nog niet vaak voor de rechter VERDIEPING 9 we weten zelf ook wel dat je niet alles kunt checken: dat zou bovendien ingaan tegen het vrije verkeer van personen in de EU." Het klinkt alsof zo'n systeem pas klaar is als de oorlog in Syrië voorbij is. „Misschien. Maar dit is een proces van de lange adem. En na Syrië hebben we Soma lië nog en Mali. Maar de beste preventie zou zijn als je een teruggekeerde strijder hebt die kan vertellen hoe verschrikkelijk het daar is. Laat die langs de scholen gaan en daar vertellen dat onthoofdingen echt zijn. Dat Syrië geen videogame is. Het is een smerige oorlog met bloed aan de muur." In Nederland wordt de terreurdreiging op 'sub stantieel' gehandhaafd vanwege de aanwezig heid van zeker twintig teruggekeerde jihadi's. Hoe reëel is die dreiging? „Ik heb nog geen concrete aanwijzingen ge zien dat een terugkeerder een plan heeft ge had om 'iets' te doen in bijvoorbeeld Den Haag. Maar als je zes maanden bij de islami tische terreurorganisatie ISIS hebt gevoch ten waar je goed getraind bent, onthoofdin gen hebt gezien, gebrainwasht bent en inter nationale vrienden hebt opgedaan... Syrië is het best denkbare Linkedln voor de inter nationale terreur. En laat er van die twee duizend Europese strijders misschien veer tig slechte plannen hebben na terugkomst in Europa. De aanslagen op de treinen in Madrid in 2004 werden ook uitgevoerd door een kleine groep mensen. Je kunt ook niet iedereen 24 uur per dag in de gaten houden. Ik heb geen glazen bol, maar ieder een is volop gemobiliseerd om een aanslag te voorkomen." Europese landen gaan verschillend om met te ruggekeerde jihad-strijders. In België worden ze soms opgepakt, in Engeland wordt hun pas poort afgepakt, Nederland volgt hen nauwlet tend. Vindt u dat teruggekeerde strijders zou den moeten worden vervolgd? „Ik heb nog weinig zaken in de rechtbank gezien. Een enkele in Nederland, maar daar ging het vooral over jongens die voorberei dingen troffen om af te reizen. Een geslaag de veroordeling van een teruggekeerde jiha- di zou een sterk signaal uitzenden, over heel Europa. Het grote probleem is het verzamelen van bewijs: wat heeft iemand precies gedaan in Syrië? Bij de een moet je een sociaal wer ker inzetten, bij de andere een strenge straf voor het plegen van oorlogsmisdaden. Maar niemand heeft de magic bullet om het radicaliseringsprobleem ineens van de Eu ropese kaart te halen." In Nederland proberen politie, gemeenten en Openbaar Minis terie onder meer via de rechter te voorkomen dat jongeren naar Syrië afreizen voor de ji had. Die rechtszaken hebben tot nu toe weinig resultaten opgeleverd. Voor zover bekend hebben er vier jonge Nederlanders voor de rechter gestaan die door de politie zijn tegen gehouden op hun weg naar Syrië. Zelf ontkennen die jongens dat ze daar zouden gaan vechten voor de ji had. Het tegendeel bewijzen, is lastig voor het Openbaar Ministerie. In het geval van Mohammed G. uit Maastricht oordeelde de rechter in oktober dat het strafbaar is om naar Syrië te reizen als duidelijk is dat je van plan bent daar mensen te doden en trainingsvoorbereidingen hebt ge troffen. Mohammed werd schuldig bevonden en zou een forse straf heb ben gekregen als hij niet volledig on toerekeningsvatbaar zou zijn ver klaard. Een andere verdachte kreeg wel acht maanden celstraf, maar dat was voor al omdat hij thuis in Amsterdam spullen bewaarde waar hij explosie ven mee kon maken. Dinsdag moesten in Arnhem twee jonge mannen (21 en 26) voor de rech ter verschijnen die in augustus in Duitsland werden opgepakt, volgens het OM waren ze op weg naar Syrië. Ze zaten sinds oktober vast, maar werden dinsdag voorlopig vrijgela ten. Ze mogen de behandeling van hun zaak thuis, onder strenge voor waarden, afwachten. Er zijn naar schatting twintig jihadi's teruggekeerd naar Nederland. Zij worden gevolgd door de politie, AIVD en maatschappelijk werk. Geen van hen heeft zich vooralsnog moeten verantwoorden voor een rechter. Wel zijn in januari twee te ruggekeerde jihadi's opgepakt, maar dat was omdat ze volgens de politie voorbereidingen troffen voor een ge wapende beroving. VRIJDAG 7 FEBRUARI 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9