Immuuntherapie 66 Door kou ontstaat een abnormale reactie van de haarvaatjes in de huid pag 2&3 De farmaceutische industrie TIPS Het doet pijn, jeukt en ziet er niet uit: winterhanden en wintervoeten. Veel mensen kennen deze aandoening, die niet ernstig is. Maar hoe kom je eraan?En belangrijker: hoe kom je eraf? Cynthia de Vries (16) heeft een vreemde kwaal, vindt ze zelf. Als ze het koud heeft, krijgt ze blauwrode vingers en tenen. De verkleuringen zijn zó erg dat het vriendin nen ook opvalt en zij haar er op aanspreken. „Ik dacht altijd dat ik me aanstelde en het me verbeeldde, maar het valt dus ook ande ren op", zegt ze. „Mijn oma zei: 'Volgens mij heb jij last van winterhanden'." Cynthia is nog niet bij de huisarts geweest met haar blauwe handen, maar overweegt daar binnenkort wel aan te kloppen. Een tijd geleden kwam ze thuis van een koude rit op de fiets na het sporten en toen begon nen die blauwrode vlekken enorm te jeu ken. „Ik kon het niet laten te krabben. Daar na werd het alleen maar erger. Ik had er echt last van. Mijn handen deden pijn en door de jeuk kon ik me niet concentreren op mijn huiswerk." „Cynthia heeft inderdaad naar alle waar schijnlijkheid last van winterhanden en wintertenen", zegt dr. Heike Pabsch, der matoloog in het Medisch Spectrum Twente (MST). „Dit komt vaak voor bij uitstekende lichaamsdelen die licht doorbloed zijn, zo als vingers, tenen, buitenzijde van handen en voeten, oren en neus, in combinatie met nat en koud weer. Hierdoor ontstaat een abnormale reactie van de haarvaatjes in de huid. Die zorgt voor zweilinkjes. De huid wordt blauw, rood en paarsachtig." Dat de vaten in de huid reageren op kou is normaal. De huid koelt af, de grote vaten in de lederhuid vernauwen zich en er vindt minder bloedtoevoer plaats. De klei ne vaatjes diep in de huid gaan juist open staan. Hier komt de blauwrode kleur van daan. Hoe dat komt, is nog onbekend. Voor de jeuk is wel een verklaring. Wie koude handen of voeten heeft gekregen, probeert ze weer warm te krijgen door bij voorbeeld dikke sokken of handschoenen aan te trekken. Dan worden de grote vaten weer wijder en komt de bloedtoevoer weer op gang. „Dan kan er een jeukerig en bran dend gevoel ontstaan", aldus Pabsch. De kwaal beperkt zich niet tot handen en tenen, maar kan ook voorkomen op andere 'uitstekende' delen zoals oren en neus. Vol gens Pabsch gaat het om een onschuldige aandoening. De Latijnse naam luidt Pernio- nes. De oorzaak is onbekend, het blijkt soms wel erfelijk te zijn. Het komt relatief veel voor bij jonge mensen, voornamelijk vrouwen met mogelijk een neurovegetatie- ve disregulatie (de regulatie van het ont spannen en verkrampen van bloedvaatjes is dan een beetje in de war), bij mensen die overmatig zweten en bij mensen die in zijn algemeenheid last hebben van een slechte doorbloeding. Volgens Pabsch heeft de aandoening meestal een typisch ver loop. „Vaak hebben mensen er last van in de herfst en in het voorjaar, omdat het dan kouder wordt en vochtig." Veel mensen ne men het blauwrood zien van ledematen voor lief. Pas als het te erg wordt, gaan ze ermee naar de huisarts. Als deze twijfelt of het wel echt om winterhanden/tenen gaat, stuurt deze iemand door naar een dermato loog. Die moet dan vaststellen of er niet iets anders aan de hand is, zoals een au- to-immuunziekte. Als het goed is, gaan winterhanden- of te nen binnen drie weken weer weg. Voor mensen die het in de tussentijd niet uit houden een paar tips (zie kader). Cynthia heeft intussen een paar reservehandschoe nen gekocht zodat ze haar handen bij on verwachte kou lekker warm kan houden. door Moniek Hiisken illustratie Jos Diender Algemeen: vaak gaat het om jon ge mensen met mogelijk een an der reactiepatroon van de bloed vaten. Roken is dan zeker niet goed, net als het drinken van alco hol. Veel bewegen daarentegen werkt positief. Om de algemene doorbloeding te verbeteren, kun je ook wisselba den nemen. Je hoeft niet per se met je hele lijf onder de douche, het mag alleen met je handen of voeten. Wissel maximaal 3 minu ten warm en koud water af. Ein dig met koud. Mensen die dat te heftig vinden, kunnen de ledematen waar ze last van hebben ook afwisselend met warme en koude theedoeken (nat gemaakt met water) bedekken. Vermijd grote temperatuurver schillen als het koud en nat is bui ten. Koel je toch heel erg af, pro beer daarna dan weer langzaam op te warmen door bijvoorbeeld langzaam wat te wrijven met de vingers. Draag dikke sokken in ruime, goed geïsoleerde schoe nen als je last hebt van winterte nen. En goede handschoenen bij winterhanden. Zorg dat ze niet te strak zitten Veel last van jeuk? De huisarts kan hier zalf voor voorschrijven. Blauwpaarse tenen van de winter reageren? Sm/ gezondheid@depersdienst.nl Heike Pabsch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37