11 Henk de Haas c i Judith Kooie Het uitzendbureau.nl Jon Sletten Yara WÊt Dick Schipper Techno Centrum Ruud de Baar Marsaki ZPPC Paul Fermont Faase& Fermont Jaap van der Wal ZeeBra Businessclub Nicky Broos Skidóme Arie de Bode Heros Sluiskil Corina Scboonen Schoonen Elektro Scarlett Kwekkeboom Janse&Janse Arnd Thomas BZW Zeeland Joris Jansen Auberge des Moules i «SS? ZATERDAG 15 FEBRUARI 2014 Met de perikelen van de toesla gen en het aftreden van minister Weekers mogen wij in uitzend- land niet klagen. Het is typerend dat de vacante functies met name op MBO tot WO functies lig gen. Dit is voor ons een signaal dat we verder uit een dal krui pen. De functies voor de laag ge schoolde kandidaten blijven ach ter. Door het zachte winterweer zien we dat de buitenactiviteiten langer doorlopen en wellicht richting de lente aanhouden. Daarnaast zijn ze in de horeca en recreatie bezig met de eerste voorbereidingen voor het ko mende seizoen. Het wordt tijd dat Den Haag betere plannen maakt om de bouw weer in de lift te krijgen. De investeringen moeten op het gebied van infra en (utiliteits-) bouw omhoog om de vakmensen en de ZZP'ers in de bouw bestaansrecht te geven. De woningbouw schept op dit moment nog geen extra banen. De crisis toont aan dat de maakin dustrie een onmisbare pijler is on der onze economie, die we moe ten koesteren. Niet alleen van daag, maar ook de komende 25 jaar. Zeker wanneer we de uitda- gihgen wat betreft klimaat en voedselzekerheid die op ons afko men optellen, zie ik richting 2040 kansen voor de Zeeuwse in dustrie. Juist op gebied van slim omgaan met grondstoffen en energie via strategische samen werkingsverbanden, slimme kop pelingen en innovatie. Samen met de majeure infrastructurele projecten zoals de WST, Sluiskil tunnel, nieuwe Zeesluis, verdub beling van de Tractaatweg, de sa menwerking met Vlaanderen, maar ook een project als Glastuin bouw, is de Kanaalzone op de goede weg om zich verder te ont wikkelen tot een florerende re gio met bedrijvigheid, werkgele genheid en aandacht voor de om geving en-het milieu. Techniekonderwijs is niet alleen hier een hot issue. Over de grens kennen onze zuiderburen dezelf de problematiek. De hele regio Scheldemonden voorziet een gro te behoefte aan goed opgeleid technisch personeel. En bij voor keur wordt deze behoefte aan beide zijden van de grens inge vuld door mannen én vrouwen. Een goede verdeling over beide seksen zorgt immers voor een op timale mix van de nodige kwali teiten en persoonskenmerken. Een elftal bestaat toch ook niet uit 11 spitsen? Sinds kort kunnen leerlingen aan beide zijden van de grens kennis nemen van het bedrijfsleven. Onze Techniekbus heeft er Vlaamse collega's bij ge kregen die werken volgens het zelfde principe. Voor Zeeuwse scholen betekent dit bedrijfsbe zoeken bij Volvo Gent, Haven centrum Lillo, Technopolis Ant werpen, haven Zeebrugge en de foodsector in West-Vlaanderen. Bijna dagelijks kunt u berichten lezen over het faillissement van bouwgerelateerde bedrijven. De verwachting is niet dat dit op kor te termijn gaat verbeteren. De bouwsector gaat nu de gevolgen pas echt ondervinden van het uit blijven van nieuwe investerin gen. Toch zie ik kansen voor de toekomst. Met vernieuwende producten en vormen van samen werking moeten we in staat zijn om het tij te keren, en zal er weer vraag ontstaan naar nieuw bouw. Niet die nieuwbouw die we in het verleden hebben gerea liseerd, want die tijd komt nooit meer terug. Projectontwikkeling is niet langer het bedenken van een project en dan maar kijken of er vraag naar is, maar juist eerst de vraag uit de markt achter halen en dan pas nadenken over het product. Die vroegtijdige communicatie met mogelijke klanten maakt het vak overigens alleen maar leuker. Het economisch herstel verloopt uiterst traag. Er zijn nog steeds lichtpuntjes', maar de groei in Eu ropa valt tegen. Behalve in Duits land dan. Ook in ons land gaat het moeizaam. Overheden blij ven bezuinigen, de consumenten blijven de kat uit de boom kij ken, de koopkracht is vrijwel voor iedereen gedaald en de ho ge werkloosheid leidt tot een steeds grotere groep mensen die weinig te besteden hebben De Zeeuwse havens hebben in 2013 redelijk goed geboerd. De water gebonden overslag (zee- en bin nenvaart) kwam in totaal iets ho ger uit dan die van 2012: op 68 miljoen ton. Voor 2014 wordt weer een lichte stijging van de overslag verwacht. En er werd in 2013 een recordhoéveelheid grond uitgegeven: ruim 41 hecta re havengebonden terreinen en 65 hectare aan de glastuinbouw in Zeeuws-Vlaanderen. Impul sen voor de Zeeuwse economie. De woningmarkt heeft in 2013 een opmerkelijk herstel laten zien, waarbij sinds het diepte punt in het 1ste kwartaal elk op volgend kwartaal een groei in het aantal verkopen heeft laten zien. Het vierde kwartaal is het beste kwartaal sinds medio 2008 de crisis uitbrak. De prijsdaling gaat steeds minder snel. Er zijn in het laatste kwartaal van 2013 20% meer woningen verkocht dan in het 3de kwartaal en een jaarlijkse stijging van 2,2% t.o.v. 2012. De lage rente en vooral het toegenomen consumenten vertrouwen is de voornaamste oorzaak van de 'opverende' markt eind 2013. De gemiddelde transactieprijs is in het vierde kwartaal licht gestegen. De afge lopen twee kwartalen was er al nauwelijks sprake van prijsdaling. De totale prijsdaling van 2008 tot 2013 komt uit op een kleine 20%. Nieuwbouwprojecten wor den vlotter verkocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 103