Dr. Cuislains goed bewaard geheim Officier eist 36 maanden cel tegen ujstcomwnatie verdachte van branden in Sluis Hontenisse ZEEUWS-VLAANDEREN 23 CDA en Groot Bingo in Veste Nog slechts 5 dagen winter Het geheel straalt rust uit en dat is wat Joseph Guislain (1797-1860) precies beoogde. Het vooruitstre vende stadsbestuur van Gent gaf hem opdracht een psychiatrisch centrum te stichten. Al langer waaide er in de stad een andere wind ten aanzien van 'dollen'. Ja renlange opsluiting maakte plaats voor behandeling. 'Dollen' heet ten voortaan geesteszieken. Een grote verandering was dat, want wie ziek is, kan ook genezen. Guislain was zijn tijd ver vooruit. Zijn centrum, waar Broeders der Liefde voor de verzorging teken den, verrees aan de rand van de stad, aan de Brugse Poort. Het is nu nauwelijks meer voor te stel len dat daar het platteland begon. Toch heerst er nog rust, want - hoewel nu helemaal ingebouwd - het centrum ligt nog altijd verbor gen, wat het niet al te gemakke lijk maakt om te vinden. Zo hoort het ook bij een goed bewaard ge heim. Psychiatrisch patiënten verblijven er nog steeds. Het oudste deel is sinds 1987 beetje bij beetje tot mu seum voor de geschiedenis van de psychiatrie omgetoverd. Tentoon stellingen vinden plaats in de oude, hoge ziekenzalen. Over al les is nagedacht door Guislain, een psychiater, afkomstig uit een architectengeslacht. De ramen zijn bijvoorbeeld wel voorzien van tralies, maar dat zijn geen rechte spijlen. Ze zijn bloemvor- mig. Dat moet de patiënten een heel andere indruk hebben gege ven. Het Dr. Guislain Museum laat de historie van de psychiatrie zien, van hele primitieve middelen als een koudwaterbad tot de ontwik keling van allerlei medicatie en electroshocks. Een bekende pos ter hangt er ook met de tekst: 'Zo, dus u bent helemaal normaal? Da's gek!' Museum Guislain in Gent herdenkt de Eerste Wereld oorlog met een prikkelen de expositie waarin het geestelijk leed van militai ren centraal staat. GENT - De Eerste Wereldoorlog be gon zo 'vrolijk'. Zeker volgens de Duitse oorlogspropagandisten. Al snel kantelde het beeld. De 'fri- sche fröhliche Krieg' verzandde in een loopgravenoorlog die vier jaar zou duren, van najaar 1914 tot november 1918. België staat dit jaar stil bij een eeuw Eerste Wereldoorlog of zo als die vaak wordt genoemd, de Grote Oorlog. Honderdduizenden militairen kwamen om en raak ten gewond, lichamelijk maar ook geestelijk. Aan die laatste catego rie heeft het Museum Dr. Guis lain voor de geschiedenis van de psychiatrie in Gent een grote, in drukwekkende tentoonstelling ge wijd. De Eerste Wereldoorlog was de eerste grote oorlog in 'de moder ne tijd'. Voor het eerst werden op vrij brede schaal vliegtuigen inge zet. Het geschut was zwaarder dan ooit. Het moderne zat ook in het immateriële, in de verzorging van gewonde militairen en de in zet van psychiatrische hulpverle ning. Het is inmiddels alom bé kend dat militairen geestelijk zwaar kunnen lijden onder oor logsomstandigheden, hoe goed ze ook getraind zijn. Het posttrauma tisch stresssyndroom is een erken de oorlogsziekte. In de Eerste We reldoorlog bestond die term nog niet. 'Shellshock' heette de aan doening, genoemd naar de.gevol- gen die inslagen van granaten en bommen konden hebben op de zenuwen van soldaten die niet meer wisten waar ze het moesten zoeken. In het Museum Dr. Guislain zijn filmpjes te zien van getroffen mili tairen. Ze hebben hun lichaam niet meer onder controle en ma ken onophoudelijk de raarste be wegingen. Hun zenuwen zijn let terlijk geschokt. Aan zulke solda ten had je niet veel meer of stel den ze zich toch aan? Wie uiter lijk niets mankeerde, liep de kans teruggestuurd te worden of zelfs te worden geëxecuteerd als dienst weigeraar. De Vlaming Achille Van Sassenbrouck die bij oorlogs handelingen een oog verloor en laSt kreeg van zenuwstoornissen, ging terug, om te tekenen. Zijn werken hangen in Gent en laten een ontluisterend beeld zien. Kunst is misschien wel de beste manier om de waanzin van een oorlog te tonen, toen en nu. De samenstellers van de expositie in Gent hebben er doelbewust voor gekozen de lijn door te trek ken naar het heden, onder meer met foto's die zelden de media ha len. James Nachtwey was te gast in een Amerikaans veldhospitaal tijdens de oorlog in Irak. De foto's die hij maakte, waarvan er dertig levensgroot te zien zijn in het Mu seum Dr. Guislain, bewijzen dat elke oorlog gekkenwerk is. Hij wordt verdacht van een drie tal brandstichtingen in zijn woon plaats waarbij de brand in een wo ning aan de Burgemeester van Hootegemstraat de meest opval lende was. Die brand werd in de nacht van 18 augustus 2013 ont dekt en de brandweer vreesde dat er nog mensen in het bewuste pand aanwezig waren. Om die re den werd ook wagens van omlig gende korpsen ingezet. De verdachte (36) vertelde dat hij samen met zijn vrouw en kinde ren in dat huis had gewoond, dat er heel veel gebreken waren waar de eigenaar niets aan wilde doen. Na verhuizing keerde hij op een nacht terug naar het leegstaande huis. Hij was toen flink dronken en stichtte de brand. Ook werden in die periode een coniferenhaag en een afvalcontainer in brand ge stoken. Het lukte de politie hem snel op te pakken zodat er niet nog meer branden waren. Tijdens de rechtszaak kwam naar voren dat de man kort voor die branden zijn baan verloren had. Dat zorgde, zo vertelde hij tegen de rechters, voor heel veel span ning. Officier van justitie E. Smale zei dat er een flinke straf moest vol gen. „Want het had allemaal wel heel erg verkeerd kunnen uitpak ken." Raadsman H. Klein Hesse- link hield het heel kort. „Mijn cliënt bekent de brandstichtin gen, daar hoeven we het dus niet over te hebben." Wel zei hij dat hij geschrokken was van de eis. De verdachte zelf zei dat hij spijt had van zijn daden. Vooral ook omdat zijn kinderen nu de nadeli ge gevolgen ondervinden van zijn daad. Uitspraak op 24 februari. HULST - Het CDA en Groot Honte nisse trekken in de gemeente Hulst samen op naar de gemeente raadsverkiezingen. Ze gaan een lijstcombinatie aan. Bij de verde ling van de (rest)zetels worden de afzonderlijke stemmen van beide partijen bij elkaar geteld. Dat kan voordelig zijn voor het behalen van een restzetel. „De afgelopen periode is gebleken dat beide par tijen goed met elkaar kunnen op schieten", zegt CDA-lijsttrekker Adri Totté. „Daarom willen we ook graag weer samen in een vol gend college van B en W. Of dat lukt hangt natuurlijk af van de verkiezingsuitslag." TERNEUZEN - Stichting Welzijn Ouderen Terneuzen houdt mor genmiddag, woensdag, een bingo in dienstencentrum De Veste aan het Oostelijk Bolwerk in Terneu zen. Aanvang is 14.00 uur. Mee doen kost 1,50 euro. alles 50% DELSCHER DINSDAG 11 FEBRUARI 2014 Laf of gek in Grote Oorlog verminkte soldaten, zoals opgesteld in het Museum Dr. Guislain in Gent. foto Adriënne van der Werf door Harmen van der Werf CENT - De entree tot het Dr. Guis lain Museum in Gent is prachtig. Het complex, waarvan het eerste deel in 1857 de deuren opende, zit wat betreft vormgeving schitte rend in elkaar. Het torentje van de kapel op de binnenplaats trekt als eerste de aandacht. De linker- en rechtervleugel aan de voorzijde lij ken als twee druppels water op el kaar. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Een inwoner van Sluis moet een celstraf van 36 maanden waarvan 12 voorwaarde lijk krijgen, zo liet officier van justi tie E. Smale gistermiddag horen. Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607 www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65