Saksen EU geschokt door 'referendumbom' Zwitsers Oppositie kraakt uitleg van Plasterk IN HET NIEUWS 3 of bel 0900-9697,!tpm BRUSSEL - De kruitdampen van de Zwitserse 'referendumbom' over beperking van (ook) EU-immi- granten blijven voorlopig nog wel even hangen boven het Europa kwartier in Brussel. Geschokt, ver ontwaardigd, beledigd, verbijs terd - de pro-EU-aanhang weet even niet meer hoe ze het heeft nu 50,3 procent van de Zwitsers 'stop' heeft gezegd tegen de 'mas sale immigratie' waar ze ondanks een werkloosheidscijfer van 3 pro cent blijkbaar last van hebben. Niet alleen moslims, Oost-Europe anen en andere obligate doelgroe pen moeten een halt worden toe geroepen, vindt Zwitserland. Ook EU-burgers zijn nog maar mond jesmaat welkom. De introductie van een quotum druist echter in tegen het Schengenakkoord met de EU waar de regering van Bern op 26 oktober 2004 haar handteke ning onder zette. In 2005 stemde de Zwitserse bevolking er in een referendum met 54,6 procent voor. In 2008 trad het in werking. In Brussel probeert men het hoofd koel te houden, zoals blijkt uit het commentaar van de Euro pese Commissie die de uitkomst officieel niet afkeurt maar 'be treurt'. Parijs en Berlijn lieten zich gisteren stelliger uit. Bonds kanselier Merkel voorziet 'aan zienlijke problemen', de Franse minister Laurent Fabius (Buiten landse Zaken) noemde het 'een verontrustende stemming'. Volgens Thijs Berman, hoofd van de PvdA-delegatie in het Euro pees Parlement, stort de affaire Europa in een dilemma. „We moe ten luisteren naar Zwitserland. Open grenzen maken het voor sommige mensen op sociaal en cultureel gebied niet makkelijker. Aan de andere kant, de EU brengt Zwitserland welvaart. Het moet de regels naleven. Je kunt niet al leen de kersen van de taart eten." Europarlementariër Wim van de Camp (CDA) kan zich moeilijk neerleggen bij de uitkomst. „Het gaat om een minuscule meerder heid. De Zwitserse regering moet terug naar het volk. Ze kan een ei gen referendum uitschrijven." Bern staat niet achter het initia tief van de rechts-populistische Zwitserse Volkspartij (SVP), maar het referendum is wel bindend. Brussel en Bern hebben zeven bi laterale overeenkomsten die za ken als openbare aanbesteding, handel en transport regelen. Het contract kan zowel door de EU als door Zwitserland worden beëin digd, maar slechts eens in de ze ven jaar en niet op afzonderlijke onderdelen als het vrije verkeer van personen. Het hele weekeinde broedden mi nister Plasterk en collega Jeanine Hennis (Defensie, WD) op de be antwoording van vragen over de onderschepte 1,8 miljoen sets aan metadata. Gisteren kwam de brief met uit leg: Plasterk had in Nieuwsuur eind oktober beter niet kunnen spreken over de zaak. Dat de Ame rikanen verantwoordelijk waren voor het tappen was 'een mogelij ke verklaring' die hij beter niet had kunnen noemen, erkent Plas terk. Overigens doelde de minis ter in Nieuwsuur op Nederlandse belgegevens, niet op buitenlandse data, stelt hij nu. Toen eind no vember bleek dat Plasterk ver keerd zat, kon die informatie ech ter niet naar de Kamer; dit zou te veel inzicht geven in de werkwij ze van de diensten. Omdat er een rechtszaak over de kwestie loopt, is vorige week toch besloten de Kamer in te lichten. De complete oppositie maakt ge hakt van deze verklaring. Partijen vallen erover dat onder het mom van 'belang van de Staat' maan denlang niets is rechtgezet. D66'er Gerard Schouw: „Als het echt zo geheim is, dan gold dat toch zeker ook eind oktober, toen Plasterk op tv van alles vertelde?" Bram van Ojik van GroenLinks: „De foute informatie werd wel ge deeld maar de goede informatie niet." CDA-Kamerlid Madeleine van Toorenburg: „Dat het belang van de Staat in het geding is, moet je je realiseren als je in de auto zit op weg naar Nieuwsuur." Gert-Jan Segers van de Christen- Unie vraagt zich af of Plasterk nog wel 'gezaghebbend' genoeg is om de dienst te leiden. „Kunnen we ervan uitgaan dat hij de Ka mer altijd de juiste informatie ver schaft?" SP'er Ronald van Raak spreekt over 'flut-antwoorden'. De wereld is Kras Autovakanties Duitsland 3 dagen al v.a Ga naar Kras.nt/saksen K RAS Ontdek deze veelzijdige streek met mooie natuur en historische steden. Keuze uit 3- en 4-sterren hotels inclusief ontbijtbuffet. Chemnitz - Pentahotel 4-sterren hotel met binnenzwembad en sauna Inclusief Wellnessfaciliteiten Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/17741 Freital - Leonardo Freital 1/ 3-sterren hotel in groene omgeving Gratis gebruik sauna Klantbeoordeling 7,6 Zie: Kras.nl/50733 Dresden - L'Hotel Dresden Altstadt 3-sterren-plus hotel in het centrum Nabij de diverse bezienswaardigheden Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/50338 Annaberg-Bucholz - Hotel Wilder Mann 4-sterren hotel in voormalige herberg Met sauna en gratis wifi Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/17742 3 dagen v.a. 3 dagen v.a. 3 dagen v.a. 4 dagen v.a. door Niels Klaassen door onze correspondent Petra janbroers DEN HAAG - Minister Ronald Plas- terk (Binnenlandse Zaken, PvdA) wacht vandaag een loodzwaar de bat over de onderschepte metada ta. De oppositie in de Tweede Ka mer is uiterst kritisch. Q3 DINSDAG 11 FEBRUARI 2014 SAKSEN. WERELDS! Prijzen p.p. o.b.v, 2 pers. excl. res.kosten en Calamiteitenronds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3