i- Waar gaat het over in Nieuwspoort? ZEELAND 25 .'■'i/isa Zes gesprekstafels geven een compleet beeld van Zeeland. Kamerleden krijgen tij dens het diner uitleg over de stand van za ken en horen wat Zeeland wil. Voorzieningen Heb aandacht voor de specifiek Zeeuwse lig ging in een delta, de geografische eilanden structuur met grote afstanden tot voorzie ningen. Rijksnormen zijn niet altijd toepas baar op Zeeland. Behoud de rijksdiensten en neem belemmeringen weg voor grens overschrijdend werken. Energie Steun de omschakeling van de Zeeuwse in dustrie naar een biobased economy, stel de splitsingswet uit, steun het Zeeuws consor tium dat windmolens op zee wil bouwen en steun de bouw van een getijdecentrale in de Brouwersdam. Zorg dat het lokale be drijfsleven kans maakt de energieneutrale marinierskazerne te bouwen. Leefbaarheid Pas landelijke normen voor zorg, opvang en onderwijs zo aan dat ze in Zeeland toepas baar zijn, zorg voor investeringsbeleid om gevolgen van krimp op te vangen. Water Geef uiterlijk in juni duidelijkheid over zoet of zout Volkerak-Zoommeer; inzet voor zoetwater-innovaties. Economische ontwikkeling Ondersteun tot stand komen van de Seine- Schelde verbinding, voer geen belasting in op industriewater en stimuleer de biobased economy. Zeeland en Europa Zie de Europese investeringsfondsen als krachtig beleidsinstrument. Zeeland laat vanavond zien waar ze sterk in is en waar ze een zetje in de rug kan ge bruiken. Ze gaat zeker niet klagen of Calimero spelen, be nadrukt dijkgraaf Toine Poppelaars van waterschap Scheldestromen. Met een man of veertig is Zeeland van avond ruim vertegenwoordigd bij het Zeeuws diner in perscentrum Nieuws poort. Elke gemeente is met twee verte genwoordigers aanwezig, net als het wa terschap en havenschap Zeeland Seaports. Ook het hele dagelijks provin ciebestuur is er. Drieëndertig Tweede Ka merleden hebben zich inmiddels aange meld. Ze zijn van verschillende pluima ge: WD, PvdA, CDA, D66, Christen- Unie, SGP en PW. Na een algemene inleiding door commis saris van de koning Han Polman worden Kamerleden uitgenodigd aan een van de zes tafels te gaan zitten. Per tafel wordt een thema besproken. Aan het eind van de avond kunnen mensen informeel met elkaar praten. Aan de tafels worden Kamerleden bijge praat over wat er speelt in Zeeland en waar de provincie hulp kan gebruiken. „Het is belangrijk om de zaken die in Zeeland spelen eenduidig voor het voet licht te brengen", zegt Poppelaars. „Na tuurlijk reizen burgemeesters, wethou ders of gedeputeerden naar Den Haag om te praten over actuele dossiers. Maar het is natuurlijk veel beter om vooraf gaand daaraan het brede verhaal over Zeeland uit te leggen." Hoe belangrijk lobbyen is, heeft Gronin gen laten zien. „Met de problemen rond de gaswinning heeft Groningen de krach ten gebundeld en een ferm geluid in Den Haag laten horen. Limburg gaat dat ook doen. Gebieden die wat verder van Den Haag afliggen, moeten extra inspan ningen doen om hun geluid in Den Haag te laten horen." Aan het Zeeuwse geluid kan nog wel wat worden verbeterd, er kent Poppelaars. „Als ik het afzet tegen wat andere provincies doen in Den Haag vind ik ons nog niet voldoende zicht baar. Des te groter is de noodzaak om dit soort activiteiten vaker te organiseren dan nu gebeurt. Volgens mij moet je dit om de twee jaar doen. Het kan nooit bij deze ene avond blijven." Vanavond moet de basis worden gelegd voor contacten. „Als je een Kamerlid hebt gesproken, is het ook makkelijker om eens een vervolgafspraak te maken. Zo van: oh ja, we hebben elkaar gezien bij het Zeeuws diner." Polman laat in zijn toespraak een film zien over innovatieve Zeeuwse bedrij ven. „Daarin kunnen Kamerleden zien waarin Zeeland sterk is en wat ze wil be houden en versterken. We laten de kracht zien en vragen aandacht voor een aantal knelpunten." DINSDAG 11 FEBRUARI 2014 ■■HHH TBTTrnm^'giTffrnr üin mmmmdi v y :■- Zeeland laat vanavond haar gezicht zien in Den Haag tijdens het Zeeuws diner in Nieuwspoort, foto Hollandse Hoogte Hier blijft het niet bij Toine Poppelaars foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25