Vaandeldrager in duurzaam bouwen en wonen Wat mag u van uw salarisadministrateur verwachten? 10012013 1 noord beveland Iedere ondernemer met personeel in dienst moet een salarisadministratie hebben. Veranderingen in wet- en (fiscale) regelgeving, maar bijvoorbeeld ook uw cao en arbeidsvoorwaarden, maken dit complex en tijdrovend. Veel ondernemers hebben de salaris administratie dan ook uitbesteed. Maar wat verwacht u eigenlijk van uw salarisadministrateur? Verwacht u alleen een (digi tale) loonstrook of juist meer een adviserende rol? Een sa larisadministrateur beschikt over brede kennis en ervaring op het gebied van salarisad ministratie en aanverwante zaken. Kennis en ervaring waar u als ondernemer direct van kunt profiteren. Een jaar lijkse check door uw salaris administrateur maakt moge lijke kostenbesparingen en risico's inzichtelijk. Grip op uw kosten en moge lijke risico's Iedere organisatie is anders en dit vraagt dan ook om een bedrijfsspecifieke aanpak van de jaarlijkse check. Toch mo gen er op iedere checklist vijf punten niet ontbreken, name lijk: 7. Werkgeverslasten Werkgeverslasten nemen vrijwel ieder jaar toe door stijgende loonkosten en pre mies. Het is goed om ieder jaar kri tisch te kijken of u niet teveel betaalt of dat u mogelijk nog een naheffing kunt verwach ten. Daarnaast kunt u uw werkgeverslasten verlagen door gebruik te maken van regelingen en subsidies. Be paal of uw organisatie hier voor in aanmerking komt. 2. Pensioenregeling De pensioenregeling is voor een werkgever vaak de duur ste secundaire arbeidsvoor waarde. Het is belangrijk om vast te stellen of de huidige pensi oenregeling nog bij uw or ganisatie past, omdat deze mogelijk te hoge kosten en risico's met zich meebrengt. De pensioenregeling kent bo vendien risico's die vaak niet bekend zijn bij ondernemers. U bent bijvoorbeeld als werk gever verplicht om medewer kers tijdig en duidelijk over de pensioenregeling te in formeren. Dit geldt ook voor wijzigingen. Als dit niet ge beurt, loopt u als werkgever aansprakelijkheidsrisico's. 3. Ziekteverzuimverzekering Een ziekteverzuimverzeke ring dekt het risico van de wettelijk verplichte loon doorbetaling bij ziekte van medewerkers. De premie is afhankelijk van de gekozen dekking, de verzuimcijfers, de gekozen wachttijd en de totale loonsom. Het is lonend om ieder jaar in kaart te bren gen of de huidige eigen risico periode en dekking op basis van het huidige personeels bestand volstaan. 4. Arbeidsvoorwaarden en contracten Iedere organisatie kent tal van contracten en overeen komsten. Hierbij kunt u den ken aan arbeidsvoorwaarden, contracten en huishoudelijke reglementen. Bekijk ieder jaar of deze do cumenten nog voldoen aan actuele wet- en regelgeving en of u mogelijke (juridische) risico's heeft uitgesloten. Be paal bijvoorbeeld ook tijdig hoe u met aflopende contrac ten wilt omgaan. 5. Payrolling Sommige ondernemers kie zen ervoor om hun mede werkers uit loondienst te ha len en op te nemen in een payrol l-onderneming. In de praktijk zien wij dat ondernemers die voor pay rolling hebben gekozen hier steeds vaker afscheid van nemen. Zij willen weer meer grip hebben op het proces, de verbondenheid met hun me dewerkers (weer) vergroten en kosten besparen. Overweeg jaarlijks of het voordelig is om 'uw mede werkers' terug in dienst te nemen en weeg de voor- en nadelen tegen elkaar af. Maak jaarlijks de balans op Mogelijk heeft dit artikel u tot nadenken gezet en heeft u een eerste balans voor uw organisatie kunnen opmaken. Wees gerust, de praktijk leert ons dat veel ondernemers niet exact weten of zij de bovenstaande punten goed hebben georganiseerd in hun organisatie. Een adviseur kan u helpen om een checklist voor uw or ganisatie op te stellen. Maak jaarlijks met een adviseur de balans op en weet waar u met uw bedrijf en medewerkers staat. ABAB Accountants en Adviseurs Marcel van Dartel, Directeur van ABAB Salaris- en Personeelsdiensten, e-mail: marcel.van.dartel@abab.nl. ABAB Salaris- en Personeelsdiensten is onder deel van ABAB Groep B.V. info@abab.nl 013-4647100 i N i REPUTATIE m %w incompany. 'Wij zijn de Zeeuwse koploper in duurzaamheid. En daar zijn we trots op.Aldus Adrie van der Maas, wethouder voor Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu van de gemeente Noord-Beveland. Samen met collega ambtenaar Tom Vermin vult hij energiek het baanbrekende duurzaamheidsprofiel van de gemeente in. bu»W«--ct Van lieverlee stak visionair Tom Ver min de van nature wat zakelijk in gestelde Adrie van der Maas chronisch aan met het duurzaamheidsvirus. Ver min leverde continu stukken aan waar Van der Maas aanvankelijk niet erg warm voor liep; de voorstellen leken een brug te ver voor een kleine ge meente als Noord-Beveland. Maar hoe meer Van der Maas zich erin verdiepte, hoe groter zijn enthousiasme. Want met heel reële ingrepen bleek veel milieu winst te boeken. Inmiddels trekken hij en Vermin gezamenlijk vol vuur de duurzaarrïheidskar. Vermin, wiens inventieve geest 24/7 op topsnelheid draait, krijgt volop ruimte en steun van het college van B&W en de gemeen teraad. Daar is hij maar wat blij mee. 'Ik begeef me graag buiten de geijkte kaders. Uiteraard experimenteren we hier niet ongebreideld met gemeen schapsgeld. Maar op kleine schaal onderzoeken of een idee haalbaar is, kan geen kwaad en levert vaak de ver- rassendste resultaten op.' Bitterballen Neem het autootje van de gemeente dat een paar jaar geleden bij wijze van experiment rondreed op koolzaadolie. 'Zoiets was in Nederland nog nooit vertoond. De uitlaatgassen bleken stuk ken schoner dan die van een reguliere auto. Om de zuiverheid van de olie aan te tonen, bakten we er een keer bitterballen in. Heerlijk, niks mis mee! Wel rook de straat naar een snackbar als het autootje voorbij was gekomen. Opvallend genoeg vonden mensen dat storender dan de geur van de welbek ende uitlaatgassen. Ook bleek koolza adolie uiteindelijk door wegvallende accijnsvrijstelling duurder dan fossiele brandstoffen en dat betekende het einde van het project. Maar interessant was het wel en de ervaring die je met zoiets opdoet is natuurlijk ook nooit weg.' Build with Care Een ander voorbeeld dat de voor trekkersrol van Noord-Beveland als duurzame gemeente illustreert, is het inmiddels afgeronde project Buildwith Care. Care, zo legt Vermin uit, staat voor carbon reduction: vermindering van de uitstoot van kooldioxide. Sa men met nog een aantal West-Europese steden en regio's ontwikkelde Noord- Beveland een innovatief duurzaam heidsconcept op basis van Passief Bouwen. Dit leverde plannen op voor een fiaaie en gevarieerde verzameling 100% kierdichte woningen, optimaal geïsoleerd, met 3-blads beglazing, qua indeling zon georiënteerd, en een venti latie systeem met een warmteterugwin- unit. Bouwlocatie op Noord-Beveland werd het voormalige sportveldencom plex in Wissenkerke. De verwarming van de woningen, die in alle mogelijke stijlen kunnen worden gebouwd, kost weinig energie omdat de inwendige energie maximaal wordt benut en ze optimaal geïsoleerd zijn. Ook de infra structuur van de wijk zit vol noviteiten. Alles bij elkaar vormt de wijk een proeftuin voor toekomstige bouw- en woonactiviteiten - op Noord-Beveland, maar ook daarbuiten. Het mooiste visitekaartje Aanvankelijk stuitten de plannen in de praktijk geregeld op hindemissen, onder meer op het vlak van regelgev ing. Ook de crisis deed een duit in het zakje. Maar de eerste vrijstaande woning staat inmiddels, gebouwd van 50cm dikke blokken piepschuim (EPS). De eerste vijf starterswoningen zitten in de pijplijn en met een beetje geluk stroomt de unieke, duurzame wijk op korte termijn snel vol met be woners van alle leeftijden. Het karakter van de wijk, zo blijkt uit de tekeningen die Adrie van der Maas laat zien, is Noord-Beveland ten voeten uit: groen en ruimtelijk. 'Noord-Beveland, een in omvang bescheiden gemeente, is'in onze provincie koploper in duurzaam wonen en bouwen. Daar zijn we eig trots op. Het is het moo iste visitekaartje voor prettig wonen, werken en recreëren dat een gemeente zich kan wensen in combinatie met ons landschap. Overigens geldt dat niet al leen voor nieuwbouw, we hebben ook mime subsidiestromen voor duurzame verbouw.' k Tk TT ■VI M P r ACCOUNTANTS EN ADVISEURS I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 106