I GEZOND 3 Afvallen? Thermostaat lager! 'Goed' cholesterol soms toch 'slecht' Ruik het vet caat 'Doorbraak van 2013' had immuunthe- rapie toch te danken aan de toegenomen bemoeienis van de farmaceutische indus trie hiermee? Die maakt toch liefst kant-en -klare medicijnen en geen op maat gemaak te vaccins? „Klopt", stelt Fons van den Eert- wegh, medisch oncoloog en immunoloog in het VU Medisch Centrum. „Precies om die reden konden wij in het verleden een veelbelovend vaccin tegen darmkanker niet verder ontwikkelen. Enfin, de indus trie heeft inmiddels zelf enkele kant-en-klare medicijnen ontwikkeld die het immuunsysteem een oppepper geven. Deze medicijnen halen als het ware de na tuurlijke rem van het immuunsysteem af waardoor het steviger de aanval kan inzet ten. In Amsterdam hebben we laten zien dat één van die medicijnen bij ongeveer 20 procent van de patiënten met uitgezaaid melanoom de overleving langdurig kan ver lengen. Enkele patiënten zijn zelfs al jaren ziektevrij. Vorig jaar toonden onderzoekers aan dat een combinatie van twee medicij nen bij melanoompatiënten nog beter werkt. Ook bij prostaatkanker, nierkanker en longkanker zijn de eerste successen ge boekt. Dat heeft mede bijgedragen aan het uitroepen van immuuntherapie tot door braak van het jaar 2013. Aan deze vorm van immuuntherapie kleven echter twee nade len: de medicijnen zijn zeer duur en ze heb ben flinke, soms zelfs levensbedreigende bijwerkingen. Doordat de rem van het im muun gaat, kan het immuunsysteem zich gemakkelijk 'vergissen' waardoor het aan vallen ontketent tegen gezonde weefsels in het lichaam." Immuuntherapie bij kanker heeft inmid dels vaste voet aan de grond. Van den Eert- wegh en Figdor denken dat beide vormen, de Nijmeegse dendritische celvaccinatie en de kant-en-klare medicijnen, vooral nuttig zijn bij de behandeling van mensen met uitgezaaide vormen van kanker. Figdor: „Bij de verwijderen van niet-uitgezaaide tu moren zijn chirurgie en bestraling voorals nog onverslaanbaar. Immuuntherapie is echter uitermate geschikt om daarna nog die talloze, vaak niet zichtbare uitgezaaide tumorcellen op te sporen en te vernietigen. En zo de levensverwachting van patiënten enorm te verlengen." Van den Eertwegh: „Mogelijk passen we daarvoor straks een combinatie toe van medicijnen en kanker- vaccins. Kankervaccins om meer afweercel- len te krijgen die de tumor herkennen en een lage dosis medicijnen om deze cellen nog een duwtje in de rug te geven." DINSDAG 11 FEBRUARI 2014 Maastrichtse onderzoekers adviseren mensen die wat kilo's kwijt willen raken de verwarming een paar graden lager te zetten. Het lichaam moet dan meer energie verbranden om warm te blijven. Uit experimenten is gebleken dat mensen vrij gemakke lijke wennen aan een lagere omge vingstemperatuur. Na enige training voelt de lagere omgevingstempera tuur net zo comfortabel aan, terwijl het lichaam meer calorieën verbrandt. De onderzoekers stellen dat het goed mogelijk is dat het forse toename van het aantal mensen met overgewicht in de afgelopen halve eeuw voor een deel is het gevolg is van de relatief ho ge temperatuur in onze huizen en an dere verblijfsplekken. Met name in ROOM TEM" De thermostaat lager zetten, helpt bij afvallen omdat het lichaam meer calorieën verbrandt, foto PR kantoren en ziekenhuizen is de tempe ratuur vaak hoog Bron: Trends in Endocrinology Metabolism HDL-cholesterol, ook wel het 'goede' cholesterol genoemd (het beschermt tegen ontstaan van aderverkalking) blijkt soms het ontstaan van aderver kalking juist te versnellen, ontdekten Amerikaanse onderzoekers. HDL is een bolletje dat bestaat uit vet, choles terol en eiwitten. Het belangrijkste ei wit in HDL is apoA1Dit eiwit heeft het HDL-cholesterol zijn goede naam bezorgd, want apoA1 zorgt ervoor dat cholesterol vanuit de bloedvaten in het HDL-bolletje wordt wegge voerd naar de lever. Dit vermindert de kans dat cholesterol ophoopt in de wanden van de bloedvaten in het hart waardoor gemakkelijk een hartinfarct ontstaat. De Amerikanen ontdekten nu dat apoA1 soms chemisch veran dert (oxideert). Hierna is het niet meer in staat cholesterol te binden en uit de bloedvaten weg te voeren. HDL met dergelijk veranderd apoA1 bevor dert juist het ophopen van choleste rol in de bloedvatwand. De onderzoe kers zoeken nu uit wat de oorzaak is van de verandering van apoA1 bij sommige mensen. Ook werken zij aan een test om de 'slechte' vorm van apoA1 gemakkelijk aan te tonen, zo dat mensen die last hebben van deze veranderde vorm kunnen worden op gespoord. Bron: Nature Medicine Wil je weten hoeveel vet er in het eten zit? Gebruik je neus! Onderzoe kers uit Wageningen en Philadelphia laten in een studie zien dat proefper sonen in staat zijn magere, halfvolle en volle melk op grond van hun geur feilloos van elkaar te onderscheiden. Aangezien het vetgehalte het enige verschil is tussen de drie soorten melk, betekent dit volgens de onder zoekers dan mensen in staat zijn klei ne verschillen in vetpercentage (in dit geval respectievelijk 0,125 procent, 1,4 procent en 2,7 procent) waar te nemen. De onderzoekers vonden geen verschil tussen mensen met en zonder overgewicht in hun vermogen de melksoorten op grond van geur te onderscheiden. Bron: Plos One reageren? Sjgp gezondheid@depersdierist.nl I Door immuuntherapie wordt onze afweer sterker. Hier wordt een kankercel uitgescha keld. foto Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39