8 VERDIEPING BICGRAFIt VAN GERARD HEINEKEN De familie Heineken is verbaasd over alle ophef vorige week. Freddy Heineken blijkt geen échte Heineken, zijn va der was immers een bas taard uit de affaire van zijn oma met haar minnaar Julius Petersen. Hoezo schandaal? „Iedereen binnen de fa milie en de top van het concern wist van wat zij 'het verhaal' noemen", zegt Annejet van der Zijl, schrijfster van het boek Gerard Heineken, De man, de stad en het bier. „De Heinekens waren lang en blond, Freddy en zijn vader Henry waren klein en donker. De gelijkenis met Julius Petersen is overdui delijk." Bovendien had Gerard Henry een paar da gen na zijn geboorte officieel als zijn zoon erkend. Einde verhaal, aldus de familie. Niet dat zij zich schamen, vermoedt Van der Zijl. „Ik zag in een krant een bierflesje waar in het etiket 'Heineken' was vervan gen door 'Petersen'. Freddy had dat grappig gevonden, dat weet ik zeker. Zijn dochter Charlene heeft zijn gevoel voor humor." Zelf keek de historica ook op van alle me dia-aandacht, vooral omdat het nieuws voortijdig is uitgelekt. „Ik had als journalist voor HP/De Tijd al geen goed gevoel voor dit soort nieuws", zegt ze lachend. „Ik ken de Freddy Heineken goed en ging af en toe bij hem langs. Freddy vertelde eens dat hij net had zitten eten met Willem-Alexander en zijn nieuwe vriendin. Hij kon goed over weg met de zonen van Beatrix. Ik schreef het keurig op, ergens in een bijzin. De Tele graaf las mijn verhaal en opende de krant met 'Willem-Alexander heeft nieuwe vriendin!' Had ik een scoop, en had het zelf niet eens in de gaten. Mijn hoofdredacteur was woedend." Freddy Heineken vroeg haar jaren geleden om zijn biografie te schrijven. Of ze dan on afhankelijk kon werken, vroeg ze. Nee, dat kon niet. „Dus deed ik het niet. Naar zijn reden heb ik nooit gevraagd, het was zijn goed recht om nee te zeggen. Maar zonder volledige vrijheid kan ik niet werken. Het is zwart-wit voor mij. 'Ach meisje', zei Freddy. 'Jij wordt nooit rijk. Je bent veel te idealistisch.' Natuurlijk, Freddy leefde een interessant leven, zakelijk en privé. Maar ik had net de biografie van Bernhard geschre ven, ik had wel even genoeg 'boefje' ge zien. Het was veel werk om de waarheid te vinden achter alle rookgordijnen en goed klinkende verhalen. Dat zou bij Freddy vast niet anders zijn geweest." Publiek geheim of niet, de familie Hei neken heeft lang haar best gedaan om het schandaal van het koekoeksjong verborgen te houden. In het familiearchief zat 'een Ge- rard-vormige leegte', zoals Van der Zijl het noemt. Waarom dan nu die openheid? Het past in het tijdsbeeld, denkt Van der Zijl, waarin ook andere zakenfamilies- zoals de Duitse levensmiddelenfamilie de Oetkers - een boekje open doen. „Misschien hebben de Heinekens gedacht: als ze het niet vindt, hebben we het goed verstopt. Vindt ze het wel: laat zijn verhaal dan ook met een compleet verteld worden. Ze wa ren zelf ook wel nieuwsgierig. Wie Petersen was, wisten ze wel. Maar de ze oer-Heineken was een grijze vlek in hun kleurrijke geschiedenis." Met niet meer dan een foto en een brief op zak, begon ze haar speur werk in historische archieven van zijn tijdgenoten. In de bio grafieën van Willem III en de Amsterdamse burgemeester Den Tex en in de brieven van schrijver Pot gieter vond ze steeds meer puzzelstukjes. „De tweede helft van de 19e eeuw was een aanstekelijke tijd en Gerard Heineken was een van de sterren daarin. Hij geloofde in de vooruitgang, die kwam met de nieuwe technische kennis, betere hygiëne en elek triciteit. Hij was grootmoedig en goedhar tig, en zorgde goed voor zijn personeel. Hij was een energieke, vrolijke en grappige man." Bovenal was Gerard een zakenman pur sang. Wat dat betreft had Freddy, een echte Heineken of niet, veel met hem gemeen. Gerard kocht een verlopen brouwerij in 1864 en toen hij op 52-jari ge leeftijd plots overleed, was hij de grootste en rijkste brou wer van het land. Zaken mensen van deze tijd kunnen veel van hem leren, denkt Van der Zijl. „Les 1: wees niet bang om te ver nieuwen. Wie flexibel is, maakt de groot ste kans om te overleven. Ik was verbijs terd over het tempo van vernieuwingen van die tijd. Ik heb er zelf ook van geleerd om minder bang te zijn, als schrijfster in een tijd waarin de boekenwereld zwaar on der druk staat. Voor alles wat verdwijnt, komt weer iets nieuws. Een andere les is: kies je medewerkers goed. Rijke zakenmen sen omringen zich graag met jaknikkers. Gerard was niet bang voor lastige medewer kers die hem de waarheid vertelden." Drie wijze lessen heeft Gerard Heineken zelf niet nageleefd. „Allereerst: trouw ver standig. Hij en zijn vrouw Mary maakten elkaar niet gelukkig. Petersen was de echte liefde van haar leven. Punt twee: let op je gezondheid. Gerard werkte hard, sliep weinig, bezocht hoeren en at en dronk veel. Niet zozeer bier, vooral dure wijnen. En tot slot: zorg goed voor een op volger. Toen Gerard plotsklaps overleed, ging alles naar zijn vrouw. Zij schoof even later Petersen naar voren. Nou was Gerard best bereid om Petersen te tolereren, maar hij zou het vast heel zuur gevonden heb ben als hij wist dat de minnaar, en intus sen echtgenoot, van zijn vrouw alle touw tjes van zijn bedrijf in handen kreeg." Het boek van Van der Zijl verscheen vorige week en aan aandacht geen gebrek. Er is zelfs belangstelling om het boek te verfil men. Van der Zijl zal zich er niet mee be moeien. „Mijn werk is af. Het verhaal van Gerard Heineken is niet van mij. Wie weet gaan de scenarioschrijvers de affaire van zijn vrouw met Petersen en zijn eigen affai re met Rika Roos wat aandikken. Met een rol voor actrice Sylvia Hoeks, of zo. Ik hou me daar buiten. Gerard Heineken was ver dwenen uit de wereldgeschiedenis. Ik heb hem zijn plek teruggegeven. En niet alleen als de opa van Freddy, maar als een man die Amsterdam en de rest van het land veel vooruitgang heeft gebracht. Hij verdient het om er weer te zijn." De onbekende opa van Freddy door Mo Prins illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8