Een privéleven? De 64-jarige Co van Schaik weet niet pre cies wat dat is. Ja, 's zondags werkt hij in de tuin. Maar als hij in de serre van zijn huis in Spui even geniet van het resultaat, wacht op tafel alweer een stapel dossiers. 36 ZEELAND POLITIEK DIER Na z'n vertrek stapt hij pas het échte leven binnen, zegt hij met een flauwe glimlach. „Dat wordt een leerproces." Collega's en raadsleden zeggen dat hij straks, na de raadsverkiezin gen, vertrekt na veertig jaar als bestuurder. „Maar dat klopt niet. Dat zou pas in septem ber van dit jaar het geval zijn. Maar dat haal ik dus net niet." Ach, rouwig is hij er niet om, dat hij die mijlpaal niet bereikt. Hij vertrekt omdat hij nu weliswaar nog in prima conditie is, maar niet weet hoe dat over pakweg een paar jaar is. Het is bovendien genoeg geweest. Mensen, die denken dat hij vlucht voor nieu we bezuinigingen, hebben het helemaal mis. „Vluchten hoort absoluut niet bij me. Ik wil zaken oplossen, altijd, onder alle omstandighe den. De afgelopen jaren waren ook al niet makkelijk, maar voor alles is een oplossing. Al moet je natuurlijk wel heel goed weten waar en hoe die te vinden is." Eerlijk gezegd, heeft hij wel moeite met zijn afscheid op een mo ment dat er op alle fronten volop werk aan de winkel is, in een situatie die impopulaire be slissingen vergt. „Ik heb me als ouderwetse socialist in de tradi tie van Joop den Uyl altijd vooral ingezet voor de minder bedeelden in de samenleving, me bekommerd om de 'gewone man' en zijn so res. Ik maak me zorgen over de groeiende af stand tussen de landelijke PvdA en die men sen. Wat dat betreft heeft de partij veel, zo niet alle krediet verspeeld door de huidige neo-liberale opstelling. De rol van de overheid wordt steeds verder teruggedrongen. Daarvan worden de zwakkeren de dupe, terwijl die juist beschermd moeten worden." Zelfheeft hij dat altijd gedaan, of het nu ging om de mensen van de sociale werkvoorzie ning of om individuele gevallen. „Weet je wat belangrijk is? Dat je als bestuurder dag en nacht met mensen bezig bent, dat je altijd be reikbaar bent en op alle vragen een antwoord hebt of zoekt. Vrijdags hou ik zoveel mogelijk vrij voor het contact met de mensen, met ge wone mensen. Die kunnen me bellen. Ik krijg dagelijks tientallen mailtjes. Die beantwoord ik direct. En willen mensen komen praten, dan zijn ze welkom." Natüürlijk heeft hij vij anden. Ook met hen wil hij in gesprek blijven. Hij is iemand van het open vizier. Mensen we ten wat ze aan hem hebben. Hij staat het liefst tussen het volk. Daarom ook serveerde hij de Lijst Pim For- tuyn (LPF) in 2002 op gepaste wijze af, toen die op landelijk niveau vaststelde dat de geves tigde politiek niet luisterde naar de mensen. Van Schaik toen: „Komen ze met dat verhaal ook hier in de regio afzetten, dan hebben ze een lulverhaal, want wij - en ik voorop - heb ben hier de voorbije jaren niet anders gedaan dan naar mensen luisteren." Dat vertaalde zich keer op keer in de uitslag van de raadsver kiezingen. Van Schaik en zijn 'lokale PvdA' scoorden steevast goed, bij de verkiezingen van 2010 haalde de partij 24 procent van de stemmen, de beste PvdA-uitslag van Zeeland. „Wat de landelijke PvdA vergeet, is dat je er voor de mensen moet zijn. Dat vertaalt zich in de verkiezingsuitslag." Een voorbeeld? Bij de raadsverkiezingen in maart 2010 behaalde de PvdA in Sluiskil (het geboortedorp van Van Schaik) veertig procent van de stemmen. Een paar maanden later, in juni, werden Kamerver kiezingen gehouden. Prompt stemde bijna der tig procent van de Sluiskillenaren op de PW. Van Schaik zei jaren geleden, uitgedaagd door (toen nog onbekend) Kamerlid Emile Roemer van de SP tijdens een bijeenkomst over een tolvrije Westerscheldetunnel: „Meneer Roe mer met mij hoeft u hier geen landelijke poli tiek te bedrijven. Lokaal ben ik PvdA, maar landelijk niet zo erg." En die PW? Van Schaik schaamt zich er niet voor dat hij zich herkent in het sociale gezicht van de partij van Geert Wilders, maar van zijn ideeën over moslims moet hij niets hebben. Hij deed aan tien ver kiezingen mee, negen keer als lijsttrekker. Als een behoudende PvdA'er, die huiverend ziet hoe zijn eigen partij meewerkt aan modernise ringen van de sociale zekerheid. Want juist voor het behoud van die zekerheid heeft Van Schaik zich bijna vier decennia lang ingezet. Hij werd geboren 'onder de bomen', het huidi ge Kanaalzicht in Sluiskil. Hij heeft drie zus sen. Later verhuisde het gezin naar de Vogel- buurt, onder de rook van de Cokesfabriek, waar zijn vader werkte. Met een glimlach: „M'n vader was kolentremmer. Ik wist hele maal niet wat dat was." Thuis waren ze An ti-Revolutionair. Z'n vader was lid van de ARP, die in 1977 opging in het CDA. „Ik was er redelijk snel bij. Die ARP-nesten waren over het algemeen goeie nesten. Kijk naar Joop den Uyl. We luisterden 's zondags naar G.B.J. Hiltermann. M'n vader stond niet op de barricaden, maar was wel fel als het om socia le dingen ging." In de jonge jaren van Van Schaik was Nederland heftig in beweging. De tijd van eerlijk delen van kennis, inkomen en macht. Hij stak nog een tijdje ARP-folders en posters in de bus. Voor een zakcentje. Als hij door de straten liep was hij trots als hij ze voor het raam zag hangen, tussen al die KVP- en PvdA-propaganda. Hij maakte politieke keuzes en toen hij op ei gen benen stond en was verhuisd naar Spui, werd hij al heel snel uitgenodigd door de PvdA-afdeling in Axel. Van Schaik heeft het al vaker verteld. „Op de eerste partijbijeenkomst zat een man of zes, zeven. Toen ik na afloop weer buiten stond, was ik secretaris. Ik was nauwelijks 24 jaar." In 1974 werd hij raadslid, vier jaar later wethouder. Om nooit meer te vertrekken. De langst zittende wethouder van Nederland wordt gezegd, maar officieel is dat niet. Hij laat zich er ook niet op voorstaan. Na tuurlijk zullen sommige mensen hem na al die jaren beu zijn, maar ze zeggen het nooit in z'n gezicht en, eerlijk gezegd, heel veel men sen vragen zich af wat er van Terneuzen en zelfs Zeeuws-Vlaanderen moet worden zon der de enorme kennis en het politieke raffine ment van Van Schaik. Want hij weet niet al leen hoe de hazen lopen, hij stuurt ze zelf aan. Niet alleen in Zeeuws-Vlaanderen trou wens; hij bekleedt ook provinciaal een hele trits bestuursfuncties. Toen hij samen met zijn Axelse collega-wet- houder Adhémar van Waes in 2003 overstapte van Axel naar Terneuzen, de nieuwe grootste gemeente van Zeeland, was het even wennen. „We zaten er allebei vanaf het eerste moment bovenop. Ik deed bijvoorbeeld personeelsza ken en heb minstens honderd uur sollicitatie gespreken gevoerd met mensen, die een lei dinggevende functie wilden. Ik had dus de be langrijkste mensen al direct goed in beeld en dat wekte vertrouwen. Want er was natuurlijk enorm veel wantrouwen, in eerste instantie." Hij heeft sindsdien tal van reorganisaties bege leid en stelt vast dat dat nu een 'continu pro ces' is, zeker in het tijdperk van de digitalise ring. Afslanking, een 'plattere' organisatie zon der al te veel baasjes, gewijzigde werkproces sen... dat zijn de trefwoorden. „Het kost soms moeite om de organisatie mee te krijgen in de richting die wij als college willen. Als burge meester en wethouders houden we ons niet enkel aan de regels, maar handelen we meer in de geest van de wet. De ambtelijke verta ling is niet altijd even makkelijk. Bureaucra tie? Noem het zo. Maar het wordt wel min der." In de raads- en commissievergaderingen treedt hij op met gezag. Neemt Van Schaik het woord, dan wordt er geluisterd. Dan komt trouwens weer die leraar van vroeger (hij gaf Nederlands) in hem boven. „Ik leg alles pre cies uit, wil dat iedereen het snapt, maar he laas merk ik steeds vaker dat veel raadsleden de materie niet helemaal beheersen." En dan schroomt hij niet sommigen van hen uit te no digen voor een privécollege op zijn wethou derskamer. „Dat ze het niet allemaal snappen of weten.Ik denk dat het komt omdat ze overvoerd worden met informatie. Het gaat al lemaal zo snel én je moet het wèl allemaal le zen. Bovendien is de gemeente nu eigenlijk al te groot. Raadsleden weten vaak niet wat zich afspeelt in het dorpshuis van Biervliet en of Overslag een buurthuis heeft of niet. Ze we ten te weinig over de geografische en sociale structuur. Vroeger ging je naar de harmonie of een opening en dan kwam je daar de voltal- Co van Schaik gaat straks het échte leven ontdekken door Wout Bareman Wethouder Terneuzen 64 jaar, woont in Axel, getrouwd, 1 kind lid van de PvdA (neven)functies: Portefeuillehouder financiën, verkeer en vervoer, sociale zaken, wmo, nutsbedrijven, personeel en organisatie Voorzitter Dethon Voorzitter Collectief Vervoer Zeeuws- Vlaanderen Voorzitter stichting Federatie Sociale Werkvoorziening in Zeeland Voorzitter College Zorg en Welzijn Zeeland Voorzitter portefeuillehouders sociale zaken Zeeland Vertegenwoordiger van gemeente Terneuzen als aandeelhouder van Delta Bestuurslid Zeeland Seaports Voorzitter Stichting Cultureel Centrum Axel Voorzitter grensoverschrijdende welzijnsorganisatie Aan Z Voorzitter stichting Vrienden van de Vurssche Axel Voorzitter gemeen schappelijke regeling genaamd Col Gent/Terneuzen Bestuurslid Vereniging Zeeuwse gemeenten Bestuurslid Zeeuwse Ombudsman Bestuurslidmaatschap Stichting Vitaal Sas Vertrouwenspersoon voor ouders en leerlingen van scholenkoepel Perspecto Penningmeester stichting Tot Behoud van de Pont Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 122