8 Crisis doorstart na faillissement Daiende omzetten Levensvatbaar 'Het faillissement heeft mij sterker gemaakt' Na het faillissement eind okto ber, maakte het Axelse installatie bedrijf Gebrs. Van Rijn in novem ber afgeslankt een doorstart. Met minder vaste kosten, minder per soneel, ondergebracht in Van Rijn Installatie. Lean en mean, in ondernemersjargon. Directeur-ei genaar Jan Allewijn is strijdbaar, overtuigd dat zijn bedrijflevens vatbaar is. De periode voor en na het faillissement is slopend ge weest én heeft hem een ander mens gemaakt. "De wildste ver halen deden de ronde. Dat doet zeer. Maar als ondernemer ben ik sterker geworden." Tekst: Peter Oggel Foto: Jan Allewijn 'Arm, maar gezond', antwoordt hij bij de begroeting op de vraag hoe het hem gaat. "Het is niet anders", zegt hij na een korte stilte, met een grim lach. Over wat hij kwijt is, denkt Jan Allewijn liever niet te veel na. "Je be drijf en een godsgruwelijk vermogen. Een bedrag met vijf nullen. Maar dat beseft niemand." Ondernemen is vallen en opstaan, zegt hij. Een cliché. Nog zo eentje: klagen helpt niet. "Ik zoek de schuld helemaal bij mezelf. Mijn bedrijf is failliet gegaan." Dat bedrijf is het Axelse installatiebedrijf Gebrs. Van Rijn, jaar van oprichting 1878, maar 2013 is vanaf de eerste dag een ploe- terjaar, uitmondend in een faillisse ment tien maanden later. "We heb ben ons stinkende best gedaan, maar er was geen houden meer aan", zegt Allewijn. In 2004 nam hij Gebrs. Van Rijn over en onder zijn aanvoering groei de het bedrijf in de jaren daarna uit van klassiek loodgietersbedrijf tot een muiltidisciplimare onderneming met specialismen als klimaatbeheersing, duurzame energie en beveiliging. De laatste twee jaar werkt Allewijn in partnerverband met vennoot Wim Duerink. Het bedrijf in Axel was met De Rid der Installaties in Aardenburg en Van Rijn Installatie in Oostburg een van de drie BV's in de holding Dual Tech niek. Na het failliet blijkt de construc tie de redding voor 14 van de 26 Axel se werknemers. Want: nauwelijks drie weken na het faillissement maakt Van Rijn in het bestaande bedrijfsge bouw in Axel een doorstart als Van Rijn Installatie; het personeel wordt eveneens ondergebracht bij de Oost- burgse BV. Waar het mis ging? Dalende omzet ten en hoge vaste lasten, met name huisvesting en personeel drukten zwaar, is zijn antwoord. Als installatie bedrijf is Van Rijn mede afhankelijk van de bouw, de sector die al sinds het begin van de recessie in 2008 de klappen van de crisis te verwerken krijgt. Allewijn: "Er was gewoon geen werk, wat we ook probeerden. Januari niks, februari weer niks. Aan vankelijk denk je: ach dat zal wel los lopen, je kijkt eens naar de eerste maanden een jaar eerder. Die waren ook niet best, maar in maart trok het aan. Nu niet." In het vooijaar trekt de accountant aan de bel, zijn boodschap is kort: re organiseren. Maar dat duurt nog even: personeel ontsla je niet zomaar, zegt hij, zeker als in het bedrijf sprake is van langjarige dienstverbanden. Uit eindelijk starten Allewijn en Duerin- ck bij het UWV een ontslagprocedu re voor vier medewerkers. Het UWV weigert, de procedure is volgens de in stelling niet volgens de regels. "Maan delijks leden we twintig mille bruto verlies. Veel geld. Als het zo hard gaat, dan houd je dat niet erg lang vol. We zijn te braaf geweest. We hadden ontslag moeten aanvragen voor tien of zelfs veertien medewer kers, dan hadden we toestemming ge kregen voor vijf. Maar die kennis had den we niet." Het is praten achteraf. In oktober gaat de stekker uit Gebrs. Van Rijn, 26 medewerkers krijgen ontslag aange zegd. Hoe dat voelt, herhaalt Jan Alle wijn de vraag. "Voor de faillissements aanvraag heb ik vijf nachten niet gesla pen. Ten eerste: mensen ontslaan, dat doe je niet als ondernemer. Ten twee de: het is wel mijn bedrijf waar mijn ziel en zaligheid in is gestopt. Je hebt geen idee hoe moeilijk het is je men sen te vertellen dat het klaar is. Fail liet..." In Nederland ging vorig jaar een re cordaantal bedrijven failliet. De teller eindigde in december op ruim 12.000, een toename met tien pro cent. Maar er zijn trendbreuken waar neembaar. In de tweede helft van het jaar daalde het aantal faillissementen, mogelijk een voorbode van betere tij den. Opmerkelijker nog is dat in 2013 meer bedrijven dan ooit een doorstart maakten. Sommigen gingen korte later alsnog kopje onder, ande ren slaagden. Allewijn is overtuigd dat Van Rijn slaagt. "Wim en ik wilden dit bedrijf koste wat kost in de lucht houden. Omdat Van Rijn levensvatbaar is." Het verhaal van de doorstart klinkt als een spannend jongensboek. Naast Dual Techniek heeft Allewijn nog een bedrijf (Multifind), waarmee hij boedels opkoopt. Multifind doet een bod op de inventaris, en van de rech- ter-commissaris krijgt Allewijn dé voorkeur boven andere gegadigden. "Ook omdat ik personeel wilde be- houden. Onze B V-structuur is een ge luk geweest; medewerkers kon ik on derbrengen in Oostburg. De boedel heeft flink geld gekost, dat weet ook niemand. Maar anders was ik gewoon klaar geweest. Nu kregen we een boost: ertegenaan! En dat doen we ook. De eigenaar van ons bedrijfs pand heeft ingestemd met een lagere huiur. Maar 2014 wordt zwaar. De markt is nog steeds moeilijk, de afwik keling van het faillissement blijft lo pen, we moeten onze organisatie op orde krijgen. Maar dat gaat lukken." Maar er is ook een bittere nasmaak. "Je leert de mensen heel goed ken nen", zegt hij. En na een aarzeling: "Als je geld hebt, dan heb je veel vrienden. Maar wat is een echte vriend? De meest wilde verhalen de den de ronde. Ik zou dit, ik zou dat hebben gedaan. Dat doet zeer, ja. Ik heb ook nog eens een vrouw en kin deren. Je imago krijgt een klap. Een grote klant is afgehaakt, dat voelt als een trap na. Kijk dan in mijn boeken, alles is in orde. Medewerkers die hier twintig jaar of langer werkten, zijn gaan lopen. Ik ben veranderd, ja. Jan, jouw manier van ondernemen is vrij hard, maar voor je personeel ben je een eitje geweest', zei een grote on dernemer na het faillissement. Ik denk dat hij gelijk had. Nu heb Ik met niemand mededelijden meer. Ik kijk nu nog naar mezelf en naar het bedrijf. Meer kennis, en meer levens ervaring dat telt. Als ondernemer ben ik sterker geworden." Jan Allewijn: 'Ik heb ik vijf nachten niet geslapen.' <1 Wim Duerink: 'We wilden bedrijf koste wat kost in de lucht houden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 100