsdelen. Ook vermindering van pijn, verbetering van bloedcirculatie, ontspanning van het lichaam of het verbeteren van de lichaamshouding kan een doel zijn. „Je moet werken met wat je hebt. In welke mate kan iemand nog functioneren ge zien de persoonlijke situatie?" In alle gevallen gaat de fysiotherapeut blokkades proberen op te lossen. „Daar hoort ook luisteren en stimule ren bij. Een obstakel dat beweging bemoeilijkt kan zowel fysiek als geestelijk zijn, vaak gaat het hand in hand. Je bent een laagdrempelig aanspreekpunt, soms kom je ernstige zaken te gen. Dat moet je wel op je werk kunnen laten." Er wordt aan klachten gewerkt door te stabilise ren en mobiliseren. Pijn in de rug zou bijvoor beeld veroorzaakt kunnen worden door een wervel die niet goed beweegt. De fysiothera peut probeert de blokkade op te heffen door de spieren los te maken en de gewrichten te mobi liseren. Daarna worden de spieren versterkt door oefentherapie zodat er een goed spierkor- set opgebouwd kan worden rond de goede stand van het gewricht. Dit zal op lange ter mijn nieuwe klachten voorkomen. Diana: „Het is steeds meer 'hands off geworden. Het idee is dat je de cliënt coacht, maar wel zelf laat oefe nen om hem of haar niet afhankelijk van fysio therapie te maken. Er is nu minder aandacht voor massage tijdens de opleiding. Zelf combi neer ik het 'hands off en 'hand on'. Met mijn vingers voel ik waar de spanning zit, hoe het in elkaar zit." Besteed je je zakgeld aan leuke dingen of wordt er ook gespaard? foto HH Een obstakel kan Fitnessapparatuur is een belangrijk hulpmiddel voor de fysiothera peut. door John de Kok De spieren aansterken door middel van training met gewichten. Massage is wat Diana betreft nog steeds een onderdeel van beteke nis van het vak van de fysiotherapeut.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16