Nog even v en de SRV rijdt straat weer in 2008 30.000 Zeeuwse industrie gaat meer samen optrekken Hypotheekadvies goedkoper sinds provisieverbod ECONOMIE 11 Mail phishingvrij J Zo'n vijfduizend mensen uit de sociale werkbedrijven demonstreren vandaag in Den Haag. Ze vrezen voor hun toekomst. De interesse in het exploiteren van een rijdende winkel is recent flink aangewakkerd. Dat leert het onderzoek De Nieuwe Winkel straat, naar de toekomst van de Nederlandse detailhandel, dat van daag wordt gepubliceerd. Dankzij het aanboren van nieuwe markten is het aantal SRV-wa- gens de laatste jaren voor het eerst niet verder afgenomen. Op dit moment rijden er zo'n drie- r honderd wagens. Op het hoogte punt, in de jaren '70, waren dat er naar schatting vierduizend. De hedendaagse rijdende winkels plukken de vruchten van online bestelsystemen. Ook richten ze zich op werknemers van bedrij ven, door industrieterreinen te be zoeken. En omdat in steeds meer dorpen de buurtsuper verdwijnt, ontstaan ook daar nieuwe kansen voor de winkels op wielen. De toenemende interesse in de rij- dende minisupers wordt beves tigd door formulemanager Thijs Kwakkenbos van Van Tol. Dit be drijf bevoorraadt 80 tot 90 pro- cent van alle rijdende winkels in Nederland. „De vergrijzing en het feit dat ouderen en zieken langer thuis wonen, leveren kansen op. Zware producten als frisdrank en zuivel doen het erg goed." AMSTERDAM - Klanten van ABN Amro krijgen voortaan phi- shing-vrije mail toegezonden. In samenwerking met Google, Micro soft, Yahoo en XS4all voorziet ABN Amro de mails van een keur merk. Daardoor kunnen valse e-mails onderscheiden en onder schept worden. DEN HAAG - „We zijn een beetje boos op staatssecretaris Klijnsma. We denken dat ze niet begrijpt hoeveel ellende ze veroorzaakt", zegt Corrie van Brenk, voorzitter van de AbvakaboFNV. „Eerst wil len we de echte banen voor de mensen die nu in de Wet sociale werkvoorziening (WSW) zitten. Pas dan kan de WSW worden af gebouwd. Je gooit toch ook niet je oude schoenen weg als je nog geen nieuwe hebt gekocht?" Voor Carmen Veldhuis uit Win terswijk, Wiebe Huizinga uit Drachten en Gert-Jan Toorenspits uit Eindhoven is vandaag een be langrijke dag. Via een demonstra tie op het Lange Voorhout in Den Haag willen deze WSW'ers staats secretaris Jetta Klijnsma (Sociale Zaken, PvdA) wijzen op een aan tal onvolkomenheden in de Parti cipatiewet. De WSW komt daar vanaf 1 januari 2015 onder te val len. Ze vrezen dat er dan te wei nig beschut werk overblijft, ter- wijl zij dat juist zo nodig vinden. Nu zijn er 100.000 WSW'ers in Nederland. Er komt geen nieuwe instroom meer. Op termijn moe ten er 30.000 banen voor beschut werk overblijven. De rest van de WSW'ers gaan, zo is het doel, be geleid werken bij gewone bedrij ven of de overheid. Wiebe Huizinga uit Drachten heeft daar een hard hoofd in. De 43-jarige Fries is na zijn meao-op- leiding ingestroomd in de WSW. Hij heeft een aangeboren visuele handicap, ziet slechts vage contou ren. Huizinga werd lange tijd door SW-bedrijf Caparis als be- drijfsadministrateur gedeta cheerd. Maar sinds eind 2008 is er voor hem geen werk meer. „In mijn geval betekent de begelei ding dat een brief die ik schrijf even nagekeken moet worden op tikfouten. Dat kost tijd en dat wil len bedrijven blijkbaar niet meer. Het is misschien onaardig gezegd, maar detacheringsconsulenten bij SW-bedrijven zijn goed in het plaatsen van mensen met een laag opleidingsniveau, mensen die eenvoudig productiewerk doen. Maar als het om middelbaar of hoger opgeleid personeel gaat, hebben ze grote problemen." Huizinga hoopt dat de hervor ming teruggedraaid kan worden. „Het is duidelijk dat het niet gaat werken. De werkgevers hebben beloofd dat er in 2015 125.000 ba nen komen in het bedrijfsleven. Maar nu lukt dat al niet, omdat het voor de meeste bedrijven moeilijk genoeg is het hoofd bo ven water te houden. Ik ben bang dat veel mensen tussen de wal en het schip komen en nooit meer zullen werken. Terwijl het toch de bedoeling was dat we mee zou den doen." Gert-Jan Toorenspits (31) uit Eind hoven is bang voor heel iets an ders. Hij werkt al vijfjaar bij DAF via SW-bedrijf Ergon. Hij pakt on derdelen in en verstuurt ze naar dealers. „Ik kon niet zo goed leren en had ook leukemie. Mijn werk bevalt me goed, maar ik ben bang dat de begeleiding het eerste wordt dat onder de bezuinigin gen zal verdwijnen. Terwijl we die zo nodig hebben. Bovendien heeft de VNG, die namens de ge meenten onderhandelt, gezegd dat ze onze koopkracht niet wil len behouden. Ik vraag me af of ik alles later nog wel kan betalen." Carmen Veldhuis (42) uit Win terswijk kwam in de WSW na een harttransplantatie. Daarvoor werkte ze in een ziekenhuis. „Toen ik 100 procent werd afge keurd en de WSW in ging, had ik het moeilijk. Mijn hoofd wilde zo veel, maar mijn lijf kon het niet meer. Het is van groot belang dat iedereen kan blijven meedoen." Abvakabo-voorzitter Van Brenk: „Dit is zo on-Nederlands, zo bot. Wij gaan de staatssecretaris aan haar woord houden. Want naast de begeleiding die verdwijnt, dreigt er ook een cao-conflict in de SW en het pensioenfonds dreigt ook in de problemen te ko men. Het ziet het ernaar uit dat de zwaksten in de samenleving, degenen die een vangnet nodig hebben, de dupe worden." De samenwerking is ingegeven door de hoge energie- en grond- stofprijzen in dit deel van Europa, wat de internationale concurren tiepositie van de bedrijven be dreigt en ten koste kan gaan van werkgelegenheid. De twaalf deel nemers zijn gezamenlijk goed voor vijfentwintig procent van de totale Nederlandse gasconsump- tie. Het doel van de krachtenbunde ling is slimme oplossingen uit te werken die kunnen leiden tot kos tenbesparingen, onder meer door uitwisseling van kennis en pro ducten (bijvoorbeeld restwarm te). Het platform, genaamd Smart Delta Rescources Platform (SDR), wil komend halfjaar projecten in kaart brengen die de grootste kans bieden op verbetering van de concurrentiepositie. De provin cie Zeeland en Economisch Im puls Zeeland ondersteunen het initiatief. Het provisieverbod heeft hypo theekadviezen aanzienlijk goedkoper gemaakt. De kosten hiervan gingen met gemiddeld 20 procent omlaag, doordat ad viseurs de concurrentie met el kaar moesten aangaan, zo meld de de Autoriteit Financiële Markten (AFM) gisteren op ba sis van eigen onderzoek. De tarieven voor het advies gin gen in ongeveer een jaar tijd omlaag van 2166 euro, naar 1749 euro. De toegenomen con currentie is volgens de AFM het gevolg van het provisiever bod dat sinds januari vorig jaar geldt. „Je moet je als consument niet blindstaren op de prijs, want de kwaliteit van het advies is doorslaggevend. Maar deze prijs daling is natuurlijk goed nieuws voor de consument", stelt hoofd toezicht Michiel Denkers. Volgens de toezichthouder onder handelen steeds meer hypotheek sluiters over de prijs van het ad vies. Het doel van het provisiever bod is om adviseurs van com plexe financiële producten onaf hankelijk en in het belang van de klant te laten opereren. Wibra tekent Bangladesh-akkoord Ook textielbedrijf Wibra heeft een handtekening gezet onder een akkoord waarin de veilig heid in kledingfabrieken in Bangladesh wordt geregeld. Dat maakte het bedrijf gisteren bekend. Wibra wilde het ak koord eerder niet tekenen, om dat er nog te veel onduidelijk heden waren over hoe de branche-afspraken de Bengaal se kledingindustrie precies ver der zullen helpen. Vorig jaar kwamen meer dan 1100 men sen om toen een kledingfa- briekjescomplex in Bangladesh instortte. De fabriekjes lever den aan ketens in het Westen. DINSDAG 11 FEBRUARI 2014 door jelte Posthumus ZEIST - De SRV-man staat op het punt een comeback te maken. De vraag naar de rijdende winkel groeit door de vergrijzing, het ver dwijnen van dorpssupermarkten en de bezorging van internetbood- <t schappen. Zwaksten worden dupe' door Wilko Voordouw Sinds 2008 is er geen detachering meer voorbijgekomen voor Wiebe Huizinga. „De SW is met name moei lijk voor mensen met middelbare en hogere opleidingen." Er zullen uiteindelijk 30.000 arbeids plaatsen voor beschut werk overblij ven. Dat zijn er nu nog 100.000. De andere arbeidsplaatsen met bege leiding komen bij reguliere bedrijven. Wiebe Huizinga is administratief medewerker, maar zijn detacheringsbe- drijf Sociale Werkvoorziening Caparis heeft al vijfjaar geen passend werk voor hem. foto Karei Zwaneveld/HH AMSTERDAM TERNEUZEN - Twaalf energie- en grondstofintensieve bedrijven in Zeeland en West-Brabant, waaron der Dow Chemical, Yara Sluiskil en Zeeland Refinery, hebben de krach ten gebundeld om hun concurren tiepositie te versterken. Ook staal bedrijf Arcelor Mittal Gent doet mee. EPE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11