Sluis brengt via enquête problemen met mobiele telefonie in kaart F maaskant ZEEUWS-VLAANDEREN 21 Terneuzenaar Piet Buijze (84) laat nog elke middag in zijn garage zijn handen en hersenen werken. >r tMl Maakt er meer vakantie van. reizen maaskantreizen.nl TERNEUZEN - Piet Buijze haalt maandagmiddag aan de keukenta fel zijn schouders eens op. Is hij een rolmodel voor het beleid van de overheid? Ach, wat maakt hem het uit. Als Piet maar kan blijven klussen, dan vindt hij zo'n kwalifi catie wel best. De regering stimuleert dat senio ren zolang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Met een beetje zorg aan huis kun je als oudere best nog blijven participeren in de maatschappij. Bij Piet wordt eens in de week schoongemaakt door een hulp, rijdt drie keer per week een auto van Tafeltje Dekje voor de flat met een warme maal tijd en stappen regelmatig zijn dochters Ina en Kobi binnen om hun vader te assisteren met dage lijkse zaken. Mede door die constructie kan Piet vrijwel elke middag zijn han den vrij maken voor zijn passie: draaien, frezen en boren. En als je ergens handig in bent? Tja, dan doet de tamtam zijn werk en we ten de wat minder handig aange legde Terneuzenaren je al snel te vinden. Piet vindt dat prima. Het houdt hem actief, in conditie en jong van geest. „Mochten morgen mijn handen opeens beginnen te trillen, dan is het voorbij. Maar dan ben ik dankbaar dat ik het zo Gaan mijn handen opeens trillen, dan ben ik dankbaar dat ik het zo lang heb volgehouden lang heb mogen volhouden. Tot die dag blijf ik lekker in mijn gara ge in de weer", vertelt hij. Daar staat onder meer een My- ford-draaibank, type Super 7. Buij ze is trots op zijn apparatuur, maar nog veel trotser op dingen waarmee hij anderen (en vooruit, ook een beetje zichzelf) blij mee maakt. „Ik heb bij verschillende machinefabrieken aan de draaita fel gestaan (Van den Burg en De Hoop in Terneuzen en NSM in Sluiskil), voordat ik bij Widen- horn in Rotterdam vertegenwoor diger in materiaalverspanende ma terialen werd. Man, hoeveel draai banken ik in deze regio niet heb verkocht... Die zijn echt niet te tel len." Piet ging op 62-jarige leeftijd met pensioen, maar zat daarna geen moment stil. Zijn vrouw Jo, die drie jaar geleden overleed, vroeg vanwege ernstige reuma om ver zorging en daarnaast was Piet voortdurend voor anderen in de weer. „Mijn hobby begon met een heteluchtmotor van een collega. Hij kreeg dat ding niet aan de praat. Daar begint voor mij met een de uitdaging. Dat apparaatje heeft geen functie, omdat het veel te weinig vermogen heeft. Maar als-ie kan draaien, dan zal-ie draaien. Geef mij maar een pro bleem, dan los ik het graag op." Het mag duidelijk zijn; Piet is al 22 jaar geen vertegenwoordiger meer, maar 'verkopen' kan hij nog steeds als de beste. Niet op een vervelend opdringerige manier, maar op een wijze die enthousias me verraadt. Misschien is wel daarom dat zijn contacten uit zijn werkzame leven hem nog steeds voordelen bieden. „Ik kreeg bij voorbeeld eens wat kunststof schijven aangeboden. Daar kon ik niet meteen iets mee, maar ze kwamen opeens heel erg van pas toen mijn vrouw vanwege haar reuma geen sleutel meer kon vast houden. Ik heb toen van zo'n schijf een kunststof sleutelhouder gemaakt, die heel makkelijk is vast te pakken. Inmiddels heb ik er al zo'n veertig voor reumapa tiënten gemaakt. Via via komen mensen er heel snel achter dat je iets handigs hebt gemaakt. Wat ik ermee heb verdiend? Geen enkele gulden, uh euro. Ik doe het voor mijn plezier." Zo is hij nu druk met allerlei con structies voor een hobbybrouwer in Terneuzen. „Ook ga ik nog elke week op de koffie bij een man, die ik aan huis in zes jaar heb op geleid tot draaier. Hij had na een faillissement van een bedrijf heel veel materiaal, maar hij kon er niets mee. Nu dus wel. Elke week praten we even bij over het vak. Ik heb de laatste tijd trouwens ook al een paar keer een zestienja rige jongen uit Goes in mijn gara ge op les gehad. Fantastisch. Die gast zit op de technische school (Calvijn College) in Krabbendlj- ke, maar hier krijgt-ie een-op-een les. Echt, die jongen geniet met volle teugen." En Piet doet dat al net zo. Zijn grootste trots? Een breiapparaat. „Ik kreeg eens een verzoek van een vrouw met een arm. Die had een prehistorisch apparaatje, dat een breinaald vasthield. Daarmee kon ze ondanks haar handicap toch breien. Dat ding deed het niet goed meer. Ze had gehoord dat ik best handig was, dus vroeg ze om raad. Ik heb een modernere gemaakt. Inmiddels staat de teller op drie. Een voor haar, een voor een vrouw uit Sluiskil en een voor mijzelf. Ik ben er namelijk best groots op." Wat ik ermee heb verdiend? Geen enkele gulden, uh euro. Ik doe het voor mijn plezier De stap is een uitwerking van een motie die de Sluise gemeenteraad eind vorig jaar aannam. Daarin wordt het college opgedragen iets te doen aan de problemen met mobiele telefonie. In delen van (West-)Zeeuws-Vlaanderen is vaak geen of nauwelijks bereik, en telefoons schakelen onge vraagd over op (vaak duurdere) Vlaamse netwerken. Een groei end probleem voor bewoners én ondernemers, en zo langzamer hand een reden voor bedrijven zich niet in de regio te vestigen, meent raadslid Aniek Uitdewilli- gen (CDA). Zij kwam met de mo tie die unaniem werd gesteund. B en W willen nog deze week, on der meer via de gemeentelijke website, een (korte) enquête uit zetten waarin bewoners wordt ge vraagd naar hun ervaringen. Met de antwoorden op zak gaat de ge meente later dit jaar het gesprek aan met netwerkoperators, provin cie, Delta en ondernemersclubs. Daarbij wordt gekeken of er oplos singen mogelijk zijn. Raadslid Uitdewilligen zegt blij te zijn dat er 'beweging in de zaak zit', maar had gehoopt dat er wat meer concrete zaken in het voor stel van B en W hadden gestaan. „Ze voeren netjes uit wat wij heb ben gevraagd, maar ook niet meer dan dat. Ik had gehoopt dat er ook een visie zou zijn op wat we als gemeente minstens willen berei ken, en dat het belang van dit the ma duidelijker aangegeven zou worden." Het onderwerp wordt morgen behandeld in een com missie van de gemeenteraad. Acht blaaskapellen op Wermbloazen Bij Bally's Diner in Hulst wordt zondag 16 februari het festijn Wermbloazen gehou den. Bij dit opwarmertje voor carnaval laten acht blaaskapel len de bezoekers hun nieuwste repertoire horen. De Sjores Am- bras Band tekent niet alleen voor de organisatie, maar bijt om 13.45 uur ook het spits af. Johan van Waes exposeert in Honte Johan van Waes uit Heikant ex poseert tot eind maart in de gangen van ziekenhuis De Hon te in Terneuzen. Hij maakt schilderijen en grafiek en werkt soms met gemengde technieken. Van Waes laat zich inspireren door de natuur en door de mens. Toneelgroep Noord drie dagen in Podium Toneelgroep Noord brengt don derdag, vrijdag en zaterdag het blijspel Oude liefde roest (niet) op de planken van het Podium van Zaamslag aan de Terneu- zensestraat. De voorstellingen beginnen al le dagen om 20.00 uur. En treeprijs is 10 euro, inclusief vier lootjes voor de verloting. Tips voor verzorgen geranium en erodium Rein ten Klooster houdt don derdag een lezing in het Mau- ritshof bij IJzendijke. Hij ver telt over geraniums en ero- diums. Ten Klooster geeft on der meer praktische tips over de beste plek en verzorging. Aanvang is om 19.30 uur. Niet- leden van organisator Groei Bloei betalen 3 euro. Jan Brokken te gast bij De Moutzolder Schrijver Jan Brokken is mor gen te gast in theatercafé De Moutzolder van brouwerij De Halve Maan in Hulst Brokken vertelt onder meer over zijn werk De Vergelding. Entree kost 17,50 euro, inclusief twee consumpties. Aanvang is om 20.00 uur. Rinus Willemsen vertelt over historie Rinus Willemsen houdt don derdag een lezing over de ge schiedenis van Biervliet Dat doet hij in de maquettezaal van Het Trefpunt aan de Kerk straat, vanaf 14.00 uur. Willemsen maakt gebruik van een beamer en laat daarmee oude kaarten zien. Toegang kost 4 euro. 1 i Rondreis Griekenland Corfu Romantisch Wenen Ierland, de Titanic en Schotland Schilderachtig Toscane DINSDAG 11 FEBRUARI 2014 krasse klusser door Raymond de Frel Piet Buijze Piet Buijze door Martijn de Koning OOSTBURC - De gemeente Sluis gaat de problemen met mobiele te lefonie en internet in kaart breng en. Startpunt is een enquête onder inwoners, daarna volgt een ge sprek met betrokkenen bedrijven en organisaties. HULST TERNEUZEN ZAAMSLAG IJZENDIJKE HULST BIERVLIET tëssakf r'" 15 dagen vanaf 999 15-daagse rondreis per Comfort-Class touringcar, met oa. Olympia, Athene. Delphi. Epidaurus. Kalambaka Corfu. Verblijf in goede middenklasse hotels op basis van half- pension. U reist Comfort-Class. Vertrek 26 april, 17 mei, 13 september e.a. 8 dagen vanaf 499 8 daagse excursiereis per Comfort-Class touringcar, met o.a Baden. Wienerwald. Schönbrunn. Prater en Donauturm. Verblijf in hotels op basis van half-pension. U reist Comfort Class. Vertrek 23 maart. 27 april, 11 mei, 8 juni e.a. 9 dagen vanaf 699 9-daagse excursiereis per Comfört-Class touringcar, met o.a. Titanic Belfast. Inverness. Fort William Loch Ness en Eiland Skye, Verblijf in hotels op basis van half-pénsion. U reist Comfort-Class. Vertrek 3 mei, 20 juni, 19 juii, 4 augustus e.a. 10 dagen vanaf 499 10-daagse rondreis per Comfort-Class tounng- car Met o.a. Pisa. Siena. Florence. Volterra. Lucca San Gimignano! Verblijf in hotels op basis van half-pension U reist Cömfort-Class. ■Br Vertrek 20 maart. 18.25 april, 5,19 mei, 9,30 juni e.a. vkkv /fpt*. Maaskant Reizen organiseert al bi|na 50 jaar verzorgde busvakanties. S&if* Cyw /A excursiereizen en rondreizen door heel Europe Bij tsina alle reizen zi|n r. r Y'r.ï:'" excursies en half-pension inbegrepen Vraag de gratis brochure aan info@maaskantreizen.nl I 0412 - 48 28 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63