i Luid en laat protest tegen verhuizen jeugdzorg Kankerpatiënt smeekt om therapie En wat doe je als je hoort dat t BINNENLAND 5 van de Nederlanders boven de 30 jaar een verhoogd L jl cholesterol heeft?* Bijna 100.000 protesthandtekenin gen, waaronder die van 1100 hoog leraren, liggen klaar voor overhan diging. Kritiek klinkt vanuit de Koninklijke Nederlandse Acade mie van Wetenschappen, rech ters, de Kinderombudsman, ouders en medisch specialisten. „Een historische vergissing", zeg gen hoogleraren psychiatrie. Ongekend hevig is het maatschap pelijke verzet tegen (onderdelen van) de nieuwe Jeugdwet, die de Eerste Kamer vandaag behandelt. Die nieuwe wet bepaalt dat jeugd zorg geheel in handen komt van gemeenten. De maatregel moet de versnippe ring van zorg tegengaan, nu vaak een groot knelpunt in de hulpver lening. Gemeenten, zo luidt de gedachte, staan dichtbij de probleemgezin nen en kunnen dus snel en effi ciënt ingrijpen. Er moet wel 15 procent af van het budget. De kritiek spitst zich met name toe op de overheveling van psychi sche hulp aan jongeren, de jeugd-GGZ, naar gemeenten. Niet langer valt deze zorg onder de zorgverzekering, maar worden ge meenten verantwoordelijk voor het geld dat hiervoor beschikbaar komt. „De zorg voor jongeren met een psychische aandoening komt ern stig onder druk", zegt kinder- en jeugdpsychiater Menno Ooster- hoff, mede-initiatiefnemer van de petitie. „Het is toch zeer discuta bel dat een kind met een depres sie of een eetstoornis anders be handeld wordt dan een kind met nierfalen of een oorontsteking?" Artsenvereniging KNMG waar schuwt dat dit zorgt voor 'het ver- Zorg voor jongeren met psychische aandoening komt ernstig onder druk kwanselen van kwaliteit van zorg'. De Tweede Kamer zette dit najaar zonder veel omhaal zijn handteke ning onder de wet. Maar pas daar na barstte de kritiek los. Een deel van de Eerste Kamer is onder de indruk van het protest. Oppositie partijen SP, Christenunie, Groen- Links en PW hebben behalve be zwaren over de jeugd-GGZ moei te met de grote snelheid waarmee de wet ingevoerd moet worden: ja nuari 2014. De SP verzet zich ook tegen de bezuinigingen. De par tijen onderschrijven de noodzaak om iets tegen de versnippering te doen. Bij coalitiepartij PvdA ligt het wetsvoorstel lastig, zo klinkt het in de Senaat. Het is vooral de PvdA-achterban die nu ontketend is, zegt SP-senator Tineke Slagter. Eerste-Kamerlid voor de PvdA Jannette Beuving was bovendien tot voor kort lid van het College Bescherming Persoonsgegevens, een van de organisaties die bezwa ren heeft. Beuving wil vooraf niets zeggen. De andere coalitie partij WD heeft geen moeite met de plannen, zegt een woord voerder. MyTomorrows gaat deze maand nog zelf tien tot vijftien experi mentele medicijnen verstrekken. Nadat dat nieuws gisteren bekend werd, meldden zich weer patiën ten bij het platform. Directeur Sjaak Vink: „We hebben het hier over patiënten met vergevorderde kanker, voor wie eigenlijk geen hoop meer is. Er zijn echter de af gelopen jaren veelbelovende medi cijnen ontwikkeld, die nu worden uitgetest. In de testfase mogen ze eigenlijk niet zomaar worden ver strekt, ook niet aan kansloze pa tiënten. Maar die groep patiënten wil alle mogelijkheden aangrijpen om in leven te blijven." Er zijn uitzonderingen om zulke nieuwe middelen toch beschik baar te krijgen, namelijk op basis van het 'meelevingsbeginsel'. Dan is per geval toestemming nodig van de Inspectie van de Gezond heidszorg of het College Beoorde ling Geneesmiddelen. Bij de be handeling dient altijd een arts-on coloog betrokken te zijn. Voor pa tiënten die hiervan gebruik willen maken, treedt myTomorrows nu op als bemiddelaar. Professor Han van Krieken van het oncologiecentrum van Radbou- dumc in Nijmegen wijst erop dat de nieuwe generatie (immuno)the- rapieën veelbelovend zijn, maar dat succes niet bij elke patiënt ge garandeerd is. „Je moet geen valse verwachtingen wekken. Daarom is het goed dat bij deze procedures ook de behandelend arts nauw be trokken is." Voor Eduard van Beijsterveldt (48) lijken de medicijnen te laat te ko men. Hij lijdt aan een uitgezaaid melanoom, een ernstige vorm van huidkanker. Met zijn zus Yvonne Simons ijvert hij om toelating in een therapieprogramma. Maar dat is steeds afgewezen. Yvonne: „Ter wijl bekend is dat 50 procent van de patiënten kan genezen. Laten overheid en farmaceutische indus trie in dit land één op de twee kan kerpatiënten onnodig doodgaan? Het is te cru voor woorden." Wethouder bedreigd Wethouder Rien Wijdeven van Bernheze is vorige maand be dreigd door een woonwagenbe woner uit Nistelrode vanwege een conflict over een standplaats voor zijn dochter. De gemeente wil geen vergunning geven voor de woonwagen. Vliegende brigade Er komt een vliegende brigade voor werk in de zorg. Staatssecre taris Martin van Rijn (Volksge zondheid) wil dat die regionale kansen in beeld brengt en par tijen samenbrengt. Van Rijn gaat aan de slag met de aanbevelingen van de commissie-Borstlap. Meer euthanasie Meer mensen met een psychia trische aandoening kregen in 2013 euthanasie. Volgens Minis ter Schippers (Volksgezond heid) waren er 42 meldingen van euthanasie bij psychiatri sche patiënten. In 2012 en 2011 waren dat er 14 en 13. Schijnhuwelijken Twee mannen uit Den Haag (33 en 30 jaar) hebben mogelijk Egyptenaren naar Nederland gesmokkeld door ze te laten trouwen met vrouwen uit Hon garije. Ze zijn op 20 januari op gepakt, zo heeft justitie giste ren bekendgemaakt. Check je risico en maak een afspraak op «BÏW proactïV DINSDAG 11 FEBRUARI 2014 D66 door Sandra Donker DEN HAAG - Psychische en psychia trische zorg aan kinderen wordt, als het aan het kabinet ligt, overge heveld naar gemeenten. Deskundi gen en medici zijn uitermate kri tisch. In de Eerste Kamer, die zich er vandaag over buigt, is het nog geen gelopen race. Menno Oosterhoff, kinder- en jeugdpsychiater door Paulus Smits inister van Volksgezondheid in de kabinetten Kok I en Kok II. foto Herman Wouters AMSTERDAM - Honderden Neder landse kankerpatiënten sterven na onnodig lijden, omdat industrie en overheid dwarsliggen bij het ver strekken van nog niet goedgekeur de medicijnen. Dat is de klacht van patiënten en familieleden en van patiëntenplatform myTomorrows. bijlage Gezondheid: Immuuntherapie NISTELRODE DEN HAAG DEN HAAG DEN HAAG I Hartstichting •Cijfers gebaseerd op het totale cholesterolgehalte van Nederlanders tussen 30-70 jaar. Bron: Fadsheet Hartstichting, november 2012..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5