Z Sven Kramer twijfelt over 1.500 meter SPORT 27 Stunt 'Nederland is nu ook sprintland' Blokhuijsen blijft toch in Sotsji Jan Blokhuijsen vliegt vandaag toch niet terug naar Neder land. De winnaar van de zilveren medaille op de 5 kilome ter kiest ervoor zich in Sotsji verder voor te bereiden op de ploegachtervolging. De achtervolging staat pas aan het einde van de Olympische Spelen op het programma. Blok huijsen wilde graag weg uit de hectiek van Sotsji en tot en met zondag in Heerenveen trainen. De schaatser komt daar nu op terug. Ook omdat hij mogelijk zaterdag in ac tie komt op de 1,500 meter als vervanger voor Kramer. Goud Fourcade, Björndalen vierde 4 De 25-jarige Franse biatleet Martin Fourcade is gisteren in Mi Krasnaja Poljana voor het eerst in zijn carrière olympisch 0?$ kampioen geworden, op de 12,5 kilometer achtervolging. '03 Hij finishte, inclusief een strafrondje van 150 meter, als -fj enige binnen de 34 minuten: 33.48,6. De Tsjech Ondrej Moravec, die twintig maal raak schoot, gaf veertien secon den toe en werd tweede. De grote favoriet Ole Einar Björndalen, met de Tast' van zeven gouden olympische medailles om de nek, eindigde slechts als vierde. REDACTIE SOTSJI Herbert: „En dan gaan we naar de al- lesbeslissende rit toe. Wie wordt er olympisch kam pioen 500 meter bij de vrouwen?" Martin: „Wat heeft Thijsje Oene- ma het goed gedaan in de eerste race zeg. Slechts tweetiende ach ter Sang-Hwa Lee. Nog zo'n race en ze heeft een medaille." Herbert: „En we gunnen het de boerendochter uit Joure zo. Want wat heeft ze een moeilijk tijd ach ter de rug. Net toen ze helemaal klaar leek voor de jacht op olym pisch goud, werd er een agressie ve vorm van huidkanker bij haar geconstateerd." Martin: „Daar heeft ze zich dap per doorheen gevochten. Ze is ge nezen, een medaille lonkt." Herbert: „Zet 'm op Thijsje." Pang! Herbert: „Een pikstart, maar ze mag weg. Thijsje Oenema viel echt in het startschot." Martin: „Lee was niet goed weg. Haar linkerschaats gleed weg." Herbert: „10,31. Wat een opening van Oenema!" Martin: „10,42 van Lee valt wat te gen. Gaat Oenema hier op weg naar goud? Het zou de grootste stunt van het olympisch schaats toernooi zijn." Herbert: „Een heerlijke kruising. Oenema duikt in de rug van Lee en profiteert van haar slip stream." Martin: „Elke klap is raak. Ze brengt haar techniek uitstekend over op het ijs. Lee gaat er aan." Herbert: „En nu die laatste, moei lijke binnenbocht. Blijf staan Thijsje! Hou je hoofd erbij." Martin: „Jaaaaah, dit is een prima bocht. Ze heeft Lee te pakken." Herbert: „Oenema op weg naar goud, Oenema gaat goud pakken. Thijsje Oenema is olympisch kam pioen. On-ge-lo-fe-lijk. Thijsje Oe nema, meisje wat heb je gedaan." Martin: „Ze kan het nauwelijks ge loven. Huilend valt ze in de ar men van Marianne Timmer en Gianni Romme. Wat een fantas tische race." Vandaag, kwart voor twee begint de olympische 500 meter. Zonder Thijsje Oenema. Zij zit op de boerderij in Joure en het is nog maar de vraag of ze kijkt. Zonde. Hullend valt ze in de armen van Marianne Timmer en Gianni Romme. Wat een race Moet je je voorstellen: twee zoons op de Spelen die goud en brons winnen Maar zaterdag wacht toch nog de 1.500 meter? Klopt, maar Kramer wekt niet de indruk dat hij met die afstand al volop bezig is. Zijn schaatsen gaat hij niet aanpassen. „Wil je vol voor de 1.500 meter gaan, dan kun je wat aanpassen. Maar dat wil ik niet. Ik twijfel steeds meer over die 1.500 meter." Want een ding heeft het verove ren van goud Sven Kramer wel ge leerd. De hectiek is twee dagen lang groot. Thssen de 5 kilometer en 1.500 meter zit een week. Tijd zat voor een optimale voorberei ding. Thssen de 1.500 meter en 10 kilometer zitten maar twee da gen. „Als ik rij, rij ik om te win nen. Ik doe liever één ding goed." De 10 kilometer is zijn heilige doel. Vier jaar geleden raakte bij Kramer die medaille uit het zicht door de beruchte foute wissel. Zelfs winnen van de 1.500 meter volstaat niet om die kater weg te nemen. „Ik wil die 10 kilometer winnen en moet afwegen of dat wel kan na de 1.500. Je leeft toch ook weer twee dagen naar zo'n ra ce toe." Volgens coach Gerard Kemkers is Kramer op de 1.500 meter kans hebber. De omstandigheden zijn tot dusverre zwaar in de Adler Arena. Dat is in het voordeel van zijn pupil. „Maar het moet dan wel een race uit het boekje zijn", weet Kemkers. „En dat lukt op de ze afstand ook wel eens niet." Het versterkt Kramers twijfel. „Ik richt me op de 10 kilometer en zie wel hoe ik me voel. Ik neem nog een besluit over de 1.500 me ter. Wanneer? Geen idee." Rijdt Kramer niet, dan mag Jan Blok huijsen zaterdag het ijs op. Michel en ploeggenoot Jan, gunt hij het Michel net iets meer. 18.00: Een aangeslagen Smeekens sluit aan. „Het voelt alsof ik door een moker ben neergeramd." Hij had liever 'gewoon' verloren. Een correctie van vier honderdsten, dat heeft hij nog nooit gezien. Laatste vraag: of hij naar het Hol land Heineken House moet? „Ik moet niks." 18.05: Daar is de winnaar, dolge- lukig. „Alle drie wisten we dat we hier geschiedenis konden schrij ven. Ik doe het. Mijn tijd werd denk ik aangepast, omdat ik de transponder om de achterkant van mijn kuit had gedaan, om de luchtweerstand te verminderen. Of dat het verschil heeft gemaakt? Wie weet." 18.10: En dan moet Smeekens ook nog naar de internationale pers conferentie. Met een kalme stem vertelt hij het voor de zoveelste keer. Met 'thanks, bye', sluit hij keurig netjes af. 18.15: Ronald Mulder zegt dat zijn vier oudere broers en ouders in het stadion zaten. „Moet je je voorstellen hoe dat is: twee zoons op de Spelen en dat 7e dan goud en brons winnen." 18.20: In uitstekend Engels zegt Michel Mulder hoe diep zijn res pect voor Smeekens is. „Dat hij me meteen kwam feliciteren was zo fijn. Een groot sportman." Hij vertrekt naar het Holland Huis. „Ik heb nog wel een 1.000 meter te rijden, maar ik mag dit best even vieren, toch?" Gerard van Velde was gisteren niet alleen dolblij met de gouden medaille voor zijn pupil Michel Mulder. De coach genoot ook van de medailles van Jan Smeekens en Ronald Mulder. De oud-olym pisch kampioen vond het in zijn tijd als actief sprinter al onbegrij pelijk dat schaatsland Nederland op de sprintnummers maar niet mee kon komen met de rest van de wereld. Gisteren kwam de ul tieme ommekeer. „Nederlanders kunnen ook sprinten, eindelijk zijn we een sprintland", aldus de coach. Hij wist dat de Nederlanders tot het grote succes in Rusland in staat waren. „De Mulders hebben zich enorm doorontwikkeld, en Jan natuurlijk ook. DINSDAG 11 FEBRUARI 2014 SCHAATSEN BIATLON j voor sprinters Johan Stobbe Ronald Mulder door Johan Stobbe BHet is de dag na de huldi ging. Te lang wil hij niet in de euforie blijven hangen na de zege op de 5 kilometer. „De medaille heb ik in het nachtkastje geflik kerd", zegt Sven Kramer. „De focus ligt nu op de 10 kilometer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27