Boer zoekt naar dat kleine geluksmoment 26 SPORT 66 Je mag er best bij stilstaan 66 Margot is zo'n uniek dat je onderdeel bent van persoon. Altijd de eerste Goud, zilver en brons voor oranje. De 500 meter was de race met 'twee winnaars'. W i Boer in voorlaatste rit op 500 meter Margot Boer schaatst vandaag in Sotsji op de eerste 500 meter in de voorlaatste rit tegen de Japanse Nao Kodaira. Dat is het resultaat van de loting die gisteravond werd verricht. Topfavoriete Lee Sang-hwa uit Zuid-Korea rijdt in de slotrit tegen de Amerikaanse Brittany Bowe. Van de andere Nederlandse deelneemsters komt Marrit Leenstra het eerst de baan op, in rit twee, tegen Park Seung-ju. Lot te van Beek treft in de zesde rit Zhang Shuang. Laurine van Riessen neemt het in de 14e rit op tegen Maki Tsuji. 1 de Olympische Spelen die zich laat horen Op de oranje fiets doorkruisten Boer en Timmer deze week het olympisch dorp. De coach wees haar pupil op al het fraais dat er in Sotsji is gerealiseerd. Speciaal voor mensen zoals Boer, die op de Olympische Spelen mogen strij den om de hoogste eer. „Het maakt je ervan bewust dat je hier bent", zegt Timmer. „Je mag er best even bij stilstaan dat je onder deel uitmaakt van de Olympische Spelen. Dit is niet zomaar wat." Geniet ervan, kijk eens hoe mooi je het hebt. Timmer houdt het Boer telkens voor. „Ik moet genieten", zegt de schaatsster uit Goïngaryp. Lekker schaatsen en niet te veel met het resultaat bezig zijn." Pas dan heeft ze vandaag kans op een me daille op de 500 meter. Want zo nu en dan slaat de twij fel toe bij Margot Boer. Dan heeft ze haar coaches nodig om haar moed in te spreken. „Ik dacht al tijd dat ik de enige was met span ning en twijfel in het hoofd. Maar dat hebben Marianne en Gianni Romme ook gehad. Iedereen heeft het. 'Ga nou eens genieten', zeggen ze dan." Het zijn de kleine dingen die de schaatsster heeft le ren waarderen. „Ik had het zeifin de bus op weg naar de baan in Nagano", vertelt Timmer over de Olympische Spe len van 1998 die haar twee gou den plakken opleverden. „Ineens kon ik niet wachten om het ijs op te gaan. Het zijn momenten die van buitenaf niets lijken voor te stellen, maar jou geven ze op dat moment een extra kick." Kleine genietmomenten. Elke dag heb je ze wel ergens, weet Tim mer. „Slurp ze op. Daar word je sterker van." Timmer ziet haar pupil Boer in derdaad genieten in Sotsji. En daar wordt Timmer blij van. „Margot is zo'n uniek persoon. Ze is altijd de eerste die wat van zich laat horen als er iemand jarig is of een blessure heeft." Timmer herinnert zich haar eigen pijnlijke aanloop naar de Spelen van vier jaar geleden. Een been breuk na een horrorbotsing op het ijs maakte aan de droom om voor de vierde keer naar de Win terspelen te gaan een einde. „Mar got was de enige schaatser die zo nu en dan een mailtje stuurde." Boer is het bindmiddel in de Li ga-ploeg. „Ik haal ook energie uit de rest van het team", zegt Boer. Het moet uiteindelijk vandaag lei den tot een groot moment van vreugde. Het kippenvel dat over haar hele lichaam trok toen ze bo ven zichzelf uitsteeg met twee perfecte 500 meters op het OKT. Naar dat gevoel is ze op zoek. Timmer steunt haar waar ze kan. Net als ploeggenote Yvonne Nauta. „Die twee wonen samen in Goïngaryp en delen ook hier een kamer", weet de coach. „Ze hebben goede invloed op elkaar. Die moeten we samen houden." Olympisch kampioen met een marge van twaalf dui zendsten. Een tweeling op het po dium. Het eerste goud ooit op de 500 meter voor een Nederlandse man. Het kon niet op gisteren in Sotsji. Maar deze 500 meter gaat toch vooral de boeken in als die van de twee winnaars. Het score bord van de Adler Arena hield zich even niet aan de feiten, met zeer pijnlijke gevolgen. Een recon structie van de chaotische ander half uur na de razendspannende race. Een verhaal over honderd sten en duizendsten. 17.05: Michel Mulder weet zich zelf in zijn tweede rit niet te ver beteren. Op de 34,63 uit de eerste rit volgt een 34,71. Die tijd wordt echter met liefst vier honderdsten gecorrigeerd tot 34,67. Maar toch: hij had al een achterstand op Jan Smeekens. Zal dit genoeg zijn voor goud? Mulder gaat op het bankje zitten en kijkt gespannen naar de start van Smeekens. 17.06: Smeekens moet, zo meldt het scorebord, 34,72 rijden voor goud. De klokt stopt op 34,71. Smeekens ziet een '1' voor zijn naam. Hij wordt gek van vreugde. 17.07: Binnen tien tellen heeft Mulder het in de gaten. Ook de tijd van Smeekens wordt gecorri geerd, van 34,71 naar 34,72. Ook wordt de '1' voor zijn naam een '2'. Hij wijst vragend naar het sco rebord. Klopt dat? Het klopt. Mul der is uitzinnig en begint een ere- ronde. 17.08: Het is coach Jac Orie die Smeekens het dramatische nieuws vertelt. In plaats van te schelden of met iets te smijten, schaatst Smeekens naar de broers Dat Jan Smeekens me meteen kwam feliciteren, was zo fijn. Hij is een groot sportman Mulder en schudt ze de hand. Hij zwaait. Zou hij zich zo snel bij de situatie neerleggen? 17.20: In de catacomben wordt ge zegd dat er nog één keer naar de beelden wordt gekeken. 17.21: Het verschil is twaalf dui zendsten, meldt de NOS. Met je vingers knippen duurt langer. 17.26: De 'flower ceremony' op het middenterrein. Wie de beelden ziet, zou denken dat Smeekens blij is met zilver. 17.30: Jac Orie komt in de 'mixed zone', de ruimte waar de schrij vende pers zich verzamelt. Uitge breid staat hij iedereen te woord. Maar hij weet eigenlijk ook niet precies wat er is gebeurd. En baalt van hóe het is gegaan. 17.35: Daar is Orie weer. Hij zegt dat er nog een keer naar de beel den of fotofinish wordt gekeken. 17.41: Smeekens staat voor de ca mera van de NOS. Zo professio neel als hij nu reageert, dat is in deze omstandigheden weinigen gegeven. 17.43: Gerard van Velde, coach van Michel Mulder, zegt dat de uitslag officieel is. „Er is nu wel twintig keer naar de beelden gekeken." Hij is de rust zelve en gaat wat uit voeriger in op het sprintsucces van Nederland. Het lijkt het dui delijk: de uitslag blijft staan. 17.47: Met gezette pas loopt Smeekens door de mixed zone. Zijn wangen zijn rood gekleurd. Hij zegt in het voorbijgaan dat hij zo terugkomt om zijn verhaal te doen. Op de tv-schermen is te zien hoe ongelofelijk blij coach Orie aanvankelijk was. Deze beel den komen nog ontelbare keren voorbij. Deze week, in het jaar overzicht, over honderd jaar. 17.55: Nummer drie Ronald Mul der zegt dat hij natuurlijk zelf had willen winnen. Maar als hij moet kiezen tussen zijn tweelingbroer A0 SCHAATSEN Marianne Timmer door johan Stobbe Een ritje in de bus, een grap- i je aan tafel, een telefoontje van thuis, Van onbenullige dingen moet Margot Boer genieten. Dan is ze volgens haar coach Marianne Timmer op haar best. Historische dag door Rik Spekenbrink Michel Mulder I Margot Boer start vandaag op de 500 meter, foto Vladimir Baranov/VI Images Michel Mulder met de Nederland se vlag na zijn historische zege op de olympische 500 meter, foto Valeriy Melnikov/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26