TO©S PZC Tien jaar cel geeist in piratenzaak 16 De PW wil naar het Zwitserse model: geen lid van de EU en een beperking van de immigratie. Maar de EU-regels beletten dat. PZC Maak iemand abonnee! 2 IN HET NIEUWS a3 COLOFON IMMIGRATIEBEPERKING PAUL KUSTERS toosenhenk.nl C WEER lE 2E EN 3e PLAK VOOR NET>ERLANt> QQp WEkKEM SAAT VAK1ÖAAS NIET I, 2i 3 1? <s> T: 0118- 43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111- 45 4650 T: 088-0139995 DEN HAAG - De Zwitsers willen de immigratie vanuit de Europese Unie een halt toeroepen, maar zijn gebonden aan harde Europe se afspraken. Deze spagaat is een voorbode van wat Nederland te wachten staat als het de EU zou verlaten, zeggen wetenschappers. 'Wat de Zwitsers kunnen dat kun nen wij ook: immigratie beper ken en uit de EU! Quotum voor immigranten. Fantastisch!', rea geerde Geert Wilders zondag via Twitter op de uitkomst van het re ferendum. Met een nipte meerder heid stemden de Zwitsers in met het beperken van de immigratie van EU-burgers naar hun land. Of het Alpenland hier zelf ook blij mee moet zijn, is de vraag. Want als de regering van Zwitser land een quotum instelt voor de immigratie, schendt het één van de belangrijkste afspraken die het met de EU heeft gemaakt. Burgers uit de EU mogen zich namelijk vrij bewegen én vestigen in Zwit serland, zonder restricties. „Zwitserland kan niet zonder ge volgen onder die afspraken met de EU uit", zegt Kees Groenen dijk, emeritus hoogleraar rechtsso ciologie aan de Radboud Universi teit in Nijmegen. „Naast het vrij verkeer van personen zijn er nog zes andere verdragen opgesteld. Als één van de verdragen eenzij dig wordt opgezegd, vervallen de overige zes verdragen automa tisch een halfjaar na die opzeg ging. Dan verliest Zwitserland on der meer de vrije toegang van Zwitserse goederen tot de Europe se markt." Dat laatste zou grote economische gevolgen hebben voor Zwitserland. „De EU is be langrijker voor Zwitserland, dan andersom." Evelien Brouwer, hoogleraar Euro pees recht aan de Vrije Universi teit ziet, net als Groenendijk, een sterke verbondenheid tussen Zwitserland en Europa. „Je kunt Zwitserland zien als een quasi- EU-lid. Formeel is het land geen lid, maar door verschillende be trekkingen is de Europese regelge ving er wel diep verankerd." Zwitserland zet de toegang tot de Europese markt op het spel als het een quotum doorvoert De negen worden verdacht van zeeroof voor de kust van Somalië van half december 2010 tot begin april 2011. Ook worden ze beschul digt van poging tot moord, omdat ze hebben geschoten op Neder landse mariniers voor de kust van Somalië. De mariniers wilden een vissersschip controleren. Tijdens het vuurgevecht dat volgde, wer den twee Somalische piraten ge dood. De marine redde tijdens de ze operatie een aantal gegijzelde Iraniërs. Aan boord van het schip bleken zestien Iraanse vissers al vier maanden te worden gegij zeld. Na het gevecht vonden de mariniers verschillende automati sche wapens en draagbare raket werpers op de boot. De rechtbank sprak de verdach ten eerder vrij van poging tot moord op de mariniers, maar ver oordeelde de negen tot 4,5 jaar voor zeeroof. Zowel de verdach- De EU is niet happig op het laten vieren van de regels rond het vrije verkeer van personen. Groe nendijk: „Als je dar doet, zullen er ook stomen opgaan in andere landen om het vrije personenver keer te beperken." In Groot-Brit- tannië en Nederland leven deze sentimenten bijvoorbeeld ook. Vanuit Europa werd dan ook nega tief gereageerd op het Zwitserse referendum. De Franse minister van Buitenlandse Zaken kondigde al economische sancties aan. Wilders droomt al jaren van een Zwitsers model in de polder: wel profiteren van de interne Europe se markt, maar ook baas zijn in ei gen huis als het gaat om thema's als immigratie. Hij liet een onder zoek doen naar een eventueel uit treden van Nederland uit de EU. Het Bjritse bureau Capital Econo mics, concludeerde dat een 'Nexit' gunstige effecten heeft op de Nederlandse economie. Daar valt wel iets op af te dingen, menen wetenschappers. Volgens Kees Groenendijk is de spagaat waar Zwitserland nu in verkeert een voorbode voor wat Nederland te wachten staat als het de EU ver laat. „Als Nederland dat doet, zal het nog steeds juridisch gebon den zijn aan de EU. Het verschil is alleen dat we dan geen invloed meer hebben op de Europese re gels." ten als het OM gingen in beroep tegen het vonnis. Het OM wil dat de piraten een flinke straf krijgen. „De impact die piraterij heeft op de levens van opvarenden, is enorm. Deze verdachten hebben er bewust voor gekozen met dreiging van ge weld en geweld onschuldige vis sers van hun vrijheid en inkom sten te beroven." Opvallend was nog dat de advoca ten van de verdachten, tegen het advies van Buitenlandse Zaken, naar Somalië reisden. Ze spoor den getuigen op die ontlastende verklaringen aflegden en namen die op video op. Deze verklarin gen zitten in het strafdossier. De uitspraak in deze zaak staat ge- EPï pland op vrijdag 21 maart. Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Grote gevolgen bij Zwitserse immigratiestop door Mathijs Noij illustratie Mark Reijntjens Kees Groenendijk, emeritus hoogleraar DEN HAAG - Negen volgens justitie Somalische piraten moeten wat het Openbaar Ministerie (OM) be treft tien jaar de cel in. De aankla ger heeft het gerechtshof in Den Haag gisteren in hoger beroep ge vraagd de negen verdachten deze straf op te leggen. Aan boord van het schip bleken zestien iraanse vissers al vier maanden te worden gegijzeld. (-(►) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee v Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee biijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2