'ADRZ is uit de financiële problemen' GS willen norm topinkomens voor subsidies ruim 30 mille verhogen Sportief? RECHTSZAAK BRANDEN OOSTERLAND 22 ZEELAND Raadsman verdachte Oosterland vraagt om vrijspraak wegens totaal gebrek aan bewijs tegen zijn cliënt. vrijdag E vander! Lasse! Dusan! Memphis! Graziano! Zakaria! Was ist das fiir eine Geschichte?! De geest der sport is nimmer vaardig over mij geworden. Op de basisschool was ik het slim ste meisje van de klas; toch moest ik op bijles. Voor gym welteverstaan. Elke dinsdag na school probeerde mijn gymjuf mij het gooien en vangen van een bal bij te brengen. Weken lang wierp ik ballen richting een muur, in de hoop dat ze braaf zouden terugkaatsen. Maar telkenmale sloegen de bal len aan het zwabberen, en de impuls om mijn ogen te sluiten zodra er een projectiel op me af komt, heb ik nooit kunnen afle ren. Ook op de middelbare school was gym mijn probleemvak. Voor het jaarlijkse ouderge- sprek vroeg mijn vader een on derhoud met de gymleraar aan. Het was de eerste keer in de carrière van de gymleraar dat hij voor zo'n gesprek was opge roepen. Nee, sport is zeg maar niet mijn ding. Toch roep ik elk weekend vol overgave de woorden waar ik deze column mee begon. Mijn teerbeminde echtgenoot is namelijk groot voetbalfan. In de eerste weken van onze rela tie heb ik een spervuur van ar gumenten gemobiliseerd om hem op zaterdag- (ARD) en zondagavond (NLi) uit de buurt van de tv te houden. Een zinloze onderneming. Nu, 7 jaar later, is het voetbal niet meer weg te denken uit on ze huwelijkse routine. Intussen heb ik een aantal goede overle vingstechnieken ontwikkeld. Een van mijn specialiteiten is het kennen van de voornamen van de profvoetballers. Als Sno scoort roep ik 'Evander!' en wanneer Pelle de bal fraai aan snijdt met zijn messcherpe kap sel complimenteer ik 'Grazia no' Ook mijn Duits zit in de lift. Een hele conversatie lukt nog niet, maar de vele exclama ties van de Duitse commentato ren heb ik me al eigen gemaakt. Zo kan ik prima mijn goedkeu ring (Wunderbar!), verbazing (Was ist das fur eine Geschich te?) en afkeuring (Das gibt's doch nicht!) uitdrukken. Zo zie je maar. Elk nadeel hep z'n voordeel. Van Riel: „Het was guur, maar ook bij ons steken de krokussen inmiddels ook hun kopjes boven de grond." Het jaar 2013 wordt af gesloten met een 'bescheiden po sitief financieel resultaat. Dat is bescheiden omdat er in het laat ste kwartaal extra geld naar kwali teitsverbetering moest - het ADRZ was onder verscherpt toe zicht van de inspectie geplaatst. De komende jaren verwacht het ziekenhuis gemiddeld met vier miljoen euro winst af te sluiten. Het was penibel, afgelopen najaar. Er lagen 96.000 rekeningen voor zorgverzekeraars die verkeerd wa ren ingediend en dus niet uitbe taald werden. „We hebben vijftig computers in de kantines neerge zet en dokters die gegevens 's avonds opnieuw laten invullen. Met saté erbij. Op die manier heb ben we vijftien miljoen euro bin nen gehaald",-vertelt Van Riel. In middels is de administratieve dis cipline aangescherpt. De financiële positie van het zie kenhuis is steviger geworden: de verhouding tussen het eigen ver mogen en de jaarlijkse omzet is verbeterd en de solvabiliteit ligt nu hoger dan het gemiddelde bij andere ziekenhuizen. Overigens steeg die solvabiliteit de afgelo pen jaren gemiddeld bij alle zie kenhuizen in Nederland. Het wordt voor het Zeeuwse zieken huis in ieder geval eenvoudiger om financiers te vinden. Want die zijn er nog steeds niet: ban ken willen geen geld verstrekken. Dat komt volgens Van Riel omdat ze ziekenhuizen een te risicovolle bedrijfstak vinden. Bestuursvoor zitter Huybert van Eek geeft toe dat het ziekenhuis de afgelopen ja ren zelf ook weinig kredietwaar dig was: vlak voor de fusie was met name het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes uitermate zwak; het dreigde toen zelfs failliet te gaan. Om de nieuwbouw in Middel burg te betalen, wordt daarom naar andere geldschieters gezocht. Over de constructie die gekozen wordt, is Van Riel nog vaag; er wordt - zoals ook al eens is be dacht - bijvoorbeeld aan obliga ties gedacht. „We hopen op Zeeuws geld voor een Zeeuws zie kenhuis. Er is veel geld in de we reld en dat zoekt een rendement. Ik denk dat wij investeerders een goed rendement kunnen bieden." De afgelopen jaren is de bouw van een nieuw ziekenhuis vanwe ge de slechte situatie steeds uitge steld. De raad van bestuur heeft er vertrouwen in dat de nieuw bouw bij Middelburg in 2017 echt klaar kan zijn. Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis zegt optimistisch te zijn over de financiële toekomst. MIDDELBURG - Het is het verhaal van hem tegen mij, zo zei giste ren G.R. (39) uit Oosterland tegen de Middelburgse rechters. Met hem doelde hij op plaatsgenoot G.L (23). Samen verschenen ze voor de rechtbank omdat ze vol gens het Openbaar Ministerie schuldig zijn aan een reeks brand stichtingen, voorjaar van 2013 in Oosterland. R. wordt door het OM gezien als hoofdverdachte. Hij zou schuldig zijn aan zeker zo'n vijftien brandstichtingen, waarvan drie bij hemzelf. L. was volgens officier van justitie M. Roodhuizen betrokken bij twee brandstichtingen. Alle beschuldi gingen tegen R. zijn vooral geba seerd op verklaringen van L. Nie mand heeft hem betrapt en er zijn ook geen technische bewij zen gevonden die direct naar hem wijzen. Al die brandstichtingen zorgden voor heel veel onrust in Ooster land. Dat beaamde R. ook tijdens het verhoor door de rechters. „Ik vroeg me ook wel eens af wie het volgende slachtoffer zou zijn." Met die woorden liet hij ook we ten dat hij niet de brandstichter is. Tijdens het zeer uitvoerige ver hoor door de rechters, dat vele uren duurde, ontkende hij conse quent elke betrokkenheid bij elke brand en gaf hij ook verklaringen voor verdacht gedrag waaruit zou moeten blijken dat niet hij maar iemand anders branden stichtte. Vooral schuurtjes, kliko's en één caravan werden beschadigd of ver woest door de branden. Maar Roodhuizen wees er ook op dat enkele branden in schuurtjes plaats vonden terwijl op een paar meter afstand bewoners lagen te slapen. „Dus brandstichting met levensgevaar voor omwonenden." Uit zijn verhaal bleek ook dat de beide verdachten al snel in beeld kwamen als mogelijke veroorza kers van de branden. Maar het duurde nog geruime tijd voor de politie hen daadwerkelijk kon aan houden. Dat gebeurde in de nacht -van 7 op 8 mei nadat met benzine een brand was veroorzaakt in een schuurtje aan de Lange Achter weg. Volgens R. sliep hij toen bij L., hoorde hij 's nachts een opval lend geluid bij de buren, ging kij- Mijn cliënt woonde nog niet in Oosterland toen de brandstichtingen in 2012 begonnen ken, en werd verrast door een plotseling oplaaiende brand waar bij hij brandwonden aan zijn arm opliep. Beide mannen werden kort daarop gearresteerd. R. mocht van de rechter-commissa- ris na enkele dagen wegens ge brek aan bewijs de politiecel verla ten. Bij terugkeer in zijn dorp bleek dat zijn mededorpsgenoten hem absoluut niet terug wilden. Er kon ternauwernood een volks gericht voorkomen worden en R. moest onder politiebescherming vertrekken. Kort daarop werd hij opnieuw opgèpakt en hij zit sinds die tijd in voorarrest. L. mocht na zes weken de cel verlaten. Maar als het aan de officier van justitie ligt, keert L. weer terug naar de ge vangenis. Hij eiste een celstraf van 14 maanden waarvan 7 voor waardelijk. Na het uitzitten van die straf moet hij zich laten be handelen aan zijn persoonlijkheid stoornissen. Ook vindt het OM dat hij zich twee jaar lang niet in Oosterland mag laten zien. Tegen R. eiste hij een veel forsere straf: zes jaar cel en tbs met dwangverpleging. „Want deze man is een gevaar voor de samen leving." Raadsman H. Goedegebuure stel de dat L. in eerste instantie dacht dat R., die december 2012 verhuis de naar Oosterland, een vriend was. Maar volgens de advocaat nam de oudere man de wat naïe ve twintiger op sleeptouw en dwong hij hem ook mee te doen aan een brandstichting. Advocaat A. Sol, raadsman van R, wees erop dat de brandstichtin gen in Oosterland begonnen op 3 maart 2012. Tot 20 september van dat jaar waren er een aantal waar bij steeds sprake was van een MIDDELBURG - Directeuren en be stuurders van instellingen met een topinkomen tot 178.540 euro moe ten alsnog in aanmerking komen voor een subsidie van de provincie. Nu hanteert de provincie Zeeland nog een norm van 144.108 euro. Gedeputeerde Staten willen de lat hoger leggen en de grens gelijk trekken met het uitgangspunt dat door andere provincies door het Rijk wordt gehanteerd. Volgens het college belemmert de huidige Zeelandnorm 'de realisa tie van provinciale beleidsdoelstel lingen'. Organisaties met een duurbetaalde top, komen immers niet meer in aanmerking voor fi nanciële steun van de provincie. Terwijl hun (projectmatige) inzet wel wordt gevraagd. Daarbij gaat het bijvoorbeeld over activiteiten van de Zeeuwse Milieufederatie en de Economische Impuls Zee land. Maar ook de organisatie van een debatwedstrijd onder de vlag van de Vara Zou in het gedrang kunnen komen, omdat de be stuurders van de omroep op jaar basis meer verdienen dan 144.108 euro. De verhoging ligt gevoelig. Bij GroenLinks, de SP, de PW, Na tuurlijk Zeeland, de PvZ en D66 (samen goed voor 13 van de 39 ze tels) bestaat grote weerzin tegen de aanpassing, zo bleek bij eerde re discussies over de Zeeland norm. Zij vinden dat instellingen die een duurbetaalde top kunnen veroorloven, geen subsidie nodig hebben. Om dat bezwaar weg te nemen, hebben GS in hun voor stel opgenomen dat geen subsidie mag worden verstrekt 'zodra dat wordt besteed aan het topinko men van de betreffende bestuur der, directeur, of medewerker'. Dat dwingt instellingen topsalaris sen te verlagen of genoegen te ne men met minder subsidie. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis heeft het financiële lek boven. Dat zegt financieel top man Rinus van Riel. OM eist zes jaar en tbs voor brandstichting door Emile Calon Advocaat A. Sol door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66