In PSD-sfeer naar afgebrande kerk Ameland 42 SERVICE Straö Renesse opent seizoen Sneeuwklokjes op buitenplaats Paaldansstrijd in TVveede ronde Schuttershof van Steenworp Kennismaken met rolstoelbasketbal Rode oortjes van de kou of van plezier. Er is weer voor ieder wat wils in de provincie, dit stormachtige weekeinde. on ni ken werk Vanaf manege Grol aan de Stoofweg in Renesse trekt Li vandaag, om 11.00 uur, een stoet paarden richting dui nen. De eerste straö van het sei zoen vindt traditiegetrouw in Renesse plaats. Rond 11.30 uur ko men de paarden aan op het strand, waar hun voeten in zee worden gewassen. Vanaf 12.30 uur zijn er kinderactiviteiten rondom de kerk. Om 15.00 uur komen de ruiters terug, onder meer om te ringsteken en om te feesten in het Wapen van Zeeland. In het vroege voorjaar zijn sneeuwklokjes op hun hoogtepunt. Om mensen de kans te geven daar van te genieten, opent Buitenplaats Kloetinge aan het Marktveld in Kloetinge zondag de deur van 11.00 tot 16.30 uur. Op het grote ga zon ligt een tapijt van verwilder de sneeuwklokjes, maar er zijn ook bijzondere soorten in de tuin te vinden. Ook op Landgoed Land- lust in Heinkenszand zijn sneeuw klokjes te zien. Organisator is de Nederlandse Tuinenstichting. Veertig paaldansers reizen zondag af naar het Middel burgse Schuttershoftheater om mee te doen aan een paaldanswedstrijd. Deze wed strijd is een initiatief van Po- leGym Middelburg, waarvan eige naresse Marieke Maas ook een ver dienstelijk paaldanseres is. Er wordt gestreden in drie categorie ën: beginners, intermediate (onge veer 2 jaar bezig) en gevorderd. Een vakjury bepaalt wie zich Miss PoleGym 2014 mag noemen. De wedstrijd is van 13 tot 17.30 uur. De Zeeuws-Vlaamse band- /A L jes- en muzikantenwed- Li strijd Steenworp is van avond toe aan de tweede voorronde. Die vindt plaats in Club 26 aan Tragel West in Schoondijke. Op het podium ver schijnen Kimberley, Red Star Li ne, Oscar Redwood, Square Four en Silence. Steenworp kent vier voorronden op verschillende loca ties. De finale is op 19 april in De Pit in Terneuzen. De winnaar mag optreden op onder meer Graauwrock en Vestrock. Rolstoelbasketbalvereniging Middelburg houdt vandaag voor de vijfde keer het vrienden/familie-rolstoelbasketbaltoernooi. Het toernooi wordt gehouden om vrienden en familie en anderen te laten ervaren hoe het is om rolstoelbasketbal te spelen. Er doen elf teams mee. De wedstrijden beginnen om 10.30 uur. De finale in sporthal De Sprong in Middelburg wordt gespeeld om 16.45 uur. RBVM is opgericht in 1985 en komt momenteel met twee teams uit in de competitie. Voor meer informatie kunt u de website bezoeken: www.rolstoelbasketbalmiddelburg.nl die als kardinaal zijn stem verhief tegen de Jodenvervolging door de bezetter. Maar de puinhopen zijn opgeruimd en als het meezit is de kerk half 2015 hersteld. Theo meldt dat het kerkbestuur de za ken goed voor elkaar had. Dus was de kerk ook afdoende verze kerd tegen brandschade. Zodoen de behoefde de katholieke ge meenschap van Ameland, circa 1200 zielen, zelf'slechts' een ton bijeen te brengen. Daarvan was begin februari al driekwart bin nen. Voorzitter van het kerkstuur Foppe Kiewiet, familie van Theo, vertelt dat de eilanders ruimhar tig hebben gegeven, ook n iet-ka tholieken. „Ameland is goed uit de beurs gekomen. We ontvingen ook een flinke bijdrage vanuit het bisdom Munster", aldus Foppe. Het feit dat veel Duitsers graag op Ameland komen heeft daar mee te maken. Theo Kiewiet vertelt dat vorig jaar zomer Oosterburen, die niet afwisten van de brand, weenden bij het zien van de puin hopen. Wie nog wil bijdragen aan het kerkherstel kan teredht op IBAN NL 07 RABO 01018 457 58. Meer hierover op het weblog. Daar ook verhalen over voetwas sing voor mens en paard en de toekomst van voormalige kerken in Terneuzen. dan de muren. Van het orgel, kort voor de brand nog gerenoveerd, is niets meer te zien. Verdwenen zijn de prachtige gebrandschilder de ramen, waaronder dat van de beroemde Amelander Jan de Jong, land, waarmee de vaargeul op diepte wordt gehouden. Het is dat er geen grijze asbakken op de ta fels staan, anders zou je je terug in de tijd wanen bij de PSD op de Schelde. Maar dit is de boot naar Ameland. Aan de oostkant van Nes rijzen ge blakerde muren op. Ze herinne ren aan de brand die op 5 februari 2013 de katholieke Sint Clemens- kerk in de as legde. Hoe komt Ameland dit klap te boven? Hoog tijd om poolshoogte te nemen. Koster Theo Kiewiet leidt mij rond. Van de schepping van Pier re Cuypers, architect van o.a. het Rijksmuseum, rest weinig meer Langzaam zet de boot zich in beweging, ter wijl de salons zich vul len met opvarenden. Het is smullen van de gevulde snert. Na een poosje pas seren we hef baggerschip Zee- Lusten voor www.pzc.nl/monnikenwerk De verwoeste kerk door Willem Staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 134