BUITEN 17 Verspreid door Zeeland liggen kunst matige grasheuvels, van vijf tot twaalf meter hoog. Het vermoeden bestaat dat deze 'vliedbergen' oorspronke lijk dienden als heuvel voor een motte- kasteel. „Dat heeft hier ook gestaan", zegt Francisca Wedding (43), moeder van twee schoolgaande kinderen. „Ar cheologisch onderzoek wijst dat uit. Het bestond vermoedelijk uit twee gedeel ten, een hoofdburcht en één of meer voorburchten, en werd omgeven door een gracht en een houten omwalling, die later misschien, net als bij andere kaste len gebeurde, is vervangen door een ste nen muur." Het leek Werkgroep Speel- voorziening 'De Kasteelberg' een pas send idee om voor het kinderrijke dorp een natuurspeeltuin te creëren op deze glooiende speelweide die de nieuwbouw wijk scheidt van de bosrand. Wedding: „En om dan in stijl een houten burcht op te trekken!" 'De Kasteelberg' bestaat uit boomstammen en is in een vierkant ge bouwd, met kantelen en poortjes met kleine puntdaken. Het ontwerp, dat in sa menspraak met de gemeente tot stand kwam, tekende ontwerpbureau Jootje Vaas in Goes, dat door heel Nederland na tuurlijke buitenspeelruimten realiseert. Maar voor in september 2012 de eerste paal door wethouder J. de Bat kon wor den geslagen, was er nog wel het een en ander te doen. Geld moest er komen, en dat geld moest worden verdiend. Daar is met vreugde veel energie ingestoken, ver telt Wedding: „Op Nationale Monumen tendag bijvoorbeeld, is indertijd een mid deleeuwse markt georganiseerd. Je kon een Bourgondische hap genieten, aan de schandpaal staan, knutselen en nostal gische spelletjes doen. En - voor de grap - een kavel van de kasteelberg pachten." Al die vrolijke activiteiten leverden zo'n 1230 euro op. Het kwam geheel ten goede aan het kasteelbudget. daar dan weer formulieren voor moeten worden ingevuld, dan doen we dat." De mappen op de keukentafel puilen uit. Ook met verslagen van de werkgroepver gaderingen: „We letten op processen, ma ken afspraken. We benutten connecties en netwerken." Vol lof zijn ze over de Stichting Zeeuws Landschap, waarvan ze onder meer ge reedschap in bruikleen krijgen: van pis- toolzagen en takkenscharen tot hooivor ken en EHBO-dozen. Van der Sluis: „Zo kunnen we met iedereen die wil mee doen aan het werk!" Plannen zijn er nog genoeg. „We willen graag het bos erbij betrekken: paadjes en een tarzanbrug," zegt Wedding. „Watertafels bij de zand bak, en houten trappen langs de berg." Het zal er inderdaad nog wel van komen. Want op die verstilde open plek tussen de Bewestenwege en het Poelbos, kun je iets nieuws ervaren dat al van oudsher passend in het landschap is: alsof'De Kas teelberg' er altijd is geweest. „De betrokkenheid van buurtgenoten en dorpsbewoners nam daardoor enorm toe. En wat is er sindsdien door iedereen hard gewerkt!", vertelt Maria van der Sluis (36), moeder van twee nog jonge kinderen en eveneens een van de voor trekkers van de werkgroep. „Inmiddels weten wij welke wegen we kunnen be wandelen: subsidies en fondsen, acties als Jantje Beton, NL Doet, Burendag, boekjes met varkentjeskrasloten - we hadden er nog nooit van gehoord, maar zijn gaan rondbellen en kwamen gaande weg achter nóg meer mogelijkheden. Als ismm WOENSDAG 12 FEBRUARI 2014 door Jacoline Vlaander Meer weten over het Broodfonds? Algemene informatieavond voor ondernemers in Zeeland! Datum: maandag 24 februari 2014 Aankomst: 19.00 uur Start: 19.30 uur Plaats: De Goederenloods, Albert Plesmanweg 23 in Goes Aanmelden: info@broodfonds.nl Meer informatie: wvwv.broodfonds.nl Bestuur van De Zeeuwse Knip: vlnr.: Samuel van Daalen (penningmeester), Paul Landsbergen (secretaris), Mieke Wijnen (voorzitter), Peter Koelemij (algemeen bestuurslid) foto Mieke Wijnen foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17